Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

8 листопада, 2006 - 00:00

НАТО не збирається бути «світовим жандармом»

НАТО не переслідує мети стати глобальним військово-політичним союзом, заявив генеральний секретар Альянсу Яап де Хооп Схеффер. «Я неодноразово говорив і скажу це сьогодні ще раз: нам не потрібне глобальне НАТО». За його словами, трансформація НАТО націлена на створення Альянсу, що захищає своїх членів від глобальних загроз: тероризму, поширення зброї масового знищення та держав, які не відбулися. «Щоб протистояти цим загрозам, для НАТО немає необхідності ставати «світовим жандармом», — зазначив генсек. Він також сказав, що не вірить тому, що хтось запропонував розширити членство в НАТО на Азію. Разом із тим Схеффер зауважив, що сьогодні понад 50 тисяч осіб служать під командуванням НАТО, беручи участь в операціях і місіях на трьох континентах. «Ніколи раніше ми не бачили, щоб наші ресурси були такими значними», — заявив де Хооп Схеффер. І наголосив, що, оскільки попит на НАТО не поменшає, а точно зростатиме, Альянс повинен бути впевнений у можливості його забезпечити. Генсек висловився за поглиблення зв’язків НАТО з державами АТР, зокрема, з Австралією, Новою Зеландією, Японією та Південною Кореєю. «Ми стикаємося з однаковими загрозами, і це в їхніх інтересах, як і в наших, щоб ми стали ближчими один до одного», — сказав генсек.

Аннан закликав Ірак дотримуватися мораторію на смертну кару

Генсек ООН Кофі Аннан закликав іракський уряд дотримуватися мораторію на смертну кару. Він також підтримав позицію Верховного комісара ООН із питань прав людини Луїзи Арбур, яка закликала іракську владу забезпечити Хусейну та кільком іншим особам, засудженим до смертної кари, можливість сповна реалізувати право на оскарження вироку. Вона також висловила надію на те, що Багдад дотримуватиметься мораторію на приведення у виконання смертних вироків незалежно від результатів апеляції. Нагадаємо, що іракський Верховний суд засудив екс-президента Іраку до смертної кари через повішення за злочини проти людяності. Разом із Хусейном до смерті засуджені також колишній глава іракської розвідки Барзан аль- Тікріті та колишній голова Іракського революційного суду Авад Хамед аль-Бандер.

Перші засуджені за вибухи у Мадриді

Два громадянина Єгипту, причетні до вибухів у мадридських електричках у березні 2004 року, засуджені до тривалих строків позбавлення волі. Вони стали першими засудженими в цій справі. Жертвами 10 вибухів у переповнених пасажирами поїздах стала 191 людина, понад дві тисячі отримали поранення. Через три місяці після трагедії в Італії затримали двох підозрюваних: 35-річного Рабеї Усмана Сайеда Ахмеда та 23-річного Яхію Мавада Мохамеда Раджеха. Міланський суд висунув Ахмеду обвинувачення в «підсобництві міжнародному тероризму» та засудив його до 10 років в’язниці. В обвинувальному вироку зазначається, що Ахмед тісно співпрацював з організаторами вибухів і допомагав їх планувати. Його підсобник, Раджех, був засуджений до п’яти років позбавлення волі. Головний організатор вибухів загинув під час поліцейської операції в передмісті Мадрида в квітні 2004 року.

Сандиністи святкують перемогу

Прихильники «Сандиністського фронту національного визволення» Нікарагуа святкують перемогу свого лідера Даніеля Ортега на президентських виборах. За попередніми результатами голосування, близько 40% виборців віддали свій голос за колишнього президента країни. Нагадаємо, Д. Ортега був президентом Нікарагуа в 1985—1990 роках. У 1979-му він очолив революцію, що скинула диктаторський режим Анастасіо Сомосі, який правив країною майже півстоліття. Даніель Ортега стверджує, що відтоді його погляди змінилися. Спостерігачі вже повідомили, що не мають претензій до виборів у Нікарагуа. Центральна виборча комісія вказує, що результати поки не є офіційними. Водночас представники ЦВК вважають, що ім’я переможця оголосять уже в першому турі президентських виборів.

Орден Почесного легіону — іранському адвокату

Президент Франції Жак Ширак вручив Орден Почесного легіону іранському адвокату Ширін Ебаді, лауреату Нобелівської премії миру в 2003 році на знак її заслуг у захисті прав людини. «Франція віддає належне вашим діям, які присвячені захисту прав людини, справедливості та свободі. Ми також цінуємо вашу хоробрість», — зазначив французький президент перед врученням нагороди. «За вашу відвагу та відданість у відстоюванні справжнього іранського бачення, що стверджує сумісність цінностей ісламу з демократичними цінностями та правами людини», — додав Жак Ширак. Ширін Ебаді є першою іранською жінкою-адвокатом і до того ж першою мусульманкою, яка отримала Нобелівську премію миру. Сьогодні вона продовжує роботу в центрі захисту прав людини, що був заснований з її ініціативи в 2002 році.

В’єтнам до кінця року приєднається до СОТ

В’єтнам уже до кінця цього року стане 150-ю країною-членом Світової організації торгівлі (СОТ), повідомив учора прес- секретар організації Кіт Роквелл. Таке рішення ухвалили 149 країн-членів СОТ на засіданні генеральної ради організації в Женеві. Переговори про вступ В’єтнаму до СОТ тривали 12 років і завершилися лише в кінці жовтня цього року. Формальний вступ В’єтнаму в організацію відбудеться лише через 30 днів після затвердження відповідної угоди парламентом країни. В’єтнам — великий виробник морепродуктів, текстилю, кави та меблів — не став рекордсменом із тривалості переговорів про приєднання до СОТ. Так, Китай вступив у СОТ тільки в 2001 році після 15 років переговорів. Робоча група з приєднання до СОТ Росії була створена ще в 1993 році, однак переговори тривають досі.

Газета: 
Рубрика: