Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

3 лютого, 2007 - 00:00

Європейцям заборонять заперечувати Голокост

Громадяни Євросоюзу можуть бути засуджені на три роки в’язниці за заперечення Голокосту, а також геноциду і військових злочинів у конфліктах в Африці й на Балканах останніх двох десятиріч. З такою законодавчою ініціативою виступила Німеччина, яка цьогоріч головує в ЄС. Законопроект, у разі його схвалення парламентом об’єднаної Європи, набере чинності весною 2007 року. У тексті документа вказано, що кожна держава-член ЄС «вживе усіх заходів для покарання за фактами публічного виправдання, заперечення або грубого спрощення злочинів проти людяності, геноциду або військових злочинів». Закон, зокрема, повинен захистити від нападок Міжнародний карний суд, який розслідує злочини, вчинені під час громадянських воєн і конфліктів на африканському континенті, а також факти геноциду етнічних груп, що проживали на території колишньої Югославії на початку 90-х років минулого століття. Правозахисники виступили різко проти подібної ініціативи Євросоюзу. Нагадаємо, в кінці 2006 року парламент Франції схвалив закон, згідно з яким за заперечення геноциду вірмен з боку Туреччини під час Першої світової війни будуть накладати великий штраф або саджати до в’язниці на один рік.

Франція вводить заборону на куріння

У Франції набрала чинності заборона на куріння у всіх громадських місцях. У офісах і будь-яких робочих приміщеннях ліквідуються кімнати для куріння, обладнані витягами. Заборона на куріння розповсюджується на всі без винятку медичні установи. У навчальних закладах не можна буде курити навіть на території двору. Порушникам нових правил доведеться розщедритися на 68 євро. Міністр охорони здоров’я Франції Ксав’є Бертран вважає, що новий закон піде на користь нації: люди змушені будуть позбуватися своєї згубної звички. Зі своєї сторони власті готові влаштовувати регулярні медичні перевірки для тих, кому буде складно відмовитися від тютюну. Ті, хто називає себе «пасивний курильщик», новим законом задоволені. Справжніх курильщиків не дуже непокоїть, що вони не зможуть курити у себе на роботі. Набагато більше вони засмучені тим, що з 2008 року новий закон розповсюдиться на бари, ресторани, кафе і дискотеки. Франція не перша європейська країна, яка вводить серйозні обмеження на куріння в громадських місцях. Подібний закон уже діє на території Італії, Ірландії та Іспанії.

Косову дозволять відокремитися від Сербії

Спецпредставник ООН Марті Ахтісаарі передав президентові Сербії пропозиції щодо подальшої долі провінції Косово. У пропозиціях, вручених президентові Борису Тадичу, містяться подробиці плану, згідно з яким Косово набирає державного статусу, але під міжнародним контролем. Слово «незалежність» у пропозиціях не звучить, однак фактичне значення пропозицій зводиться саме до цього, сказали Бі бі сі західні дипломати. Власне кажучи, Косову дозволять відокремитися від Сербії та користуватися власними символами державності. Сербська провінція перебуває під управлінням ООН з 1999 року після натовської операції, внаслідок якої сербські війська були вимушені покинути Косово. Всі ці роки велися переговори про остаточний статус Косова, однак вони не дали результату. Етнічні албанці, що становлять 90% двохмільйонного населення провінції, хочуть відокремитися від Сербії. Однак серби вважають Косово, яке все ще є офіційно частиною Сербії, — колискою своєї культури й виступають категорично проти будь- якої ухвали, яка призведе до незалежності провінції. За планом Ахтісаарі Косову буде дозволено мати державні символи, в тому числі прапор і національний гімн, а також право на членство в міжнародних організаціях, таких як Організація Об’єднаних Націй. Передбачаються і власні збройні сили.

Газета: 
Рубрика: