Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

7 серпня, 2007 - 00:00

У Баку не бачать Нагірний Карабах незалежною державою

Світова спільнота ніколи не визнає Нагірний Карабах незалежною державою, заявив глава прес-центру МЗС Азербайджану Хазар Ібрагім. «Жодна держава, жодна організація ніколи не виступала за будь-яке самовизначення Нагірного Карабаху поза територіальною цілісністю Азербайджану», — сказав він. «Що стосується висловлювання глави МЗС Вірменії Вардана Осканяна про те, що сьогодні Карабах рухається шляхом самовизначення і міжнародного визнання, то йому слід би уважніше ознайомитися з документами та заявами міжнародних організацій, визначальними в так званому «самовизначенні», — сказав Х. Ібрагім.

США легалізували електронне стеження за іноземцями

Президент США Джордж Буш підписав закон, що розширює повноваження спецслужб із стеження за іноземцями. Закон дозволяє без санкції суду читати електронні листи та прослуховувати переговори іноземних громадян, які є підозрюваними у терористичній діяльності. Буш подякував конгресу за ухвалення поправок до закону 1978 року «Про нагляд за зовнішньою розвідкою». На думку президента, це допомогло закрити «критичну прогалину» в американській розвідці. Правозахисні організації та деякі члени Демократичної партії вже виступили проти новоспеченого закону. Як завірив журналістів представник Білого дому Тоні Фратто, закон не буде направлений на розширення стеження відносно американських громадян і «жодним чином не торкнеться їхнього права на приватне життя». Закон діятиме лише протягом шести місяців, після чого законодавчі органи зможуть розглянути інші варіанти.

Японці вшанували пам’ять жертв Хіросіми

Близько 45 тис. осіб учора взяли участь у церемонії, яка відбулася у Хіросімі, присвяченій 62-й річниці від дня атомного бомбардування цього міста. Звертаючись до учасників церемонії, прем’єр-міністр Сіндзо Абе завірив, що його уряд не збирається відмовлятися від трьох діючих у Японії принципів, які торкаються ядерної зброї. Вони полягають у наступному: не мати у своєму розпорядженні ядерної зброї, не виробляти ядерну зброю та не допускати ввезення її на територію країни. Мер Хіросіми Тадатосі Акіба закликав уряд країни висловити незгоду щодо «застарілої та помилкової політики США». На церемонії у Хіросімі були присутні представники 42 країн. Однак зі всіх країн, які володіють ядерною зброєю, свою делегацію направила лише Росія.

Естонський прем’єр отримає премію Полак

Учора естонському прем’єру Андрусу Ансипу вручили міжнародну премію Вашека та Анни Марії Полак за розвиток свободи, демократії та ринкової економіки. Вручення премії розміром у 5 тис. доларів відбулося в Карловському університеті у Празі. Премію подружжя Полак присуджує американський фонд — The Fund of American Studies. Вона була заснована Вашеком Полаком, що народився у Празі, який після війни покинув Чехію та переїхав до США, де він став успішним бізнесменом. 1995 року Вашек почав надавати фінансову підтримку фонду та заснував премію. Лауреатами премії Полак у різні часи ставали Лех Валенса, Вайра Віке-Фрейберга та Валдас Адамкус, а також колишній естонський прем’єр Март Лаар. Присуджується дана премія переважно главам уряду та президентам країн Східної Європи.

Ліванці обрали опозиціонера

На довиборах до парламенту Лівану переміг представник опозиції. За даними міністерства внутрішніх справ Лівану на виборах, що минули в неділю, Каміль Хурі переміг у християнському районі Метн. Опозиціонеру вдалося обійти проурядове угруповання колишнього президента Лівану Аміна Жмайєля. Хурі посяде місце одного з двох убитих раніше депутатів парламенту. Міністерство внутрішніх справ Лівану стверджує, що в довиборах взяли участь десятки тисяч ліванців, а сам виборчий процес пройшов у «спокійній і демократичній атмосфері». «Нас проінформували про перемогу кандидата Каміля Хурі. Сподіваюся, що ситуація й надалі буде спокійною», — зазначив лідер ліванської опозиції Мішель Аун. Голова Вільного патріотичного руху Аун також повідомив про спроби анулювання бюлетенів на одній із виборчих дільниць, і закликав своїх прихильників зібратися поблизу штабів Вільного патріотичного руху на півночі Бейрута. Суперник опозиціонерів колишній президент Лівану Амін Жмайєль раніше також заявив про свою перемогу на довиборах. У виборчому окрузі на заході столиці країни Бейрута, населеному переважно мусульманами-суннітами, виборці проголосували на користь Мохаммеда Аміну Ітані, який входить до правлячої коаліції.

Буш і Карзай обговорюють безпеку

Боротьба проти терористичної діяльності бойовиків руху «Талібан» і «Аль-Каїди», а також зростаюча кількість жертв серед цивільного населення внаслідок воєнних операцій коаліційних сил. Ці питання були головними на переговорах афганського президента Хаміда Карзая і глави Білого дому Джорджа Буша в резиденції президента США в Кемп-Девіді. Як повідомляє ВВС, на порядку денному зустрічі багато часу буде приділено проблемі наркоторгівлі, економічному розвитку Афганістану й долі 21 громадянина Південної Кореї, захопленого талібами. Переговори між афганським і американським лідерами, які триватимуть два дні, характеризуються як «обговорення стратегії» у боротьбі проти руху «Талібан». Як очікується, Буш наполягатиме, щоб Карзай добився встановлення влади уряду на всій території країни й викорінювання корупції. Цього року США надають Кабулу 10 млрд. доларів на створення власних сил безпеки.

Газета: 
Рубрика: