ЗАБРАТИ АВТОМАТ У БОЙОВИКА ВАЖЧЕ, НІЖ КІСТКУ В СОБАКИ
Вслід за тим, як бунтівну частину Сербії покинули сербські військові, Косово продовжують займати міжнародні миротворці, кістяк яких складають військові 11 країн НАТО. Загальна чисельність КФОР складатиме до 50 тисяч вояків.
Такі члени Альянсу, як США, Франція, Британія, Німеччина відправляють до Косово по 7 тисяч військовослужбовців.
Крім того, США розташували свій півторатисячний контингент в сусідній Македонії, адже тотальна навала біженців і військових поставила під сумнів етнічний баланс в цій невеликій країні. Військова операція, всупереч останньому бажанню сербської влади, проходить під контролем і командуванням НАТО.
Разом з миротворцями Косово наводнює невідома кількість албанських бойовиків. Якщо взяти до уваги, що 700 тисяч албанців повернулося до своїх домівок, можна сміливо прогнозувати, що не меньше 70 тисяч одиниць зброї осіло серед «замиреного» населення.
І хоча політичний лідер косовських албанців Хашим Тачі і пообіцяв, «що до осені бойовики Армії визволення Косово (АВК), перестануть перевіряти автотранспорт, відправлять всіх найманців на батьківщину і здадуть всю зброю», але за цей час можна хіба що сподіватися на відмову албанців від дідівських рушниць. Забрати автомат в людини, що звикла жити в стані військової ейфорії, набагато важче, ніж вигнати її з Косово, як це успішно зробили з сербськими носіями зброї. Тому, щоб надати збройному безладу трошки цивілізованого вигляду, американці висловили готовність працевлаштувати бойовиків і легалізувати частину зброї. Для цього на вимогу лідерів косовських албанців вони проводять навчання 3 тисяч поліцейських з числа вояків АВК.
Те, що такі поліцейські безумовно будуть упереджено ставитися до сербського населення, при цьому схоже не враховується. Не враховується і те, що при такому підході до проблем корінних сербів, сербські носії зброї можуть повернутися.
РОСІЯНАМ НЕ ДАЮТЬ ПОВОЮВАТИ
На фоні активної підтримки сербів Росією (втім, далі політичних заяв справа не пішла) під час всього конфлікту, в очі впадає надзвичайна мала кількість російських миротворців, що базуються в Косово —3600 військовослужбовців і 210 працівників МВС. Росії навіть не виділили сектор відповідальності. Тому мізерні сили росіян розпорошені і мають співіснувати з вояками сил НАТО в американському секторі «Схід», німецькому «Південь», французькому «Північ». Як і слід було чекати, російські війська розміщаються переважно в зонах компактного проживання косовських албанців. Єдине досягнення росіян — це те, що їхні війська в Косово підпорядковуються невідомо кому. За цю сумнівну перевагу вони змушені фінансувати своє перебування в краї з власної кишені.
Російських солдатів у провінції зустрічають непривітно рештки косовських сербів, які перекладають вину за втрату Косово на Росію, на підтримку якої розраховувало сербське керівництво, і вороже албанці, що експлуатують чутки, начебто бойовики з Росії разом з сербами організовували етнічні чистки в період бомбардувань.
Хоча загонів російських добровольців в Косово не було і немає. Бойовики Юрія Бєляєва, голови Націоналістичної республіканської партії Росії, відзначилися в Боснії і Герцеговині. Тоді вони діяли під протегуванням Воїслава Шешеля.
«За час бомбардувань я двічі був у Белграді, — сказав «Дню» Юрій Бєляєв, — і отримував одну й ту ж відповідь — почекайте. Склалося враження, що в нашій присутності просто не зацікавлені. Під час бомбардувань ми були не потрібні, з літаками воювати не будеш, а з рештками АВК серби успішно справлялися самі. Але ми були просто необхідні під час введення військ НАТО. Адже влада, що тоне, хапається за кожну соломинку. Якби ми, хай навіть один загін, базували в Косово, війська НАТО так просто не ввійшли б. І Мілошевич міг би спокійно казати, що він не відповідає за дії російських загонів, що з'явилися невідомо звідки. Після такої потасовки ще можна було зберегти Косово для сербів.
Складається таке враження, що Мілошевич і Шешель пішли на якісь особливі домовленості з Заходом, вигідні лише їм. Коли серби говорять, що росіяни зрадили, то як тоді скажеш про нас, яких просто не пустили допомогти самі серби. Хоча запрошення ми все ще чекаємо».
УКРАЇНСЬКІ МИРОТВОРЦІ — НАЙМИРНІШІ МИРОТВОРЦІ У СВІТІ
Україна направляє в Косово 800 військовослужбовців (військовий госпіталь, вертолітний загін, 37-му окрему роту і окремий мотострілецький батальйон). Після довгих дебатів у Верховній Раді зійшлися на тому, що українські війська в Косово будуть підпорядковуватися Об'єднаному командуванню КФОР. Адже основне фінансування, крім заробітної плати, взяли на себе США.
Контактувати з місцевими албанцями, сербами і натовцями українським військовим буде не важко, адже за час бомбардувань Україна в силу «багатовекторності» своєї зовнішньої політики підтримувала всіх потрошку — кого добрим словом, кого гуманітарною допомогою.
Загонів українських добровольців зараз в Косово немає. Присутні лише окремі люди, які мали стійкі контакти ще з боснійської війни, в якій, щоправда, організовано українські добровольці, на відміну від росіян, участі не брали, позаяк були зайняті в Грузії. «Косово ми не могли оминути, — говорить голова проводу УНА-УНСО Андрій Шкіль, — адже тут йдеться про святий обов'язок кожного народу зберегти свою історичну батьківщину. Тому ми хотіли надати конкретну допомогу сербам». Але як і у випадку з російськими добровольцями, до послуг українців сербська влада вирішила поки що не вдаватися.
«Схоже, що Мілошевич зайняв антисербську позицію, він не відстоював Косово, а лише намагався зберегти президентське крісло, заграючи з національними почуттями сербів. Про це свідчить те, що місяць тому були всі можливості зберегти Косово, — продовжує Андрій Шкіль. — Бомбардування створили унікальну ситуацію, коли край залишили албанці. В таких умовах дати відсіч бійцям НАТО, які воюють до перших вбитих, справа тижня».
Серед інших екс-радянських країн відправити 15 військовослужбовців до Косово зголосилася Латвія. Литва створює спільний з поляками батальйон, а Азербайджан відправляє 30 вояків у складі турецького миротворчого контингенту. Заяву на участь вже подало 30 країн. Останніми до них долучилися Йорданія, Арабські Емірати та Ірландія, а список бажаючих помиротворити постійно зростає. Складається враження, що мирити вирішили усім світом. Але після того, як край залишили сербські військові, а за ними місцеві серби, стає незрозумілим — кого з ким. Зараз у Косово, попри всю національну різнобарвність, серйозно представлені лише дві сили — військові НАТО та АВК.