Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

27 листопада, 2007 - 00:00

Виборча рівновага у Хорватії

Згідно з попередніми результатами голосування на загальних виборах у Хорватії, дві основні партії набрали майже рівну кількість голосів. За останніми даними, правлячий Хорватський демократичний союз трохи випереджає опозиційну соціал-демократичну партію. Ці дві найбільші партії обіцяють завершити процес приєднання країни до Європейського Союзу. Хорватський демократичний союз, який був при владі в роки війни на Балканах, більше орієнтований на розвиток вільного ринку, ніж соціал-демократична партія. Будь-яка з цих партій, перемігши, буде змушена створювати коаліцію. Незважаючи на відсутність остаточних результатів виборів, представники обох партій уже заявили про свою перемогу. «Перемога Хорватського демократичного союзу не викликає сумнівів. Виборці Хорватії показали, що вони довіряють Союзу та тій політиці, яку ми проводили в останні чотири роки», — заявив прем'єр-міністр Хорватії Іво Санадер. Лідер соціал-демократів Зоран Міланович також не сумнівається в перемозі своєї партії на виборах.

Румунія обрала європарламентарів

Представники опозиційної демократичної партії набрали найбільшу кількість голосів — 31,7 % — на перших виборах 35 членів Європейського парламенту від Румунії, що відбулися у неділю в цій країні. Як заявив голова демпартії Еміль Бік, вибори підтвердили, що його партія є «найважливішою політичною силою в Румунії». Соціал-демократична партія, також опозиційна, набрала 21,1% голосів, тоді як правляча національно-ліберальна — лише 15,6%. Усього 5% бар'єр подолали п'ять партій. У виборах брав участь 551 кандидат від 13 партій. Водночас спостерігачі відзначають надто низьку активність виборців. За попередніми даними, на виборчі дільниці прийшло менше 30% громадян, якi мають право голосу.

Французи підписали в КНР договори на 20 млрд. євро

Французькі промисловці, які перебувають у Китаї разом із президентом Франції Ніколя Саркозі, уклали з китайцями торгівельні договори на 20 млрд. євро. Зокрема, досягнуті угоди про продаж Китаю 160 літаків компанії Airbus на суму 10 млрд. євро і про будівництво для КНР двох ядерних реакторів. Повідомлення про це прозвучало в ході зустрічі президента Саркозі з головою КНР Ху Цзіньтао. Французька компанія Areva побудує реактори протягом шести років. Їхньою роботою до 2026 року керуватиме спільна франко-китайська компанія. Очікується, що Саркозі закличе Ху Цзіньтао зайняти жорсткішу лінію щодо ядерної програми Ірану. Президент Франції підкреслив, що не можна дозволити Ірану створити свою ядерну зброю. На думку оглядачів, китайська влада хоче винагородити Саркозі за те, що, на відміну від інших західних лідерів, він не зустрічався з Далай Ламою.

Чавес заморозив відносини з Колумбією

Президент Венесуели Уго Чавес заявив, що він заморозив відносини своєї країни з сусідньою Колумбією. Ця заява надійшла після того, як президент Колумбії Альваро Урібе вирішив відмовитися від послуг Чавеса в ролі посередника на переговорах із ліворадикальними повстанцями ФАРК. На переговорах йшлося про звільнення десятків заручників, захоплених ФАРК у Колумбії. Венесуельський президент заявив, що його колумбійський колега збрехав про причини провалу переговорів і що Урібе не зацікавлений у встановленні миру. Зі свого боку колумбійський президент заявив, що Чавес прагне, аби повстанці ФАРК захопили владу в Колумбії. Урібе, чийого батька було вбито бойовиками ФАРК, був роздратований тим, що Чавес, діючи як посередник, не дотримується дипломатичних формальностей. Йому також не сподобалося, що Чавес сфотографувався разом з одним із командирів ФАРК. Виступаючи по національному телебаченні в неділю, Чавес назвав рішення Урібе «плювком в обличчя», а самого президента Колумбії — брехуном.

Нового президента Росії виберуть 2 березня

Президентські вибори в Росії відбудуться 2 березня 2008 року. Таке рішення одноголосно прийняла в понеділок Рада Федерації. Питання про призначення виборів президента було єдиним пунктом порядку денного. Згідно з російською конституцією, це право належить верхній палаті Федеральних зборів. Згідно із Законом «Про вибори президента Російської Федерації» рішення повинне бути прийняте не раніше, ніж за 100 днів, і не пізніше, ніж 90 днів до дня голосування. Таким днем є друга неділя місяця, коли проводилося голосування на попередніх виборах президента. У 2004 році вибори відбулися 14 березня. Друга неділя березня 2008 року — 9 березня. Однак сенатори вирішили наблизити дату виборів на тиждень, оскільки 9 березня йде за неробочим святковим днем. Рішення про призначення дати президентських виборів підлягає офіційному опублікуванню в ЗМІ не пізніше ніж через п'ять днів із моменту його прийняття, тобто 1 грудня 2007 року. Тоді ж почнеться офіційна передвиборча кампанія. Як заявив голова Центрвиборчкому Володимир Чуров, календарний план виборів президента РФ уже готовий. 25 грудня завершується висунення кандидатів, а 16 січня — їхня реєстрація.

Лукашенко не хоче починати діалог з Європою на умовах ЄС

Білоруський президент Олександр Лукашенко вважає неприйнятними умови діалогу з Європейським Союзом, висунені ЄС. «Європа далеко зайшла й не знає, як із цього вийти, зберігши своє лице. Якщо вистачить рішучості Євросоюзу це зробити, то ми сидітиме за одним столом і вестимемо діалог... Ми цього хочемо. Але Євросоюз цього не хоче і висуває неприйнятні умови», — заявив Лукашенко в інтерв'ю іспанській газеті «Ель Паіс». При цьому Лукашенко не уточнив, які з умов Євросоюзу він вважає нездійсненними. ЄС, який заборонив в'їзд на свою територію для Лукашенка й ще трьох десятків чиновників після переобрання білоруського президента на третій термін на виборах у 2006 році, раніше зазначав, що почне діалог із білоруською владою тільки після звільнення політичних ув'язнених, наявність яких заперечує білоруська влада.

Газета: 
Рубрика: