Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

8 лютого, 2012 - 00:00

Жозе Мануель Пінту ТЕЙШЕЙРА: «Діалог неплідний...»

— Останніми роками було достатньо зустрічей Януковича з керівниками ЄС і країн — членів ЄС на найвищому рівні. Але саме в 2011 році ми побачили, що всі заклики і прохання до президента Януковича — не йти далі сьогоднішнім шляхом, не використовувати правосуддя з політичною метою для усунення політичних конкурентів, не були почуті. Тому, коли ти доходиш висновку, що діалог непідний і ознак поліпшення ситуації в Україні не спостерігаються, який у ньому сенс? ЛІГАБізнесІнформ, 7 лютого, 2012 р.

Аббас помирився з ХАМАС. Єрусалим висловлює стурбованість

На зустрічі керівництва головних політичних партій Палестини — ФАТХ і ХАМАС, яка відбулася в Катарі, ухвалено, що тимчасовий уряд єдності Палестинської автономії очолить нинішній президент Автономії, лідер ФАТХ Махмуд Аббас. Угода між ФАТХ і ХАМАС спричинила невдоволення США й Ізраїлю. Вашингтон заявив, що зі співпраці ФАТХ і ХАМАС добра не буде. А прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху заявив лідерові Палестинської автономії ультиматум: «Якщо президент Аббас має намір переводити в життя підписані в Досі угоди, то він неминуче збочить з мирного шляху і приєднається до ворогів світу. ХАМАС — це ворог світу. Не можна всидіти на двох стільцях, треба вибирати — або домовленість із ХАМАС, або мир із Ізраїлем, третього не дано», — заявив Нетаньяху. Нагадаємо, склад перехідного уряду національної єдності Махмуд Аббас має оголосити 18 лютого. Новий кабінет провадитиме підготовку палестинських президентських і парламентських виборів. Вони планувалися на початок травня, але сторони вирішили перенести їх на пізніший термін через організаційні питання.

Російський ворог совєтів

Днями у Франкфурті-на-Майні помер Іван Агрузов, російський іммігрант та захисник прав людини. 1971 року Агрузов вийшов із друзями на вулиці Франкфурта, щоб виступити на захист радянських в’язнів ГУЛАГу. Здавалося, що це не дасть ніякого ефекту. Однак акція Агрузова виявилася успішною й призвела до створення 1972 року Міжнародної організації з прав людини (IGFM), яка привернула увагу німецької спільноти до ситуації, у якій перебувають дисиденти в комуністичних країнах. IGFM також виступила на захист поляків, засудивши введення військового стану в Польщі. Під час приїзду Леоніда Брежнєва до Бонна, IGFM провела «афганську» демонстрацію, виступаючи проти військової інтервенції СРСР до Афганістану. Народившись 1924 року, Іван Агрузов був у списку ворогів СРСР протягом тривалого періоду. У Німеччині 1941го, будучи в лавах Червоної армії, потрапив до німецького полону й був відправлений на примусові роботи. 1945 року, після окупації Радянським Союзом частини Німеччини, НКВС відправив його разом із багатьма в’язнями примусової праці на Батьківщину. Агрузов здогадується, що його буде вислано до Сибіру, і тікає з потяга недалеко від Праги. Він незаконно повертається до Франкфурта й бере участь у роботі організацій російських іммігрантів. Проте російські дисиденти-іммігранти не були в ФРН та Західному Берліні в безпеці. Багатьох із них було викрадено КДБ до НДР, а потім вивезено до Радянського Союзу. Однак йому вдалося уникнути й цього. Дуже швидко Агрузовим зацікавилася східнонімецька таємна поліція Штазі. Після розпаду НДР виявилося, що його справа нараховувала 80 (!) томів. Він помер 31 січня 2012 року після тяжкої хвороби. Rzeczpospolita, 2 лютого 2012 року.

Токіо продовжуватиме переговори з Москвою про Курили

Прем’єр-міністр Японії Йосіхіко Нода заявив про своє «прагнення наполегливо продовжувати переговори», щоб завершити територіальну суперечку з Росією. Виступаючи в Японії на щорічному загальнонаціональному з’їзді за повернення «південних Курилів», він також сказав, що розраховує на розв’язання територіального питання і укладення мирного договору з Росією. Японія претендує на чотири острови — Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї, посилаючись на двосторонній трактат про торгівлю і кордони 1855 року. Повернення цих островів Токіо поставив за умову укладення мирного договору з Росією, який після закінчення Другої світової війни досі не підписано. Позиція Москви полягає в тому, що острови ввійшли до складу СРСР за підсумками Другої світової війни і російський суверенітет над ними, маючи відповідне міжнародно-правове оформлення, незаперечний. Щороку в Японії 7 лютого, в річницю підписання цього трактату, оголошують «День північних територій». Відбувається так званий загальнонаціональний з’їзд з обов’язковою присутністю перших осіб держави. Для Йосіхіко Ноди це був перший виступ на з’їзді в ролі прем’єр-міністра країни. Цього разу риторика прем’єра і проведені заходи мають набагато м’якшу тональність, ніж рік тому. Поліція Токіо перешкодила проведенню мітингів ультраправих біля стін російського посольства, і для багатьох працівників дипмісії виступи мітингувальників минули непоміченими.

Газета: 
Рубрика: