Хатамі критикує політику Вашингтона
Одностороння політика адміністрації Джорджа Буша «сприяє поширенню тероризму», заявив колишній президент Ірану, який перебуває в США з візитом Мохаммад Хатамі. В інтерв’ю американській телекомпанії Сі-Ен-Ен він висловив думку, що «внаслідок цієї помилкової політики, політики односторонньої, яка використовує насильство, привабливість тероризму серед молоді, на жаль, збільшилася». Іранський екс-президент підкреслив: «Тоді як США заявляють, що ведуть боротьбу з тероризмом, вони проводять політику, яка посилює тероризм і узаконене насильство». За його словами, «у випадку, якщо Вашингтон відмовиться від погроз і замінить їх взаєморозумінням, позиції США в регіоні поліпшаться». М. Хатамі заперечував твердження, ніби атомна програма Ірану спрямована на створення ядерної бомби. «У нас немає ані найменшого інтересу виготовляти подібну зброю», — сказав він. Уперше з 1979 року іранський діяч такого рангу відвідує США. Державний департамент видав йому візу «без обмежень», однак ніхто з американських офіційних осіб не збирається зустрічатися з колишнім президентом.
Партія Буша може програти вибори
Більшість виборців незадоволена тим, як ідуть справи у країні, і вину за це вони покладають на правлячих республіканців. Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного на замовлення телеканалу Сі-Ен-Ен. Зараз серед громадян США таких незадоволених 76% порівняно з 59%, відзначеними в ході аналогічного опитування, проведеного в лютому. І лише 21% респондентів сказали, що «в цілому задоволені» положенням у країні. Коментатор телеканалу особливу увагу аудиторії звернув на те, як настрої виборців відображаються на перспективах двох партій на майбутніх виборах третини сенату, всієї палати представників і третини губернаторів штатів. «Більшість виборців, 55%, — відзначив коментатор, — говорить, що, напевно, проголосує цього року проти людини, яка займає свій виборний пост. Такий протестний настрій вище, ніж ті 48% виборців, які мали намір у 1994 році віддати свій голос тому, хто кине виклик представникові правлячої влади». Саме в тому році республіканці захопили контроль над обома палатами Конгресу, який зберігають досі. Зараз демократи мають явну перевагу в симпатіях виборців. Опитування показало, що демократи в цьому плані випереджають республіканців у співвідношенні 53% проти 43%, так що якби вибори відбулися сьогодні, партія Дж.Буша зазнала б поразки.
Росія знову відкриває Африку
Росія хотіла б відновити свої колишні позиції в Африці, де серйозну роль тепер відіграє Китай, а ПАР шукає впливового партнера у світовій політиці та торгівлі. Саме так розцінюють експерти перший у пострадянській історії дводенний візит російського президента Володимира Путіна до Південно Африканської Республіки. Як повідомив напередодні візиту помічник президента Росії Сергій Приходько, Володимир Путін і нинішній президент ПАР Табо Мбеки проведуть «грунтовні переговори з усього комплексу двосторонніх торгово-економічних зв’язків із метою виведення їх на якісно вищий рівень». Президент Росії планує підтвердити намір Москви продовжувати активно брати участь в узгоджених кроках світової спільноти з надання комплексного сприяння Африці у подоланні гострих проблем, що постали перед нею. Візит Путіна пройде на такому ж високому рівні, як візити інших глав держави. Російський президент, зокрема, відвідає в’язницю на острові Роббен, де 18 років просидів легендарний лідер АНК і перший чорношкірий президент ПАР Нельсон Мандела.
У Чехії сформовано уряд меншості
Президент Чехії Вацлав Клаус призначив новий уряд, який, на думку аналітиків, має мало шансів на отримання вотуму довіри, і це означає, що політична криза у країні триватиме ще кілька місяців. Кабінет меншості сформовано під керівництвом Мірека Тополанека, колишнього бізнесмена, а нині глави Партії громадянських демократів (ODS), який виграв вибори у червні, але не отримав парламентської більшості. Тополанек заявив, що його уряд готовий до реформування обтяженої боргами системи охорони здоров’я, соціального забезпечення та пенсійної системи, однак не варто чекати якихось кардинальних змін до виборів, які кабінет хоче провести навесні 2007 року. Водночас, експерти сходяться на думці, що ODS не вдасться отримати вотум довіри, проведення якого намічено на 4 жовтня, а також не заручиться підтримкою для проведення виборів. Якщо Тополанек не отримає вотуму довіри, президент проведе ще дві спроби сформувати уряд, після чого зможе оголосити про проведення нових виборів.