Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Курник суворого режиму

23 серпня, 2005 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Починаючи з учорашнього дня, всі ферми Голландії утримують птахів в закритих приміщеннях. З таким розпорядженням уряд виступив, аби запобігти поширенню пташиного грипу від перелітних птахів з Росії та країн Азії. На додаток до 80 мільйонів бройлерних птахів під дахи птахофабрик зігнані п’ять мільйонів курей, качок, гусей та індичок. Нідерланди — одна з країн — найбільших експортерів птиці у світі, і влада всіма способами намагається запобігти спалаху пташиного грипу, подібному до того, що знищив 25 мільйонів птахів два роки тому.

Більшість країн ЄС поки не вдаються до таких екстрених заходів, хоча про готовність перевести всю сільськогосподарську птицю на «казармове становище» із середини вересня вже заявила Німеччина. Це буде зроблене, якщо дані про захворювання птахів з’являться на заході від Уральських гір, передає Бі-Бі-Сі. Інші європейські країни чекають доповіді ветеринарної комісії ЄС, яка має бути опублікована цього тижня.

ЄС уже давно заборонив імпорт птиці з азійських країн, а два тижні тому до чорного списку були додані Росія та Казахстан. Однак ніщо не може стримати перелітних птахів, а осіння міграція незабаром розпочнеться. Тим часом, як повідомили минулими вихідними ветеринарні служби Росії, заражена може бути велика птахоферма в Омській області. Досі випадки захворювання домашньої птиці були зафіксовані лише в селах, тож поява вірусу на фермі з 142 тисячами птахів буде для російської влади дуже неприємною звісткою. Як повідомив Інтерфакс, у разі, якщо проби на вірус підтвердять зараження Омської птахофабрики, всіх птахів там заб’ють, а район птахофабрики буде взято на карантин.

На відміну від азійських країн, у Росії випадків передання вірусу H5N1 від птахів до людини не помічено. Але Всесвітня організація охорони здоров’я побоюється, що мутація вірусу зробить його таким, що легко передаватиметься, що може призвести до глобальної епідемії пташиного грипу. Вакцина проти цього вірусу тільки проходить випробування, й навіть якщо її буде схвалено, для виробництва достатньої кількості доз потрібен тривалий час.

У Росії на сьогоднішній день знищено близько 120 тисяч голів птиці з підозрою на захворювання пташиним грипом. При цьому заступник глави Россільгоспнагляду Євген Непоклонов не береться назвати конкретні суми економічних збитків, яких зазнали шість російських регіонів. Непоклонов вважає, що слід ввести систему обов’язкового страхування у птахівництві, розробити державний механізм компенсації за забиту птицю так, щоб «у цьому брали участь не лише суб’єкти Федерації, а й федеральний бюджет».

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: