Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

13 січня, 2007 - 00:00

Польща хоче покарати колишніх агентів

Уряд Польщі законопроектом збирається заборонити колишнім співробітникам польської таємної поліції, які діяли в країні в часи комуністичного правління, обiймати посади в державних організаціях. Вони також частково втратять право на пільги й пенсії. Разом з тим, польська таємна поліція комуністичних часів повинна бути оголошена злочинною організацією. Довгий час польські лідери вважали за краще не робити рішучих кроків проти колишніх комуністів. Але нинішній президент Польщі Лех Качиньський та його брат-близнюк Ярослав Качиньський, прем’єр-міністр країни, вважають викорінювання комуністичної спадщини одним з найважливіших завдань свого уряду. Польські політики вітали намір офіційної Варшави остаточно покінчити з комуністичним минулим, однак деякі виразили побоювання, що введення нових заходів може призвести до порушення демократичних стандартів і прав людини. До того ж члени опозиції заявили, що правляча партія Право й справедливість намагається сховати за боротьбою проти агентів комуністичних спецслужб свої невдачі в управлінні країною.

Голова Пентагону визнав іракські помилки

Голова Пентагону Роберт Гейтс визнав, що в Іраку були допущені помилки. Про це він заявив у ході слухань у комітеті щодо збройних сил нижньої палати Конгресу США. «Така природа війни, однак ми дійшли до даного моменту, й тепер ставки несумірні», — зазначив Гейтс. Виступаючи перед комітетом, Гейтс підтримав оголошену раніше нову політику президента США Джорджа Буша стосовно Іраку. За його словами, відповідно до нової стратегії Буша, збільшується не тільки чисельність американських збройних сил в Іраку, але розвиваються й інші аспекти воєнних зусиль, у тому числі — в економічній, управлінській і політичній сферах. «Подолання викликів в Іраку не може бути досягнуте простими воєнними заходами, без прогресу серед самих іракців», — підкреслив Гейтс. Він звернув увагу на те, що, залишившись неприборканим, насильство з Іраку може поширитися за межі кордонів цієї країни й залучити інші країни в регіональний конфлікт. На думку голови Пентагону, розвиток подій в Іраку в найближчі рік-два сформує майбутнє Близького Сходу й вплине на геополітику в тривалому проміжку часу.

Джордж Буш-старший відзначить ювілей стрибком із парашутом

Колишній президент США Джордж Буш-старший вирішив відзначити своє 85-річчя, здійснивши стрибок із парашутом. Зараз батькові нинішнього президента країни 82 роки. Він — великий любитель парашутного спорту: Дж. Буш уже стрибав із парашутом, щоб відзначити своє 75-річчя й 80-річчя, і не збирається відмовлятися від традиції. Його дружина Барбара вельми критично ставиться до захоплення чоловіка. Коли її чоловік здійснив стрибок із парашутом на честь свого 80-річчя, вона заявила, що «немає гіршого дурня, ніж старий дурень». За словами Б. Буш, була надія, що 80-річний чоловік, нарешті, подорослішає, але цього не сталося. Екс-президент зайнявся парашутним спортом після закінчення терміну перебування в Білому домі. Під час Другої світової війни, 1944 року, парашут врятував Дж. Бушу-старшому життя, коли його літак був підбитий під час бойових дій в районі Тихого океану.

Японія бере курс на зближення з НАТО

Існує багато можливостей для розширення співробітництва Японії та НАТО, заявив учора глава японського уряду Сiндзо Абе. Виступаючи в Брюсселі у штаб-квартирі НАТО, японський лідер зазначив, що взаємодія можлива, зокрема, при наданні допомоги регіонам, потерпілим від стихійних лих, у миротворчих місіях. Сiндзо Абе став першим прем’єр-міністром Японії, який був присутній на засіданні Ради НАТО. Протягом останніх років Японія допомагала місії НАТО в Афганістані, забезпечуючи Альянсу доставку палива та вантажів на японських суднах в Індійському океані. Нещодавно в країні було створено міністерство оборони, яке дістало право самостійно формувати свій бюджет і визначати завдання військового будівництва. Безсумнівно, що для членів НАТО це вкрай важлива умова для рівноправного партнерства з Японією.

Райс не виключає вторгнення США в Іран і Сирію

Держсекретар США Кондолізза Райс заявила, що не виключає можливостi вторгнення в Іран і Сирію для того, щоб покласти край активності, яка не тільки створює загрозу американським військовослужбовцям, але й дестабілізуватиме ситуацію в Іраку. За її словами, Сполучені Штати збираються жорстко протистояти тим силам, які надають підтримку повстанським угрупованням в Іраку. Щодо можливості воєнного вторгнення сил США в Іран і Сирію, вона відмітила, що «всі можливості поки — на столі» для їх детальнішого опрацювання. Напередодні президент США Джордж Буш оприлюднив новий план дій США в Іраку. За словами глави Білого дому, розміщені в Іраку американські сили «перекриють потік допомоги з Ірану й Сирії», а потім «будуть знайдені й знищені мережі, що постачають зброю й тренують ворогів США в Іраку».

Казахстан обмежує гральний бізнес

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав закон «Про гральний бізнес». Законом «встановлені правові основи виконання діяльності із організації грального бізнесу в Казахстані», говориться в поширеному в п’ятницю повідомленні прес-служби глави держави. Закон «Про гральний бізнес» набере чинності з 1 квітня 2007 року. Із указаної дати казино та зали ігрових автоматів у Казахстані можуть бути розміщені лише у Щучинському районі Акмолінської області (у центрі республіки), а також на правому узбережжі Капшагайського водосховища (в Алматинській області, на південному сході).

ПАРЄ очікує юридичного скасування смертної кари в Росії

Голова Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Рене ван дер Лінден розраховує на те, що російський парламент наступного скликання зможе юридично закріпити скасування смертної кари у РФ. За словами голови ПАРЄ, «Росія повинна виконувати зобов’язання, передбачені протоколом № 6 про скасування смертної кари». У той же час він зазначив, що задоволений рішенням суду, який засудив терористів, які захопили Беслан, до довічного ув’язнення, а не до вищої міри покарання. «Це означає скасування де-факто смертної кари у Росії», — резюмував Р. ван дер Лінден.

Газета: 
Рубрика: