Проти Чейні висунуто «статті імпічменту»
Конгресмен-демократ і кандидат у президенти США Денніс Кусініч оголосив увечері у вівторок про внесення в Конгрес США «статей імпічменту» для усунення з посади віце-президента США Річарда Чейні у зв’язку з «введенням в оману громадян і Конгресу США» для розв’язання війни в Іраку, а також у зв’язку з «загрозою агресії проти Ірану». «Цей віце-президент активно заохочує агресію проти Ірану», — заявив Кусініч на прес-конференції в Вашингтоні, де він оголосив, що вніс у юридичний комітет палати представників конгресу США спеціальну резолюцію, що містить «статті імпічменту» проти Чейні. Кусініч наголосив, що свідомо поставив вимогу піддати імпічменту спочатку віце-президента США Річарда Чейні, а не президента США Джорджа Буша, оскільки в разі усунення Буша від влади посаду президента США обійме Чейні.
Лукашенко пропонує Москві забути про суперечки
Білорусь, що нещодавно гостро критикувала Росію й скеровувала погляди на Захід, тепер пропонує Москві забути про розбіжності й повернутися до будівництва союзної держави, започаткованого в середині 1990-х. Про це сказав у вівторок президент Білорусі Олександр Лукашенко в щорічному посланні до парламенту. РФ різко підвищила ціни на газ для Білорусі та ввела мито на поставки їй нафти з початку цього року. У відповідь Лукашенко назвав помилковою односторонню зовнішньополітичну орієнтацію своєї країни на Росію й звинуватив Москву в прагненні ліквідувати незалежність Білорусі. «Невиправдано різке підвищення цін на енергоресурси в поєднанні з недружньою риторикою окремих політичних діячів боляче вдарило по наших відносинах», — поскаржився він, нагадавши про плани розширення НАТО й створення систем ПРО біля кордонів колишнього СРСР. «Нам не потрібні інспектори, контролери або вчителі. Ми нічого не випрошуємо ні в Європи, ні в США. Не стоїмо з простягнутою рукою», — додав Лукашенко.
У Румунії відбудеться референдум з питання про усунення з посади президента
Парламент Румунії визначив дату проведення референдуму з питання про усунення від влади президента республіки Трайаня Бесеску. Голосування відбудеться 19 травня. Минулого тижня парламент більшістю голосів призупинив виконання Т. Бесеску обов’язків глави держави за порушення ним конституції. Парламентська комісія звинуватила його в тому, що він відмовлявся затверджувати міністрів, запропонованих головою уряду, й ухилявся від ролі посередника в урегулюванні політичних суперечок. Проведення референдуму стало неминучим після того, як Т. Бесеску, який і досі користується великою популярністю в країні, відмовився піти у відставку. Згідно з опитуваннями, президент може розраховувати на підтримку 65% виборців.
Польща вимагає гарантій в обмін на розміщення ПРО США
Польща підтримує пропозиції США щодо розміщення 10 американських перехоплювачів на своїй території в обмін на підвищення гарантій безпеки країни і Західної Європи в цілому. «Ми дійшли до спільного висновку, що американський проект має в першу чергу служити збільшенню рівня безпеки Європи і, зокрема, Польщі», — заявив міністра оборони Польщі Александр Щигло (на фото праворуч) на спільній прес-конференції з главою Пентагону Робертом Гейтсом, який перебуває в Польщі з дводенним візитом. Як відомо, плани розміщення елементів американської протиракетної оборони (ПРО) в Європі викликали суперечку. Хоча США заявляють, що ці протиракети будуть спрямовані для захисту Європи від можливих пусків іранських балістичних ракет, Росія заявляє, що насправді цей протиракетний щит має на меті зменшити російську військову могутність. Зі свого боку, Чехія і Польща, даючи згоду на розміщення американської ПРО на своїй території, не роблять секрету з того, що головна мета цього кроку — заручитися більшою підтримкою США проти можливого російського тиску чи погроз.
Хоча А. Щигло відмовився сказати, яких гарантій потребує Польща в обмін на розміщення протиракет, в польських ЗМІ повідомляють, що мова може йти про поставки американських комплексів ППО Patriot, які призначені для ураження російських ракет короткого радіусу дії.