День незалежності по-молдовському
Учора в Молдові відзначили 16-ту річницю проголошення незалежності. Вранці президент Молдови Володимир Воронін, прем'єр- міністр Василь Тарльов, депутати парламенту та уряду, акредитовані в Кишиневі представники дипломатичного корпусу взяли участь у церемонії покладання квітів до пам'ятника Штефана чел Маре (Стефана Великого) в центрі Кишинева, а також до меморіалу військової слави «Вічність». Протягом усього дня в Кишиневі та інших населених пунктах республіки проходили урочистості, святкові концерти й народні гуляння. Виступаючи напередодні на телебаченні, В. Воронін заявив, що «Молдова повинна дорожити своєю незалежністю і ні в якому разі не повинна звернути з шляху незалежності». «Нам наданий унікальний, історичний, єдиний шанс побудувати незалежну державу. Ми повинні розібрати завали, які знаходяться на цьому шляху, й рухатися далі», — підкреслив він. Президент закликав громадян «багато й продуктивно працювати на благо країни, на благо побудови вільної та незалежної держави» і порадив політичним партіям «стати в ряду патріотів своєї країни й не заважати владі керувати країною».
Абе перетрусив уряд
Японський прем'єр-міністр Сіндзо Абе зробив перестановки в кабінеті. Це сталося після того, як правляча ліберал-демократична партія отримала серйозну поразку на виборах у верхню палату парламенту. На основні посади в уряді Абе призначив політиків-ветеранів. Колишній міністр освіти Каору Йосано призначений старшим секретарем кабінету — це друга за значущістю посада в уряді. На посаду міністра закордонних справ повертається Нобутака Матімара. Він очолював МЗС і в уряді Дзюнітіро Коїдзумі — попереднього прем'єра Японії. Поразка на виборах стала серйозним ударом для Сіндзо Абе, який обійняв посаду голови кабінету в 2006 році. Причинами поразки стала серія скандалів за участю міністрів очолюваного Абе кабінету. Найістотнішим чинником, що вплинув на настрої виборців напередодні виборів, стало фіаско з національною пенсійною схемою: урядове агентство визнало, що загубило дані, від яких залежать багатомільйонні виплати. Пенсії — одне з ключових питань для старіючого японського суспільства і, хоч скандал вибухнув ще до приходу Абе на прем'єрську посаду, багато виборців сумнівалися в його здатності виконувати цю роботу. Однак Абе не пішов у відставку. Як вважають експерти, він сподівається, що новий сильний уряд не даватиме підстав для нових скандалів і поверне довіру виборців.
Ватикан відкрив авіакомпанію
Ватикан відкрив власну бюджетну авіакомпанію, яка виконуватиме рейси до католицьких святинь. Перший рейс авіакомпанії Ватикану у французьке місто Лурд на літаку, що належить маленькій чартерній авіакомпанії Mistral Air, запланований на понеділок. До початку співробітництва з Ватиканом Mistral Air займалася перевезенням вантажів і доставкою пошти в межах Італії. Два літаки Mistral Air уже забарвлені в білий і жовтий кольори, що асоціюється з Ватиканом. Із метою розвитку нового бізнесу Ватикан укладе п'ятирічну угоду зі своєю туристичною компанією, яка організовує паломницькі тури. Передбачається, що за перший рік існування авіалінії Ватикану буде перевезено близько 150 тис. пасажирів. Серед маршрутів авіаліній будуть католицькі святині у Франції, Польщі, Іспанії, на Близькому Сході, а пізніше і в Мексиці.
Останнім часом бюджетні авіакомпанії в Італії стали вельми прибутковим бізнесом: кількість пасажирів, які скористалися в 2006 році їхніми послугами, виросла на 20%. У самому Ватикані немає аеропорту, тільки злітно-посадковий майданчик для вертольота Папи Римського — на ньому понтифік подорожує Італією.
Меркель закликала Китай поважати правила
Канцлер Німеччини Ангела Меркель закликала Китай звернути увагу на проблему кліматичних змін і поважати «правила гри» на міжнародній арені. Про це вона заявила під час зустрічі з прем'єром Держради КНР Вень Цзябао на початку триденного візиту в Піднебесну. Це друга поїздка Меркель у Китай — вперше вона побувала з візитом у КНР у травні 2006 року. Зі свого боку, китайський прем'єр відкинув «китайську загрозу» й зазначив, що Китаю, який має економічні проблеми, складно скоротити викиди. У той же час він заявив, що розвинені країни за 200 років більше вплинули на кліматичні зміни. Тому Вень Цзябао вважає, що Китай має право на економічний розвиток, як й інші країни, які досягли цього раніше. «Китайський народ, як і інші, прагне до блакитного неба, зелених гір і чистої води», — підкреслив він на спільній прес- конференції. У червні цього року Китай оголосив про перший національний план із боротьби з кліматичними змінами. Але в той же час влада заявила, що не боротиметься з цією проблемою у збиток економічному розвитку.
У справі Політковської арештовано десять осіб
Генеральний прокурор Росії Юрій Чайка повідомив учора про арешт підозрюваних у вбивстві оглядача «Нової газети». «Ми серйозно просунулися в розслідуванні карної справи за фактом убивства журналістки Політковської», — сказав Чайка під час зустрічі з президентом Володимиром Путіним. За словами генпрокурора, «на сьогодні у цій справі арештовано десять осіб, буквально найближчим часом їм буде висунуто звинувачення у здійсненні цього тяжкого злочину». Тим часом представник Мосміськсуду повідомила, що Басманний суд столиці санкціонував арешт восьми підозрюваних у справі Політковської. Журналістку застрелили у під'їзді її будинку в Москві 7 жовтня минулого року. У зв'язку з повідомленням генпрокурора редакція «Нової газети» підтвердила, що в період з 15 по 23 серпня дійсно було проведено арешти десяти осіб. Серед них є члени «великого етнічного злочинного угрупування, що спеціалізується на вбивствах на замовлення», говориться в публікації видання на його інтернет-сайті. Крім того, повідомляється у статті, серед арештованих — «співробітники (колишні та діючі) правоохоронних органів і спецслужб, замовлення, котрі приймали «замовлення» на «оперативний супровід» убивств та інших злочинних акцій і займалися власним «бізнесом — рекетом».