Україні пропонують альтернативу ЄС?
Віце-голова баварського Християнсько-соціального союзу і представник Європарламенту Інго Фрідріх висловився на користь третього шляху для країн, що не є членами Європейського Союзу. Подібно Середземноморському союзу може бути створений Східноєвропейський союз, запропонував євродепутат. За його словами, у такий союз могли б увійти Україна, Молдова і країни Південного Кавказу. І. Фрідріх вважає, що ЄС нині момент вичерпав свої можливості розширення, але було б не чесно залишати європейські країни без перспективи. На переконання політика, Східноєвропейський союз міг би стати тимчасовим рішенням для країн, що поступово наближатимуться до ЄС. Про наміри створити Середземноморський союз було оголошено в березні. До його складу ввійдуть крім країн ЄС також низка країн Середземноморського регіону, серед яких — Туреччина, Лівія, Ліван та Ізраїль. У його рамках планується провести регулярні конференції на теми енергетики, міграції, тероризму й торгівлі.
Далай-лама став почесним парижанином
Міська рада Парижа присвоїла духовному лідеру тибетських ченців Далай-ламі звання почесного громадянина міста. Ініціатива виходила особисто від мера Парижа Бертрана Делано і його соратників із соціалістичної партії країни. Оголошуючи про присвоєння Далай-ламі звання Почесного громадянина Парижа, мер міста Бертран Делано зазначив, що Париж хоче «продемонструвати підтримку народу Тибету, який захищає своє невід’ємне право на гідність, свободу та життя». Делано також заявив, що вважає необхідним так «віддати шану повазі бійцю за мир, невтомному прихильнику діалогу між народами». Прихильники правоцентристської партії президента Франції Ніколя Саркозі виступили проти цього рішення, оскільки Саркозі намагається розрядити напруженість у відносинах із Китаєм. Нагадаємо, що на початку квітня численні акції протесту прихильників незалежності Тибету майже зірвали паризький етап естафети Олімпійського вогню, примусивши організаторів кілька разів переривати церемонію й скоротити її маршрут, що негативно позначилося на відносинах між Францією та Китаєм.
ХАМАС спростовує Картера
Один із лідерів ХАМАС Халед Машааль заявив, що ця палестинська організація готова погодитися на створення Палестинської Держави в рамках кордонів, що існували до 1967 року, але офіційно не визнає Ізраїль. Таким чином Машааль спростував слова американського екс-президента Джиммі Картера, який стверджував, що ХАМАС готовий прийняти співіснування з Ізраїлем «у мирі — як із найближчим сусідом» у разі схвалення мирної угоди палестинців на референдумі. У відповідь на припущення Картера, американський державний секретар Кондолізза Райс заявила в Манамі, що ісламські бойовики повинні відмовитися від насильства й припинити стрільбу по Ізраїлю, щоб довести готовність до миру. Заступник ізраїльського прем’єр-міністра Шауль Мофаз розкритикував ініціативи Картера. «Він розмовляє з Халедом Машаалем і намагається врегулювати проблему, в той час як продовжуються смертельні атаки проти Ізраїлю», — заявив Мофаз.
Компартія Китаю просвітить тибетців
Комуністична партія Китаю (КПК) введе в Тибеті уроки політичної письменності. Як повідомляє Tibet Daily, за допомогою пропаганди влада КНР вирішила боротися з сепаратистськими настроями в регіоні. Двомісячна програма політичного лікбезу, що включає в себе перегляд спеціальних телепередач, розрахована на чиновників і членів партії. Як вважають у Пекіні, таким чином вдасться посилити контроль над ситуацією в Лхасі, де на початку березня відбулися масові безладдя. У свою чергу, як пише газета The China Youth Daily, дії Пекіна направлені на підтримку стабільності в регіоні, що необхідна Китаю для успішного проведення Олімпійських ігор. Нагадаємо, що на початку березня 2008 року в Лхасі почалися масові вуличні зіткнення тибетців з етнічними китайцями. Акції протесту були приурочені до 49-ї річниці вигнання Далай-лами. Саме його прихильників Китай звинуватив у безладдях, що відбулися.
Ніно Бурджанадзе йде з політики
Голова парламенту Грузії Ніно Бурджанадзе не балотуватиметься на парламентських виборах, що мають відбутися 21 травня. «Це моє остаточне рішення, і воно не зміниться. Я впевнена, що наше суспільство зробить правильний вибір», — повідомила Бурджанадзе. Спікер зазначила, що продовжить роботу на посаді голови парламенту до обрання його нового складу, а після виборів не збирається йти в опозицію до нинішньої влади. Раніше повідомлялося, що спікер очолить на майбутніх виборах партійний список правлячої в країні партії «Єдиний національний рух». Тепер же Бурджанадзе пояснює своє рішення розбіжностями в правлячій партії під час складання списку кандидатів у депутати чергового скликання. Президент Грузії Михаіл Саакашвілі вже заявив, що замість Бурджанадзе список правлячої у Грузії партії на виборах очолить голова МЗС Давид Бакрадзе. Грузинська опозиція вважає, що рішення Ніно Бурджанадзе свідчить про кризу влади. На думку лідера опозиційної Лейбористської партії Грузії Георгія Гугави, після рішення спікера в нинішньої влади немає ніяких шансів на перемогу в грядущих парламентських виборах.