Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

"Кричуще порушення прав людини" чи елементарна провокація?

25 травня, 2007 - 00:00

"Кричуще порушення прав людини" чи елементарна провокація?


Олекса ПІДЛУЦЬКИЙ, "День"

Прем'єр-міністр Латвії Гунтар Крастс не виключає, що певні кола в Росії свідомо організували провокацію 3 березня в Ризі, підбурюючи деяких жителів Латвії до протиправних дій.

У вівторок майже тисяча місцевих пенсіонерів, переважно російськомовних, зібралися біля Ризької міської думи на несанкціоновану акцію протесту проти зниження рівня життя та перекрили рух транспорту на одній з центральних магістралей міста. Поліція витіснила пікетників із проїжджої частини вулиці, до тих, хто чинив опір, застосовували гумові кийки. Втім, поранених нема й нікого не було затримано.

Ця подія, мабуть, лишилася б непоміченою у світі, якби не істерична (іншого слова не підбереш) реакція на неї найвищих посадових осіб Росії. Міністр закордонних справ Євген Примаков назвав акцію ризької поліції "кричущим порушенням елементарних прав людини", його відомство розповсюдило цю заяву в усьому світі, а прес-секретар російського президента Сергій Ястржембський сказав журналістам, що його патрон "безумовно підтримує" заяву свого міністра й за умов, що склалися, не може бути й мови навіть про попередню підготовку до зустрічі Бориса Єльцина з латвійським колегою Гунтісом Улманісом.

У відповідь МЗС Латвії виступило із заявою, у якій стверджується, що російські офіційні особи своїми необ'єктивними коментарями щодо подій у Ризі "фактично уводять в оману громадськість Росії та міжнародну спільноту".

Москва, ймовірно, просто шукала привід, аби розгорнути новий виток напруженості у своїй кампанії, спрямованій на дискредитацію Латвії та інших країн Балтії в очах світової спільноти. У Москві останнім часом лунали голоси, що втримати Балтію від "дрейфу" в бік Заходу все одно не вдасться й наджорстка позиція Кремля щодо цих країн має бути пом'якшена, хоча б для того, щоб побудувати нормальні сусідські відносини. Але, як свідчать останні події, гору в Росії, принаймні наразі, взяли прибічники жорсткої лінії. Про те, що в Москві заздалегідь знали, що у вівторок коло міської думи в Ризі відбудеться "щось гаряче" свідчить, зокрема, лихоманкова активність, яку розвинули російські журналісти в той день у столиці Латвії.

 

Газета: 
Рубрика: