Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

27 вересня, 2006 - 00:00

США готові співпрацювати з Януковичем

Державний секретар США Кондолізза Райс висловила бажання працювати з новим прем’єр-міністром України Віктором Януковичем, незважаючи на його останні заяви з приводу інтеграції України в НАТО. Під час зустрічі з міністром закордонних справ України Борисом Тарасюком у кулуарах Генеральної Асамблеї ООН, яка триває у Нью- Йорку, вона «підкреслила, що США готові співпрацювати з новим, демократично обраним урядом», повідомив журналістам представник держдепартаменту на умовах анонімності. За його словами, К. Райс також «підтвердила підтримку США інтеграції України в євроатлантичні структури», однак зазначила, що темпи цього процесу «залежатимуть від продовження реформ в Україні й від того, яким чином їх проводитиме український уряд».

Баррозу закликає почекати

Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу закликав тимчасово припинити розширення Євросоюзу після приєднання до нього Болгарії й Румунії. За словами Баррозу, ЄС потрібно буде спочатку провести організаційні реформи й вирішити питання про прийняття нової конституції. Він підкреслив, що здатність ЄС абсорбувати нових членів не безмежна. Союз має прийняти нові правила, які дозволять йому працювати більш ефективно в розширеному складі. Проте, за словами президента Єврокомісії, він би хотів, щоб «Хорватія приєдналася до ЄС якнайшвидше, якщо вона виконає всі вимоги». Однак Баррозу нічого не сказав про інших кандидатів на приєднання до Євросоюзу — про Туреччину й колишню югославську республіку Македонія. 2005 року вони отримали офіційний статус кандидатів на вступ до ЄС. Згідно з нинішніми положеннями, ЄС може мати не більше 27 членів. Збільшення їх кількості вимагає проведення організаційних реформ.

Саакашвілі не бачить перешкод на шляху до НАТО

Президент Грузії Михаїл Саакашвілі заявляє, що не називатиме точних дат вступу Грузії в НАТО, але при цьому не бачить яких-небудь особливих перешкод для цього, особливо після переходу у взаємовідносинах iз Північноатлантичним альянсом на інтенсивний діалог. «Був дуже великий істеричний опір з боку держави, яка взагалі не є членом НАТО і формально в неї ніхто не запитує — буде чи ні Грузія членом НАТО», — сказав М. Саакашвілі на зустрічі з керівниками певних неурядових організацій. За його словами, «ця країна використала всі канали, мовляв, навіщо вам нестабільна непрогнозована Грузія, навіщо вам зайвий головний біль». Президент зазначив необхідність згуртування на цьому етапі всього суспільства, оскільки «сьогодні Грузія має такий шанс, якого в неї не було за всю її багатовікову історію».

В Японії новий уряд

Нижня палата японського парламенту проголосувала за кандидатуру Сіндзо Абе як наступника Дзюнітіро Коїдзумі на посаді прем’єр- міністра. Сіндзо Абе має призначити свій кабінет міністрів й офіційно представити його імператору Акіхіто. Сіндзо Абе минулого тижня змінив Коїдзумі на посаді голови правлячої ліберально-демократичної партії. 52-річний Абе став наймолодшим прем’єр-міністром Японії за всю повоєнну історію. У своїх нещодавніх промовах він підкреслював необхідність посилення ролі Японії на міжнародній арені й відродження традиційних цінностей японського суспільства. Як зазначають спостерігачі, першим випробуванням для нього в новій якості стане врегулювання відносин із Китаєм і Південною Кореєю. Щорічні поїздки колишнього прем’єра Коїдзумі до меморіального комплексу Ясукуні викликали роздратування Пекіна й Сеула, які вбачали в цьому знак небажання японського лідера засудити діяння японського мілітаризму. На посаді прем’єр-міністра Японії Дзюнітіро Коїдзумі провів більше п’яти років. До його заслуг можна зарахувати здійснення економічних реформ і забезпечення більш визначної ролі Японії на міжнародній арені.

Негропонте відкидає висновки доповіді про тероризм

Директор національної розвідки США Джон Негропонте відкинув твердження про те, що з часу вторгнення в Ірак 2003 року загальна загроза міжнародного тероризму зросла. Це перша публічна заява Негропонте після того, як нещодавно в пресу просочилися цитати з нової урядової доповіді, в якій ідеться про те, що війна в Іраку сприяла зростанню загрози, постачаючи нове покоління терористів. За словами Негропонте, війна в Іраку займає тільки частину доповіді, й у цілому загроза для США не зросла, а по суті — знизилася з моменту нападу на Америку 11 вересня 2001 року. Витяги з доповіді були опубліковані в газеті «Нью-Йорк таймс» у неділю. У них ідеться про те, що окупація Іраку сприяла появі нової хвилі ісламського радикалізму, яка розповсюдилася по всьому світу. Автори доповіді також попереджають, що бойовики, які воюють зараз в Іраку, можуть сприяти поширенню радикалізму й насильства в себе на батьківщині, як це сталося з тими, хто воював проти радянських військ в Афганістані 1980-х років. Президент США Джордж Буш стверджує, що ісламські радикали ненавиділи Америку задовго до інтервенції американських військ в Афганістан й Ірак.

Газета: 
Рубрика: