Чейні закликав палестинців та ізраїльтян до взаємних поступок
Віце-президент США Дік Чейні заявив після переговорів із палестинськими лідерами, що для досягнення миру з Ізраїлем будуть потрібні хворобливі поступки з обох сторін. Чейні сказав, що створення палестинської держави давно назріло, однак досягненню миру перешкоджає ракетний обстріл Ізраїлю з території Сектора Газу. Раніше Чейні твердо підтримав позицію Ізраїлю щодо необхідності захистити його територію від нападів. «Ми хочемо, щоб конфлікт було розв’язано, щоб було покладено кінець тероризму, який приніс Ізраїлю стільки страждань, і хочеться, щоб для палестинського народу почався новий етап», — сказав віце-президент США. «Треба продовжувати говорити гірку, але незмінну правду: терор і ракети вбивають не лише ні в чому не повинних громадян, вони вбивають законні надії та спрямування палестинського народу», — наголосив він. У ХАМАС без ентузіазму сприйняли цю заяву. Представник руху Фаузі Бархум назвав його «провокаційним і абсолютно упередженим на користь ізраїльської окупації». Раніше, виступаючи в Єрусалимі на спільній прес-конференції з ізраїльським прем’єр-міністром Ехудом Ольмертом, Чейні висловив думку, що й Ізраїль, і палестинці готові піти на поступки заради досягнення стабільного миру.
У Бутані відбулися перші в історії парламентські вибори
Учора в Бутані пройшли перші в історії країни вибори до нижньої палати парламенту. Таким чином, у державі було завершено багатовіковий період абсолютної монархії. Перехід до більшої демократичності було ініційовано королем Бутану, 28 річним Джігмі Кешаром Намгялом Вангчуком, який здобув освіту на Заході. Король виконує волю свого батька, який добровільно передав йому владу 2006 року. Спостерігачі зазначають, що велика частина населення прийшла вчора на вибори лише тому, що про це попросив король. Члени обох партій, які беруть участь у боротьбі за владу, також дотримуються монархістських поглядів. Хоча король після виборів залишиться головою країни і, швидше за все, збереже майже всю повноту влади, бутанці все одно бояться, що демократія вплине на їхню державу так само, як на інші південноазіатські країни. Вони вважають, що слідом за новим політичним устроєм до країни можуть прийти корупція та політичне безладдя.
Новий лідер Тайваню хоче миру з КНР
Новообраний 57-річний президент Тайваню Ма Інцзю заявив, що хотів би укласти мирний договір із Китаєм, але лише після того як КНР прибере ракети, націлені на Тайвань. Лідер найбільшої опозиційної партії Гоміньдан здобув переконливу перемогу на виборах, які відбулися в суботу, набравши 58% голосів і випередивши свого суперника, представника Демократичної прогресивної партії Френка Се на 16%. Обидва кандидати виступали за більш тісні економічні зв’язки з Китаєм, на відміну від президента Ченя Шуйбяня, який iде з посади, який неодноразово викликав гнів Пекіна своїм прагненням до незалежності. Прихід до влади Ма Інцзю обіцяє пом’якшити напруженість між берегами Тайванської протоки, створити умови для поновлення політичного діалогу між островом і материковим Китаєм. Новий голова держави пропонує зробити перші кроки в напрямку розвитку відносин із КНР: відкрити прямі авіарейси на материк і зняти обмеження на ділові контакти з Китаєм аж до створення «загального ринку».
В Олімпії запалили вогонь для Ігор у Пекіні
Учора на грецькому острові Пелопоннес на руїнах античного храму Гери грецька актриса Марія Навпліоту за допомогою параболічного дзеркала й сонячних променів запалила олімпійський вогонь. «Факел — священна й непорушна ланка між усіма спортсменами. Він має властивість об’єднувати людей», — заявив голова Міжнародного олімпійського комітету Жак Роже. Церемонія провели на годину раніше через погану погоду в Греції. Організатори побоювалися, що їм не вдасться запалити факел від сонячних променів, і приготували про всяк випадок запасний вогонь. Однак приблизно опівдні над Грецією з’явилося сонце, й акція пройшла за планом. Першим факелоносцем Олімпіади став таеквондист, срібний призер Олімпіади-2004 в Афінах Александрос Ніколаїдіс. За задумом організаторів, майбутня естафета вогню стане найтривалішою й наймасштабнішою за всю історію Iгор. Уперше в історії Ігор факел доставлять на Еверест. Вищою точкою маршруту проходження Олімпійського вогню через Еверест стане позначка в 8844 метри над рівнем моря. За 130 днів олімпійський вогонь пройде близько 137 тисяч кілометрів територією п’яти континентів. Дорогою до Китаю вогонь приймуть 20 країн, і він прибуде до Пекіна за тиждень.