Польща та США домовилися щодо ПРО
США та Польща підписали угоду про розміщення елементів американської системи протиракетної оборони на польській території, повідомляє агентство Рейтер. Підписи під документом поставили заступник держсекретаря США з питання контролю над озброєннями та міжнародної безпеки Джон Руд і заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Кремер. Польський прем’єр Дональд Туск, коментуючи досягнуті домовленості, заявив в інтерв’ю польському телебаченню, що Вашингтон погодився на умови Варшави щодо ПРО. Сполучені Штати дістануть право на розміщення в Польщі бази з 10 ракетами-перехоплювачами в обмін на постійну присутність у Польщі американських ракет класу Patriot. За словами Туска, американо-польська угода щодо ПРО включає формулювання про «взаємні зобов’язання» між двома державами про допомогу один одному «в разі небезпеки з боку третіх країн». Сполучені Штати розраховують увести в експлуатацію базу з ракетами-перехоплювачами в Польщі до 2012 року. Нагадаємо, Сполучені Штати вже досягли домовленості щодо ПРО з Чехією — 8 липня держсекретар США Кондолізза Райс та міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг підписали відповідний договір.
Мушарраф піде у відставку
Президент Пакистану Первез Мушарраф подасть у відставку, щоб уникнути процедури імпічменту, ініційованої тиждень тому парламентом. Про це повідомило британське видання Financial Times із посиланням на урядові джерела. Високопоставлений урядовий чиновник заявив журналістам, що між Мушаррафом і членами правлячої керівної коаліції укладена угода, що дозволить президенту уникнути імпічменту, початок якого запланований на понеділок, і судового переслідування. «Президент не зазнає ні імпічменту, ні судового переслідування за будь-якими обвинуваченнями. Він також спробує залишитися в Пакистані», — приводить газета його слова. Мушарраф прийшов до влади внаслідок безкровного військового перевороту 1999 року. 2002 року в Пакистані пройшли парламентські вибори, але Мушарраф залишив за собою посади президента, головнокомандуючого й право відправляти у відставку уряд та розпускати парламент. У листопаді минулого року він прийняв президентську присягу на новий п’ятирічний термін і став цивільним президентом Пакистану, пішовши у відставку з посади головкому армії і передавши повноваження командуючого генералу Ашфаку Кіані.
Хізбала закликає до реформ в Лівані
Генеральний секретар ліванського шиїтського руху Хізбала Хасан Насралла, який виступив із промовою з нагоди другої річниці закінчення лівано-ізраїльської війни 2006 року, закликав до проведення корінних змін у Лівані. При цьому він підкреслив, що майбутні реформи в країні повинні проводитися відповідно до Таїфської угоди від 1992 року, що поклала кінець 15-літній громадянській війні в Лівані. Цей документ передбачає поступову відмову Лівану від політичної системи, прив’язаної до релігійних конфесій, на основі якої діють зараз усі державні інститути в країні. Насралла також відмітив необхідність вироблення стратегії відновлення економіки Лівану й підвищення рівня життя громадян. «Якщо економічна ситуація не виправлятиметься ясно, грамотно й на загальнонаціональному рівні, на країну чекає колапс», — помітив лідер руху, додавши, що вже десятиріччя Ліван живе в умовах гострої економічної кризи, яка останнім часом, на думку лідера Хізбали, переросла у справжню економічну катастрофу. Насралла запропонував обговорити ці питання на загальнонаціональному діалозі, до проведення якого закликав раніше президент Лівану Мішель Сулейман.
Iндія відсвяткувала День незалежності
Індія 62-й раз відсвяткувала День незалежності. Головні свята традиційно проходили в Червоному форту індійської столиці. Вранці на трибуні поблизу Лахорських воріт цієї середньовічної фортеці з’явиться індійський прем’єр Манмохан Сінгх. Тут він підняв високо над містом індійський триколір. Потім 75-річний прем’єр прочитав звернення до нації, останнє перед черговими парламентськими виборами — голосування повинно відбутися не пізніше весни 2009 року. Початок традиції звернень до народу з нагоди Дня незалежності поклав 1947 року перший прем’єр-міністр Індії, соратник Махатми Ганді Джавахарлал Неру. Порядок у столиці в святковий день охороняли 60 тисяч поліцейських і 10 тисяч бійців спецпідрозділів. Близько 17 тисяч представників правоохоронних органів розосередилися в околицях Червоного форту і Старого міста. Територія навколо Червоного форту була оточена, а глядачів на свято пускали лише за спецперепустками. Жителям бідних кварталів Старого міста, яке опинилося в зоні безпеки, заборонили відкривати лавки, виходити з будинків і виглядати у вікна. Напередодні свята уряд зробив подарунок усім держслужбовцям, підвищивши їхні оклади в середньому на 21%.
Велику Британію критикують за обмеження свободи слова
Комітет ООН з прав людини в своїй новій доповіді піддав різкій критиці лейбористський уряд Великої Британії за ухвалення законів, які обмежують свободу слова, повідомляє британська The Guardian. Експерти ООН зазначають, що Закон про протидію тероризму від 2006 року, що вводить відповідальність за пропаганду та звеличення тероризму, є надто «широким і розпливчатим» і має бути перероблений, щоб не вступати в суперечність із правом громадян на самовираження. Британський закон про службову таємницю, вважають в ООН, також потребує виправлень, оскільки фактично забороняє колишнім держслужбовцям оприлюднювати через ЗМІ інформацію, що являє собою значний суспільний інтерес.