Ізраїль згадує жертви Голокосту
В Ізраїлі почалися заходи, присвячені до Дня Голокосту, який в цій країні також називається День Катастрофи. Пам’яті шести мільйонам євреям, знищених у роки Другої світової війни, ізраїльтяни віддали шану, простоявши дві хвилини в мовчанні. Учора в кнесеті розпочалася церемонія «У кожної людини є ім’я», в якій взяли участь глава уряду Ізраїлю Ехуд Ольмерт, виконуючий обов’язки президента спікер парламенту Далія Іцик та інші офіційні особи. Перед цією церемонією Ольмерт та Іцик покладуть траурні вінки в музеї «Яд Вашем». День Катастрофи відмічають не тільки в Ізраїлі. У Польщі відбувся так званий Марш життя, в якому взяли участь сотні підлітків, які відвідали в ці дні гетто й табори смерті. Після закінчення маршу у ході церемонії в меморіальному центрі Auschwitz-Birkenau з промовою виступив міністр у справах пенсіонерів Ізраїлю Рафі Ейтан.
У Туреччині стартує президентська гонка
У Туреччині вчора стартувала президентська гонка в зв’язку із закінченням 16 травня семирічного терміну повноважень нинішнього президента країни Ахмета Недждета Сезера. Найвірогіднішим претендентом на посаду глави держави аналітики називають голову уряду Тайіпа Ердогана, однак він сам неодноразово заявляв, що оголосить про своє рішення після обговорення цього питання на генеральній раді очолюваної ним проісламської Партії справедливості та розвитку (ПСР). Рада ПСР збереться 18 квітня. Світська еліта країни, яку традиційно представляють впливові військові, представники органів правосуддя й ректори державних вузів, висловлюють побоювання, що Ердоган у разі обрання президентом може зробити конкретні кроки для ісламізації основ держави. Таку занепокоєність минулої п’ятниці висловив чинний президент Туреччини Сезер. Головною загрозою для країни він вважає політичний іслам. У свою чергу начальник турецького генштабу, армійський генерал Яшар Бююканит минулого тижня заявив, що новий президент Туреччини повинен бути прихильником світських основ держави.
Латвійці автоматично стануть ополченцями
Кожного латвійця, що досяг 18 років, без його згоди прираховуватимуть до резерву збройних сил і приписуватимуть до найближчого батальйону Земессардзе (народного ополчення). Такий новий порядок формування латвійської армії. Земессарги (представники ополчення) займаються, зокрема, ліквідацією наслідків аварій та інших надзвичайних ситуацій, беруть участь у рятувальних роботах і охороняють громадський порядок. Кожний резервіст, як повідомляється, повинен буде інформувати командування свого батальйону Земессардзе про зміну місця проживання або про виїзд за кордон на термін понад півроку. Нагадаємо, що з 2007 року армія Латвії повністю перейшла на професійну основу. Однак повнолітні громадяни республіки, як і раніше, вважаються військовозобов’язаними. Як заявив Яніс Мачіс, необхідність у призові резервістів може виникнути тільки за надто серйозної кризі в країні, з якою діюча армія не впорається своїми силами.
Кофі Аннан створює міжнародне гуманітарне агентство
Колишній Генеральний секретар ООН Кофі Аннан очолить міжнародне гуманітарне агентство, співзасновником якого стане МЗС Швейцарії. Нове агентство, назву якого поки не повідомляють, має намір тісно співробітничати з держструктурами різних країн, неурядовими організаціями й приватними особами. Засновники агентства планують проведення щорічного міжнародного форуму, а також спеціалізованих конференцій, присвячених різним актуальним проблемам. Передбачається, що делегати форуму збиратимуться на території Швейцарії, а місця проведення конференцій будуть змінюватися. Кофі Аннан очолював Організацію Об’єднаних Націй з 1997 по 2006 рік. Із 1 січня 2007 року на посаді Генсека ООН його змінив представник Південної Кореї Пан Гі Мун.
У Пакистані протестують проти погроз радикальних ісламістів
Близько 100 тисяч осіб взяли участь у Пакистані в марші протесту проти погроз радикальних ісламістів. Центром демонстрації проти ісламістів стала адміністративна столиця Сінду — місто-порт Карачі, де багатотисячні натовпи перекрили головні транспортні магістралі міста. Влада міста підтримала протестуючих і не обмежували їхні дії. Організатором демонстрації стала одна з найбільших партій — Муттахіда комі мувмент (МКМ), що входить до числа провідних політичних сил Сінду. Партія підтримує курс президента Пакистану генерала Первеза Мушаррафа на протистояння радикальним ісламістам. Демонстранти вигукували лозунги: «Геть екстремістів!» і «Нам потрібен справжній шаріат, а не шаріат автомата Калашникова!». До тих, хто зібрався, телефоном із Лондона звернувся голова МКМ Алтаф Хусейн: «Іслам — це релігія світу, і в ній немає місця для тероризму». Демонстрація стала відповіддю на виступи ісламських радикалів у столиці країни Ісламабаді.