Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

1 березня, 2012 - 00:00

Расмуссен: НАТО не має намірів вторгатися до Сирії

Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен підтвердив, що Альянс не планує операції проти Сирії й виводити війська з Афганістану раніше запланованих термінів. «НАТО не має жодних намірів вторгатися до Сирії. Ми засуджуємо те, що там відбувається, проте альянс вирішив, що найкращим розв’язанням цієї проблеми може бути лише внутрішньорегіональне», — сказав Расмуссен у Вашингтоні. Він також закликав не порівнювати ситуацію в Сирії й Лівії, де сили НАТО завдавали ракетно-бомбових ударів по урядових військах, що протистоять опозиції. «У Лівії в нас був абсолютно чіткий мандат ООН, і ми мали підтримку кількох країн регіону. Нічого цього немає в Сирії. Я вітаю зусилля Ліги арабських держав у пошуку розв’язання ситуації в Сирії. Поки вони не були успішними, але я впевнений, що країни регіону розроблять відповідний спосіб врегулювання», — сказав генсек. Відповідаючи на запитання про ситуацію в Афганістані, де тривають акції протесту після спалювання копій Корану на американській авіабазі, Расмуссен заявив, що НАТО не планує якихось додаткових дій або перенесення термінів передавання відповідальності за ситуацію в країні афганським силам безпеки.

Ромні переміг на праймериз у Аризоні й Мічигані

Під час попереднього голосування щодо кандидатури на посаду президента США в штатах Аризона й Мічиган перемогу здобув кандидат від Республіканської партії США Мітт Ромні, суперником якого був його однопартієць Рік Санторум. Мічиган є рідним штатом Ромні, проте саме там йому передрікали труднощі, оскільки йому не вдалося налагодити міцний зв’язок з консервативною частиною електорату. Консервативні прибічники партії часто критикували Мітта Ромні за «ліберальну» реформу охорони здоров’я, яку він здійснив, будучи губернатором штату Массачусетс. У той же час, у Аризоні йому готували легку перемогу. Перемога Ромні в Аризоні дає йому 29 виборців від штату. У той же час, позитивний для нього результат голосування в Мічигані не означає, що йому також дістануться всі виборці, оскільки там діє інша система їхнього розподілу. Передвиборча кампанія в Аризоні не була перенапруженою, на відміну від кампанії в Мічигані, де рекламні витрати на підтримку Ромні становили близько 4 млн.дол. Для Санторума це голосування стало першим після його перемоги в лютому на праймериз у штаті Міссурі та зборах членів Республіканської партії в штатах Міннесота та Колорадо. До виборів 28 лютого у Ромні були 152 делегати до колегії виборців, яка й обиратиме президента США, у Санторума — 72. Для висування в президенти необхідно 1144 голоси виборців.

Саркозі наполягає на відповідальності за заперечення геноциду вірмен

Ніколя Саркозі доручив доопрацювати закон про кримінальну відповідальність за заперечення геноциду вірмен з урахуванням рішення Конституційної ради Франції. Раніше, у вівторок, судді Ради вирішили, що документ, вже схвалений парламентом, не відповідає основному закону країни. Турецький уряд вітав постанову суддів і заявив, що розгляне питання про відновлення співпраці з Парижем. У Парижі вихідці з Туреччини вийшли відзначити свою перемогу на вулицю. Приблизно так само, як вірмени, які бурхливо раділи наприкінці січня, коли за документ проголосував сенат. Ніколя Саркозі, перебуваючи торік в Єревані, обіцяв ухвалити закон і, на думку багатьох спостерігачів, намагався таким чином здобути голоси численної вірменської діаспори у Франції. «Конституційний суд опинився під тиском Туреччини, під тиском військового і промислового лобі країни», — заявив представник Ради вірменських організацій Франції Ара Торянян. Масове вбивство вірмен на території Османської Туреччини визнане як акт генциду більшістю евопейских країн. Січневий закон, ухвалений у Франції, викликав обурення Анкари, і турецькі політики погрожують навіть розірвати дипломатичні відносини з Парижем.

Саакашвілі пропонує скасувати візи для росіян

Президент Грузії Михайло Саакашвілі виступив з ініціативою в однобічному порядку скасувати візовий режим з Росією. Озвучену в парламенті Грузії ініціативу президента зустріли оплесками. Саакашвілі, виголошуючи свою щорічну доповідь в законодавчому органі країни, заявив, що Грузія вітає економічні відносини з Росією й відкрита для російських бізнесменів. «Ми ніколи не закривали Грузію для російських інвесторів і туристів — ми чекаємо декількох сотень тисяч цього року. Там, де є активний бізнес, не залишається місця для танків», — заявив Саакашвілі. Російські громадяни повинні знати, що вони в будь-який час можуть приїхати до Грузії, а російським туристам тут ніхто не завадить «пити грузинське вино й боржомі, за якими вони скучають», — додав він. Нагадаємо, що Росія запровадила заборону на імпорт вина та мінеральних вод з Грузії 2006 року. Після серпневої війни 2008 року дипломатичні відносини між Грузією та Росією було розірвано. Незважаючи на це, потрапити до Грузії російським громадянам нескладно. Вони можуть отримати грузинську візу під час в’їзду до країни.

Країни ЄС відкликають послів із Білорусі

Офіційний Мінськ оголосив Європі дипломатичну війну у відповідь на розширення Євросоюзом візових санкцій щодо білоруських посадових осіб. У відповідь на це всі країни — учасниці ЄС оголосили про відкликання з Білорусі своїх послів. Раніше главі представництва ЄС і послові Польщі в Білорусі було офіційно запропоновано відправитися на батьківщину для консультацій, а постійний представник Білорусі при Євросоюзі та білоруський посол у Польщі були відкликані до Мінська. Причиною дипломатичної війни стало те, що позавчора в Брюсселі вирішили поширити візові санкції ще на 21 білоруську посадову особу — двох високопоставлених міліційних чиновників і 19 суддів, яких у Європі вважають причетними до тиску на опозицію й ухвалення політично мотивованих судових вироків. Мінськ у відповідь обіцяє закрити в’їзд до Білорусі тим особам з країн Євросоюзу, котрі сприяли запровадженню обмежувальних заходів.

Газета: 
Рубрика: