«Вишеградська четвірка» готова до співробітництва з Україною
Польща буде активно сприяти зближенню України з країнами «Вишеградської четвірки», заявив прем’єр-міністр Польщі Єжи Бузек на ХI економічному форумі у польському місті Криниця-Гурська. До «Вишеградської четвірки», крім Польщі, входять також Чехія, Словаччина та Угорщина. Варшава, передає «Інтерфакс-Україна», зокрема, «кровно зацікавлена» у реалізації проекту транспортування нафти Євразійським транспортним коридором і вивчає можливість продовження нафтопроводу Одеса — Броди до Гданська, як заявив Бузек. За словами польського прем’єра, технічне обґрунтування будівництва буде закінчено до березня наступного року. Прем’єр-міністр головуючої з липня у «Вишеградській четвірці» Угорщини Віктор Орбан заявив у Криниці-Гурській про «величезну зацікавленість» своєї країни у реалізації спільних з Україною енергетичних проектів, і передусім проекту із створення Євразійського нафтотранспортного коридору. В свою чергу прем’єр-міністр України Анатолій Кінах відзначив зацікавленість Києва у більш активній участі в роботі «Вишеградської четвірки», зокрема, в контексті перейняття досвіду європейської інтеграції.
Українку Мамонтову переведено з камери смертників
Громадянку України Вікторію Мамонтову, засуджену судом Таїланду до страти за зберігання наркотиків, переведено з камери смертників до в’язниці, де утримують іноземців, повідомляє «Інтерфакс-Україна». Мамонтова за бажанням залучається до суспільної праці. Українка звернулася до місцевої влади з проханням надати їй іншого адвоката. Вікторія Мамонтова — перша громадянка України, засуджена до смерті за кордоном за роки незалежності України. Згідно з даними організації «Міжнародна амністія», за аналогічні злочини в Таїланді мала місце страта жінки (1999) та страти іноземців (2000 — громадянин М’янми, 2001 — жителі Гонконгу та Тайваню). Тим часом представник Таїланду при ООН Руенгдей Махафсаранонд під час зустрічі з українським омбудсменом Ніною Карпачовою порекомендував Міністерству закордонних справ України підготувати обґрунтовану ноту-прохання, в якій необхідно «окреслити прагнення України до поліпшення двосторонніх відносин, дати повну інформацію про Вікторію Мамонтову та її родину». При цьому він підкреслив, що ситуація з Мамонтовою є надзвичайно складною. Р.Махафсаранонд сказав, що у практиці судочинства Таїланду випадки зміни вироку вкрай рідкі. Таїланд ратифікував Міжнародний пакт про цивільні та політичні права в цілому, однак не приєднався до Протоколу про заборону смертної кари. Український омбудсмен Ніна Карпачова зустрілася також з радником Верховного комісара ООН з питань прав людини Брайаном Бурдекіном, з яким обговорила ситуацію та можливості впливу на неї цієї авторитетної міжнародної організації.
Хамас продовжує джихад
Теракти, вчинені у вихідні членами екстремістських угруповань «Ісламський джихад» та Хамас, поставили під сумнів можливість зустрічі глави Міністерства закордонних справ Ізраїлю Шимона Переса з лідером Палестинської автономії Ясіром Арафатом. Про те, що така зустріч може незабаром відбутися, було оголошено кілька днів тому, але ані точних строків, ані місця її проведення не називалося. Вранці на одному з шосе на Західному березі з палестинського авто було відкрито вогонь по мікроавтобусу, яким до школи їхали кілька вчителів. Водій та одна з учительок загинули, ще кілька людей було поранено. Відповідальність за теракт взяло на себе угруповання «Ісламський джихад», повідомляє Бі-Бі-Сі. Потім на залізничній станції в місті Нагарія, на північ від Хайфи, терорист-самогубець, що належав, як було оголошено пізніше, до екстремістського угруповання Хамас, висадив бомбу. У цей час на вокзалі було повно солдат, що поверталися після вихідних на свої бази. Внаслідок вибуху загинуло троє ізраїльтян, ще близько 30 отримали поранення. Три години по тому на пожвавленому перехресті Бейт Лід вибухнуло дві машини, начинені вибухівкою. В результаті загинула одна людина, яку поліція вважає терористом-камікадзе. Як і в Нагарії, на перехресті в цей час звичайно повно солдат, що повертаються на позиції. У 1995 році тут також було організовано вибух. Тоді загинув 21 чоловік. Ізраїльська армія відповіла на насильство новими обстрілами. У суботу та неділю було обстріляно представництво руху ФАТХ у Рамаллі та урядова будівля в Єрихоні. Ізраїльські танки відкрили вогонь по північній частині сектора Газа. Один палестинець загинув. За твердженням радикального руху Демократичний фронт звільнення Палестини, вбитий був членом угруповання, що воно атакувало ізраїльські рубежі в цьому районі. Армія Ізраїлю спростувала заяви палестинців про те, що у Рафахі було також застрелено 13-річного підлітка.