Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко/ПЛАНЕТА

21 травня, 2002 - 00:00

Санкції проти Куби діятимуть і надалі

Президент США Джордж Буш заявив, що залишить чинним торгове ембарго проти Куби, заклики до скасування якого останніми днями звучать дедалі голосніше. Однак після того, як колишній президент США Джиммі Картер під час свого телевиступу в Гавані закликав Буша зняти санкції проти Куби, прес-секретар Білого дому Арі Флейшер назвав Фіделя Кастро «одним із останніх великих тиранів на землі» і категорично відкинув можливість скасування ембарго. Крім демократа Картера, до скасування санкцій Білий дім закликає і так звана Робоча група з Куби, що складається із 40 членів конгресу від обох партій. Здебільшого вони представляють американських фермерів, які бажають експортувати свою продукцію на Кубу. Днями група представила Білому дому план пом’якшення політики США щодо острова. Він передбачає скасування всіх обмежень на поїздки на Кубу, необмежений продаж острову сільгосппродуктів та медикаментів, зняття обмежень на розмір грошових переказів, що надсилаються емігрантами родичам на Кубі, і перегляд діяльності радіо- і телебачення Марті, що віщає на острів. Однак у президента Буша є особисті причини зберігати ембарго проти Гавани, стверджує Бі-Бі-Сі. Його брату Джебу — губернатору Флоріди, що балотується на другий термін, потрібні голоси кубинських емігрантів, які здебільшого голосують за республіканців і досі болісно переживають долю маленького втікача Еліана Гонзалеса, відправленого на Кубу попередньою демократичною адміністрацією.

Китай хоче створити базу на Місяці

Китай має намір створити базу на Місяці з метою експлуатації її мінеральних ресурсів. Поки що Пекін не робив запусків космічних пілотованих кораблів, однак китайські вчені оголосили про масштабну програму космічних досліджень. Судячи з неї, Китай планує зробити висадку на Місяці 2010 року, а потім створити на її поверхні постійну базу. У березні Китай зробив третій успішний запуск пілотованого корабля «Шеньчжоу» в автоматичному режимі. Наступним кроком до здійснення космічних планів Пекіна повинен стати пілотований політ у найближчі три роки, повідомляє Рейтер з посиланням на газету «Бейцзін Ченьбао». Заступник головного конструктора космічного корабля «Шеньчжоу-3» Ван Чжуан передбачає, що китайські космонавти полетять у найближчі п’ять років. За його словами, у Китаї вже підготовлено 12 кандидатур у космонавти. Пекін своїми силами розробив спускальний відсік, скафандр космонавта та інше оснащення. Програма космічних польотів Китаю здійснюватиметься, в основному, у три етапи: здійснення космічного польоту з людиною на борту, створення космічної лабораторії, створення космічної станції та здійснення стиковки з міжнародною космічною станцією, повідомляє газета «Женьмінь Жібао».

В Ірландії перемогла правляча партія

В Ірландії завершується підрахунок голосів, поданих у ході парламентських виборів, які відбулися в п’ятницю. Залишилося розподілити лише 2 місця з 166 у нижній палаті парламенту, але підсумки голосування вже очевидні. Велику перемогу отримала правляча партія Фіанна файл на чолі з прем’єр-міністром Берті Ахерном. Вона вже завоювала 80 депутатських мандатів, трохи не добравши до абсолютної більшості. У колишньому складі вона мала 77 місць. Подвоїла своє представництво Прогресивно-демократична партія (з 4 до 8), молодший партнер з урядової коаліції. Ахерн заявив, що, швидше за все, цю коаліцію буде збережено. Визначною подією став прорив радикальних організацій, передусім партії Шинн фейн, яка вважається політичним крилом діючої в Ольстері Ірландської республіканської армії (ІРА) і яка домагається його приєднання до Ірландії. Тепер радикальні націоналісти матимуть 5 депутатів замість одного. Серед нових депутатів від Шинн фейн — колишній бойовик ІРА Мартін Ферріс, який провів у в’язниці 10 років за контрабанду зброї. Успіху домоглися й ірландські «зелені»: вони матимуть 6 депутатів замість двох, як було раніше.

Газета: 
Рубрика: