Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

25 жовтня, 2007 - 00:00

Туреччина розбомбила позиції курдів в Іраку

Турецька авіація та наземні війська завдали ударів по позиціях курдських повстанців на території Північного Іраку. За даними агенції Рейтер, яка посилається на інформовані джерела, бойові літаки обстріляли цілі, які перебувають на іракській території на віддалі близько 20 кілометрів від кордону. Одночасно до 300 турецьких солдатів просунулося вглиб Іраку на 10 кілометрів. У ході операції, за словами інформаторів, було вбито 34 члена забороненої Робітничої партії Курдистану (РПК). Турецька армія різко активізувала свої дії в гірському районі, через який проходить турецько-іракський кордон, після засідки, влаштованої курдськими бойовиками в неділю. Тоді було вбито 12 турецьких солдатів і ще вісім пропали безвісти. Керівництво РПК заявило, що цих людей взято сепаратистами в полон. Курди вважаються одним із найчисленніших народів світу, що не мають власної держави: близько 30 мільйонів курдів живуть в основному на території Іраку та Туреччини, а також у Сирії, Ірані та Вірменії.

США хочуть підключити Росію до створення ПРО

Глава Пентагона Роберт Гейтс заявив у Празі, що США хочуть підключити Росію до створення системи протиракетної оборони, повідомляє чеська інформаційна агенція ЧТК. На офіційній зустрічі з прем'єр-міністром Чехії Міреком Тополанеком міністр оборони США сказав, що російські представники могли б бути присутніми на американських базах у Чехії та Польщі. За його словами, для того, щоб знизити російські побоювання, США пропонують, щоб деякі частини «протиракетної парасольки» не розгортати в повну готовність. Тополанек ухилився від відповіді на запитання журналістів, чи погодиться Прага з такою російською присутністю. Гейтс зазначив, що система ПРО США в Європі не спрямована проти Росії. «Сподіваюся, що все буде узгоджене до моєї поїздки до США, яка відбудеться на початку наступного року, найпізніше — в лютому. Ми домовилися з міністром оборони США, що до кінця цього року ми могли б завершити підготовку основного (чесько-американського) договору (щодо ПРО) й узгодити базові параметри (установки радара)», — сказав Тополанек.

Тим часом, виступаючи в Університеті національної оборони у Вашингтоні, президент США Джордж Буш передбачив, що Іран може 2015 року побудувати балістичну ракету, спроможну долетіти до Європи. «Нам необхідний протиракетний захист у Європі, цей проект потрібно здійснити терміново», — заявив Буш.

У Франції прийняте нове імміграційне законодавство

Парламент Франції остаточно схвалив нове імміграційне законодавство, яке, зокрема, має на увазі можливість проведення аналізів ДНК для іноземців, які бажають возз'єднатися зі своїми родичами у Франції. Окрім того, новим законодавством передбачено, що будь-який іноземний громадянин, який досягнув 16 років і бажає возз'єднатися з родичами у Франції, повинен скласти іспит з французької мови та довести, що він поділяє цінності Республіки. Сенат (верхня палата парламенту Франції) схвалив це законодавство 185 голосами проти 136. Раніше його прийняли депутати Національних зборів (нижньої палати парламенту).

У Венесуелі протестують проти нової конституції

У столиці Венесуели Каракасі сталися зіткнення між тисячами студентів, поліцією та прихильниками президента Уго Чавеса. Студенти протестували проти запропонованих Чавесом змін у конституції. Демонстранти, незадоволені наміром Чавеса скасувати конституційні обмеження на кількість президентських термінів для однієї людини, кидали в поліцейських пляшки й каміння. Поліція застосувала проти них сльозогінний газ. Чавес також хоче розширити повноваження виконавчої влади в разі надзвичайного стану. За його словами, конституційна реформа необхідна для прискорення переходу Венесуели до соціалізму. Поправки зараз розглядаються в парламенті, де більшість голосів мають прихильники Чавеса. Частину з них уже схвалено. Коли парламент проголосує за всі поправки, нову конституцію буде виставлено на референдум, як передбачається, 2 грудня. Студенти вказують, що запропоновані конституційні зміни посилять повноваження держави, що буде на шкоду правам громадян. За новою конституцією Чавес зможе, серед іншого, створювати нові провінції, ліквідовувати існуючі, формувати органи влади на місцях, підвищувати в посаді військовослужбовців та регулювати грошову політику. У конституції також буде записано, що суспільно- політичний лад Венесуели базуватиметься на соціалістичних і гуманістичних принципах, таких як «справедливий розподіл багатства».

Каліфорнія у вогні

Більше аніж півмільйона мешканців Каліфорнії дістали наказ влади покинути свої будинки: величезні лісові пожежі призвели до найбільш масової евакуації на території Сполучених Штатів із часів урагану «Катріна». Сильні вітри роздмухують полум'я, яке швидко переміщується і вже охопило ліси вздовж 350-кілометрової берегової смуги в районі Лос-Анджелеса — від Санта-Барбари до мексиканського кордону. Пожежі забрали вже одне людське життя та призвели до поранень 45 осіб, у числі яких 21 пожежник; знищили 1300 будинків та інших споруд і загрожують ще 68 тисячам. У четвер очікується приїзд до Каліфорнії президента США, який уже оголосив надзвичайний стан у семи округах цього штату. Адміністрацію Джорджа Буша жорстко критикували за неповороткість, коли два роки тому на південне узбережжя країни обрушилася «Катріна», і зараз, за словами представниці Білого дому, президент хоче своїми очима побачити те, що відбувається в Каліфорнії. На сьогодні в районі займання знищено 120 тис. гектарів лісу — це більше, аніж площа міста Нью-Йорк. За словами лісничих, їм не вдається взяти під контроль 19 великих вогнищ, і один із головних чинників — сезонний гарячий вітер Санта-Ана, який, за оцінками синоптиків, до вечора середи набере повної сили.

Газета: 
Рубрика: