Солана за реалізацію проекту Транскаспійського газопроводу
Транскаспійський газопровід має бути побудований і міг би стати хорошою можливістю для транспортування газу з Центральної Азії до Європи, вважає Генеральний секретар Ради Європейського Cоюзу, верховний представник ЄС з питань загальної зовнішньої політики і політики у сфері безпеки Хав'єр Солана (на фото ліворуч). Учора на прес-конференції в Астані він повідомив, що ця тема обговорювалася як на зустрічах з керівництвом Казахстану, так і Туркменістану. «Існує велика і важлива ймовірність спрямувати газ із цього регіону в Західну Європу даним маршрутом, який поки в проекті і який має бути реалізований», — сказав Х. Солана. При цьому, зазначив він, «ще треба визначити, як використати ту частину газопроводу, яка поки не існує». Разом з тим Х. Солана наголосив, що «Транскаспійський маршрут міг би стати однією з важливих можливостей» для розв'язання проблеми, пов'язаної з транспортуванням газу з Центральної Азії до Європи.
ЄС почав переговори з Туркменістаном про «Набукко»
Євросоюз почав переговори з Туркменістаном про його участь у проекті газопроводу «Набукко», покликаного знизити залежність Ашхабада від «Газпрому», а Європи — від Росії. Туркменія експортує основний об'єм природного газу в Росію, яка потім постачає його Україні й далі на Захід. «Газпром» на чверть забезпечує потреби Європи в газі. «Ми говорили про можливості створення Транскаспійського маршруту для виходу (каспійського) газу на Захід плюс частина «Набукко», — повідомив комісар Євросоюзу із зовнішньої політики Хав'єр Солана після зустрічі з туркменським президентом Курбанкулі Бердимухамедовим.
ЄС бачить альтернативу в проекті «Набукко»: 3300-кілометрова труба повинна пройти через Туреччину й Балкани в Австрію. Як потенційні постачальники згадувалися Азербайджан, Казахстан, Туркменістан, Іран, Єгипет і навіть Ірак, але аналітики зазначають, що $6-мільярдний «Набукко» поки не отримав твердих гарантій заповнення труби газом. Захід покладає надії на співробітництво з Бердимухамедовим, убачаючи в ньому ліберала в порівнянні з померлим майже рік тому диктатором Туркменбаши.
США активізують публічну дипломатію
Палата представників конгресу США проголосувала за створення нових і підтримку існуючих американських інформаційно-пропагандистських центрів за кордоном. Затверджений палатою законопроект під назвою «Акт 2007 року про центри ресурсів для публічної дипломатії» вносить зміни в чинний у США з 1956 року «Закон про основні завдання держдепартаменту США». Відповідно до нової вимоги, держдепартамент тепер відповідатиме за «створення нових й підтримку існуючих бібліотек та ресурсних центрів при дипломатичних і консульських представництвах США». «Заступник держсекретаря США з публічної дипломатії повинен забезпечити, щоб бібліотеки й ресурсні центри... були максимально відкриті для широкої публіки», — вказується в тексті документу. При цьому в цих центрах повинен пройти також «публічний показ американських кінофільмів, які демонстрували б американську культуру, суспільство, цінності та історію». За словами одного з авторів законопроекту, члена комітету із закордонних справ палати представників, демократа Діани Уотсон, метою даного законопроекту є забезпечення наших дипломатів за кордоном додатковими інструментами, щоб показати світу все найкраще, що є в американському суспільстві.