Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Критичне ставлення до лівих

У Чехії до влади прийшли проєвропейські партії
1 червня, 2010 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

На виборах, які відбулися минулих вихідних у Чеській Республіці, повністю було змінено політичний пейзаж. До влади тут прийшли правоцентристські сили, які складаються з трьох партій: консервативної Громадянської демократичної партії (ODS), правоцентристської ТОП 09 — («Традиція. Відповідальність. Процвітання») і «Громадські справи». Ці партії набрали відповідно 20,22, 16,7 і 10,88 відсотка голосів виборців та забезпечили собі 118 мандатів у парламенті на 200 місць. Таким чином, вони можуть сформувати найсильніший уряд у Чеській Республіці з 1990 років.

Формально на виборах перемогла Соціал-демократична партія (CSSD), яка отримала найбільше голосів — 22,08 відсотка. Але цього виявилося не досить для формування уряду з комуністичною партією (KSCM), яка заручилася підтримкою 11,27 відсотка виборців. До речі, результат соціал-демократів виявився набагато нижчим за прогнози соціологів, які передбачали, що партія може отримати до третини голосів.

Відразу ж після того, як стали відомі підсумки виборів, лідер соціал-демократів Іржі Пароубек заявив, що країна — на шляху до правоцентристської коаліції та полишив місце глави партії. «Схоже, народ обрав напрямок, у якому повинна йти республіка, і це не той напрямок, який пропонували соціал-демократи», — заявив Пароубек.

Зі свого боку, лідер ODS Петр Нечас назвав підсумки виборів «прекрасною новиною, яка дозволить Чехії уникнути грецького сценарію». Він подякував виборцям за надану можливість створити коаліцію, спроможну впоратися з бюджетним дефіцитом і впровадити необхідні заходи для заощадження державних витрат. Нечас також заявив, що готовий обійняти пост майбутнього глави майбутнього уряду.

Чехії вдалося порівняно безболісно пройти через нинішню економічну кризу завдяки відносно невисокому рівню боргу та продовженню економічного зростання. Нагадаємо, що в березні 2009 року — рівно в середині терміну першого в історії головування Чехії в Євросоюзі — правоцентристський уряд країни пішов у відставку.

У центрі нинішньої президентської кампанії опинилися питання скорочення бюджетного дефіциту, пенсійної реформи та боротьби з корупцією. Правоцентризм виступає за істотні скорочення бюджетних витрат. Голосування тривало півтора дні — всю п’ятницю й половину суботи. Явка перевищила 62%. Загалом за 200 місць у нижній палаті змагалися 25 партій, які висунули 5000 кандидатів.

КОМЕНТАР

Про що свідчать результати виборів у Чеській Республіці та як прихід до влади нової правоцентристської коаліції вплине на відносини цієї країни з Брюсселем, Києвом і Москвою?

Григорій МЕСЕЖНИКОВ, президент Інституту громадських проблем, Братислава:

— Це означає поворот до уряду, який дотримуватиметься ліберальної політики в економіці, буде дуже обережно ставитися до громадських витрат державного бюджету. І найголовніше, це прояв критичного ставлення до лівих партій, які всі роки вели справу до підвищення боргу. Щодо цього, звичайно, то це поворот праворуч. Дуже важливо відзначити, що втратила голоси не лише найбільша ліва партія — Соціал-демократична, а й громадянські демократи. Втрати консервативної Громадянської демократичної партії (ODS) ще виразніші. Але цю втрату голосів заповнили дві нові правоцентристські партії: «ТОП 09» і «Громадські справи».

У принципі, електорат правоцентристських партій посилився. І тому, як на мене, зараз буде створено уряд правоцентристської коаліції. Ймовірно, це питання кількох днів. Решта партій, крім комуністів, заявляє, що вони не вступлять в уряд із соціал-демократами, оскільки в них інші програмні позиції. За моїми прогнозами, десь протягом тижня — десяти днів буде створено правоцентристський уряд. До речі, правоцентристські партії вже почали вести переговори між собою. Очевидно, ѓрунт уже підготовлено для створення такої коаліції.

Якщо говорити про грецьку кризу, то можна сказати, що вона не вплинула на результати цих виборів, бо Чехія не входить до Єврозони. І тому для них це теоретичне питання. Чехію не підключено до процесу порятунку грецької економіки.

Стосовно ж майбутньої політики нової коаліції всередині ЄС і щодо України та Росії, то слід зазначити ось що. ГДП — це партія, яка донедавна притримувалася м’яких євроскептичних поглядів. Але оскільки до уряду ввійде партія «ТОП 09» — єврооптимістична партія. Стосовно ж нової партії «Громадські справи», то сьогодні не зовсім зрозуміла її позиція. Але в принципі я думаю, що уряд буде більш проєвропейським, аніж правий уряд, який існував до нинішнього тимчасового технократичного уряду в Чехії. На мою думку, новий уряд буде орієнтований насамперед на Європейський Союз. Гадаю, що досить виразно виявлятимуться такі проатлантичні позиції. Судячи з усього, міністром закордонних справ стане Карел Шварценберг, який відомий своїми і про європейськими, і проатлантичними позиціями.

Я думаю, що щодо Росії й України нічого не зміниться. Чехія підтримувала підключення України до процесів євроінтеграції та евроатлантичної інтеграції. Хоч, як відомо, сьогодні у вашій країні питання про вступ до НАТО не актуальне. Оскільки це буде прозахідно орієнтований уряд, то до Росії він підходитиме досить обережно. А до України — відповідно до того, як розвиватиметься ситуація в самій Україні та її відносини з Росією. Природно, що для нового чеського уряду найприйнятнішим варіантом було б, якби Україна тяжіла все-таки до заходу.

За нинішнього українського уряду не йдеться про прямий вступ України до НАТО, але я гадаю, що Чехія підтримуватиме всі програми щодо співпраці з Альянсом. Чехія активно поводиться в «Східному партнерстві», і я гадаю, що продовжуватиме цим займатися, тобто вести активну політику в цьому напрямку.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: