Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Куба проти американського «закону-вбивці»

22 серпня, 2000 - 00:00

Двосторонні відносини Сполучених Штатів Америки та Куби рідко виходили за рамки взаємних незгод та обурення. Недавня загибель у Флоридській протоці двох молодих кубинців, вочевидь, призведе до нового сплеску протистояння.

20-річний Алексей та 23-річний Хуан-Карлос Родригеси про свої наміри покинути Острів Свободи і відправитися в пошуках кращої долі до США не сказали навіть матері. До останнього моменту вона гадала, що хлопці поїхали в сусіднє містечко і невідомо з яких причин затрималися, повідомляє АП. Про правду мати довідалася лише через два тижні, коли тіла її синів, — судячи з ран на тілі, на них напали акули — знайшла американська берегова охорона. Реакція Гавани на трагедію була, як завжди, гостро-критичною. Кубинська влада вкотре виступила проти так званого Кубинського Акту врегулювання закону Сполучених Штатів, який гарантує надання кубинцям статусу біженця. Гавана стверджує, що саме цей закон спонукає кубинців до еміграції, саме він і призводить до загибелі десятків острів’ян. США переконані, що вони вживають усіх заходів, аби не допустити притоку кубинців — але Гавана звинувачує Вашингтон саме в недостатньому вжитті заходів. Справжня міграційна війна розгорнулася між Кубою та США під час вирішення долі шестирічного хлопчика Еліана Гонзалеса, мати якого потонула, а батько згодом почав вимагати його повернення в американських родичів. Еліанова історія таки скінчилася на користь татка, право повернення до кубинської домівки визнав і американський суд.

До яких кроків вдасться кубинська влада цього разу, сказати важко. Але в себе на острові досягти резонансу серед громадськості їй вдалося. Кубинська газета «Гранма», пишучи про трагічний випадок із загибеллю двох молодиків, назвала американський Акт врегулювання «законом- убивцею». У Гавані вивішено афішу, на якій кубинці закликають: «Геть Кубинський Акт врегулювання». Між тим для усіх тих, хто зважувався на ризиковану втечу до США, цей закон був єдиним шансом почати нове життя. Мати двох загиблих хлопців розповіла, що у Алексея та Хуана-Карлоса є два брати в Майямі, які в 80-их роках змогли втекти з Куби. Згодом у Флориді вони зайнялися бізнесом.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: