Канада заохочує Україну до реформ
Канада зацікавлена в більш тісній співпраці з Україною, заявила канадський посол в Україні Абайна Дайн. «У Канаді ми зацікавлюємо український народ робити кроки до соціальних, економічних реформ», — зазначила вона на зустрічі з послом України в Канаді Ігорем Осташем і головою парламентського комітету з закордонних справ Віталієм Шибко у Києві. За словами А. Дайн, у Канаді сподіваються, що Україна «все більше ставатиме частиною євроатлантичної сім’ї». Водночас канадська сторона закликає Україну й Росію як країни сусіди, розвивати тісні, дружні відносини. А. Дайн також повідомила, що Канада готова поділитися з Україною досвідом в енергетичній сфері, зокрема, в плані збереження власної енергії, а також у сфері безпеки й оборони.
Путін обіцяє Бушу об’єктивне розслідування
Президент Росії Володимир Путін після майже дводенного мовчання висловився з приводу вбивства у Москві відомої журналістки Анни Політковської, пообіцявши колезі з США Джорджу Бушу, який зателефонував йому, об’єктивне розслідування. Прес-служба Кремля повідомила, що в ході бесіди з Бушем Путін «підкреслив, що правоохоронними органами Росії буде докладено всіх необхідних зусиль для об’єктивного розслідування трагічної загибелі журналістки Анни Політковської». Автора книги «Путінська Росія», правозахисника і журналіста Політковську було вбито кількома пострілами в під’їзді власного будинку в суботу, в день народження Путіна. Раніше США заявили, що «шоковані і вкрай розстроєні» загибеллю дванадцятого за останні шість років журналіста в Росії, включаючи загибель громадянина США, головного редактора російського видання Forbes Пола Хлєбнікова 9 липня 2004 року. Держдепартамент назвав це «ображанням вільної і незалежної преси та демократичних цінностей». До думки Вашингтона приєдналися ОБСЄ і міжнародні правозахисні організації. Міжнародна Гельсінська федерація з прав людини, зокрема, закликала Путіна засудити вбивство Політковської, заявивши, що мовчання президента РФ «передбачає співучасть або байдужість».
США розчаровані роботою Ради з прав людини
Посол США в ООН Джон Болтон (на фото) висловив «розчарування» роботою Ради з прав людини, що завершила сесію в Женеві. «Ця сесія була другим прикладом неефективності й повторення проблем колишньої Комісії з прав людини, на яку США та інші скаржилися», — заявив Болтон. За його словами, США уважно вивчатимуть ситуацію в Раді, яка, не зважаючи на зміну назви й реформування, не стала більш ефективною. «Попередня комісія була надто політизована. Вона сфокусувала свою увагу на критиці Ізраїлю й США, а не на реальних проблемах прав людини, й була по суті монополізована саме найзапеклішими порушниками цих прав», — наголосив Болтон. Рада з прав людини ООН була створена цього літа замість Комітету з прав людини в рамках реформи ООН. Минулого тижня вона ухвалила рішення розглядати питання про порушення прав людини в Узбекистані в закритому режимі, що викликало критику з боку правозахисної організації Human Rights Watch.
КНДР загрожують жорсткі санкції
Рада Безпеки ООН обговорює пропозицію США щодо введення потенційно вельми болючих санкцій відносно Північної Кореї, що оголосила про проведення першого випробування атомної зброї. Підтвердження самого факту ядерного вибуху з незалежних джерел потребує ще деякого часу, однак заява Пхеньяна викликала жорстке засудження з боку навіть його найближчих союзників — Китаю та Росії. Рада Безпеки одноголосно засудила КНДР за рішення ігнорувати її прохання не проводити ядерних випробувань і закликала комуністичну державу стриматися від нових подібних вибухів, повернутися до шестисторонніх переговорів і згорнути програму створення зброї масового ураження. Іран виявився єдиною країною, яка розцінила північнокорейський вибух як реакцію на загрози і приниження з боку Вашингтона.
Грузія поглиблює діалог iз НАТО
Грузія розпочинає новий етап діалогу iз НАТО, що полягає в інтенсифікації взаємовідносин з Північноатлантичним альянсом. Взаємовідносини Грузії й НАТО на новому етапі обговорили вчора в Тбілісі на засіданні спеціальної державної комісії представники керівництва Грузії й спецпредставник Генсека Альянсу в країнах Південного Кавказу й Центральної Азії Роберт Сіммонс. За його словами, конкретних дат вступу Грузії в НАТО немає й багато в чому все залежить від Тбілісі. У свою чергу заступник міністра оборони Грузії Мамука Кудава сказав журналістам, що в рамках інтенсивного діалогу між Грузією й НАТО протягом найближчого року відбудеться п’ять зустрічей на високому рівні. За словами заступника міністра, у ході цих зустрічей будуть обговорені конкретні деталі співпраці, й представники НАТО проінспектують виконання Грузією зобов’язань щодо вступу до Північноатлантичного альянсу. На брифінгу Р. Сіммонс також заявив, що НАТО збентежений відносинами, які зараз склалися в Росії з Грузією, й уважно стежить за ситуацією, однак не планує втручатися у внутрішні справи цих держав. Він зазначив, що НАТО закликає обидві сторони до діалогу.