Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Планета

16 травня, 2012 - 00:00

Латвійські спецслужби побачили загрозу в російській мові

Латвійська поліція безпеки (ПБ) дійшла висновку, що Росія має зовнішньополітичні цілі, розширюючи культурний простір і зміцнюючи позиції російської мови в Латвії. Це вже розкололо латвійське суспільство, а в майбутньому може створити загрозу національній безпеці, говориться в щорічному звіті спецслужби. Однією з головних суспільно-політичних подій 2011 року ПБ вважає кампанію зі збирання підписів за присвоєння російській мові статусу другої державної. У службі зазначають, що ця кампанія «негативно вплинула на внутрішньополітичну стабільність у країні». Як збирання підписів, так і кампанію щодо її популяризації проводило товариство «Рідна мова», куди увійшли місцеві політики й громадські діячі. Проте поліція безпеки вважає, що реальні організатори процесу перебувають у Москві. Ініціатори нещодавнього референдуму, в результаті якого жителі Латвії відкинули зміну статусу російської мови, категорично відкидають подібні заяви. У МЗС Росії, у свою чергу, повідомили, що, в принципі, не бачать нічого поганого в просуванні російської культури й мови за кордоном, зауваживши, що будь-яка подібна діяльність проводиться відповідно до місцевого законодавства.

Греція: чутки про реінкарнацію драхми — передчасні

Міністри фінансів єврозони спростували можливість виходу Греції з єврозони, назвавши чутки про це «пропагандою й нонсенсом», але заявили, що країна повинна виконати умови програми допомоги, узгоджені з Євросоюзом і Міжнародним валютним фондом (МВФ). За словами голови Єврогрупи Жана-Клода Юнкера, якщо Греція зможе сформувати уряд і цей уряд підпишеться під угодою про допомогу, то, можливо, деякі пункти програми можуть бути пом’якшені. «Я не уявляю, навіть на одну секунду, що Греція покине зону євро. Це нонсенс; це пропаганда», — заявив Юнкер журналістам. «Вихід Греції з єврозони не був предметом наших дебатів сьогодні. Абсолютно ніхто, жодна людина не говорила нічого в цьому сенсі», — сказав Юнкер після шестигодинних переговорів міністрів фінансів 17 країн єврозони. Він також додав, що «грецька громадськість, грецькі громадяни повинні знати, що ми узгоджували програму й цю програму необхідно виконувати». Нагадаємо, що через вісім днів після парламентських виборів політичні партії Греції так і не змогли сформувати коаліцію, й опитування громадської думки свідчать, що на повторних виборах найкраще себе можуть проявити партії, що виступають проти програми допомоги ЄС/МВФ.

Молдовани: «Росіє, йди геть!»

Близько 7 тис. демонстрантів пройшли маршем молдовською столицею Кишиневом, щоб висловити свій протест проти впливу Росії в країні. Учасники вигукували гасла: «Росіє, йди геть!», а також запустили чорні кульки перед російським посольством. Ця акція відбулася в рамках святкування 200-річчя укладення Бухарестського договору, за яким Бессарабія відійшла від Османської імперії до Росії. Уніоністи, які й організували цю протестну акцію, є прибічниками приєднання Молдови до Румунії та вважають цей день траурним. На їхню думку, 200 років тому, а потім 70 років тому сталася анексія. «Я хочу показати своєю участю в акції бажання всього румунського народу жити в єдиній християнській державі», — цитує Euronews одного з учасників демонстрації. Напроти посольства провели свій мітинг — дещо менш численний — прибічники незалежної молдовської державності. На їхню думку, події 200-річної давнини є визволенням з-під Османського ярма, й серед їх гасел переважали проросійські: «Османська імперія була мусульманською, а ми всі православні християни, тому сьогодні свято, а не день трауру», — заявив активіст. Нагадаємо, що Бессарабію було приєднано до Росії після російсько-турецької війни; після розпаду Російської імперії вона відійшла Румунії, а 1940-го була приєднана до СРСР.

Європейські ВМС вперше обстріляли піратів на території Сомалі

Європейські сили по боротьбі з піратством, розгорнуті в західній частині Індійського океану, вперше завдали удару по об’єктах піратів Сомалі, розташованих на узбережжі. Як повідомляє AFP, ракетного удару було завдано з повітря: в операції була задіяна авіація, що базується на кораблях ВМС європейських країн, які патрулюють Аденську затоку. Контр-адмірал Данкан Поттс, командувач об’єднаних європейських сил у регіоні, заявив, що обстріл був точковим: ніхто з місцевих жителів не потерпів. Серед європейців втрат також немає. Авіація якої країни брала участь в операції, не повідомляється. Також невідомо, які саме сили та засоби були в ній задіяні. Проте відомо, що на кілька днів раніше, 11 травня, німецький парламент дозволив ВМС країни використовувати палубні гелікоптери, щоб завдавати ударів по піратських об’єктах на узбережжі Сомалі. Пірати, які користуються безвладдям в цій країні, стали серйозною загрозою для судноплавства в акваторії Індійського океану. Лише 2011 року збитки від їх діяльності сктановили 7 млрд доларів. Останній за часом випадок нападу на цивільне судно був зафіксований 10 травня. В Аравійському морі пірати захопили грецький танкер «Смірні».

Газета: 
Рубрика: