Довгоочікувана резолюція Ради Безпеки ООН стосовно Іраку відкрила нову еру для повоєнної країни. «Завдяки схваленню цього документа ми позбулися концепції окупації, яка була основною причиною багатьох труднощів», — заявив міністр закордонних справ Іраку Хошіяр Зебарі.
Резолюція, одностайно ухвалена 15-ма членами Ради Безпеки, надає міжнародної легітимності тимчасовому іракському уряду. Він матиме усі права щодо економічної, соціальної політики, контролюватиме енергетичні ресурси й загалом повинен стати головним владним інститутом у країні. Війська міжнародної коаліції залишатимуться в Іраку максимум до кінця наступного року. До цього часу в Іраку мають з’явитися нова Конституція й новий, уже постійний, уряд.
Взаємодія між тимчасовою іракською владою та міжнародним контингентом викликала найгостріші дебати. Зокрема, Франція наполягала на необхідності надати іракцям право накладати вето на рішення щодо бойових дій. Врешті-решт було досягнуто компромісу: миротворчий контингент та іракський уряд повинні домовлятися між собою про основні військові операції. Втім, резолюція Ради Безпеки не визначає, що відбуватиметься в разі неможливості досягти згоди по цих питаннях. Іракський уряд також має право звернутися до ООН з проханням про дострокове припинення мандату міжнародної коаліції. Щоправда, сьогодні майже ніхто не сумнівається, що подібний розвиток подій може призвести до непередбачуваних наслідків. Виведення коаліційних сил залишить новий уряд беззахисним перед внутрішньою опозицією та зовнішнім терористичним впливом, тому навряд чи нові іракські міністри вимагатимуть припинення мандату. Серед інших уразливих позицій документа експерти називають те, що він обійшов увагою проблеми курдської півночі Іраку.
Одностайне ухвалення резолюції членами Ради Безпеки ООН та її широка міжнародна підтримка стали безумовною перемогою авторів проекту — Сполучених Штатів та Британії. Особливо важливо, що перероблений і доповнений варіант документа підтримали Франція й Німеччина — традиційні противники американсько-британської політики в Іраку. Президент США Джордж Буш, виступаючи на саміті «вісімки», заявив, що голосування ООН довело хибність песимістичних прогнозів. «Дехто казав, що ми ніколи не отримаємо такої резолюції. Тепер ми справді стоїмо на шляху до розбудови нового Іраку, а новий Ірак стане каталізатором змін на всьому Близькому Сході», — сказав він.
Гарним подарунком резолюція стала й для Тоні Блера. У Британії розпочалися вибори до органів місцевої влади та до Європарламенту. На Даунінг-стріт сподіваються, що підтверджена ООН легітимність перебування британських вояків в Іраку змусить виборців змінити свою думку щодо критики Лейбористської партії. Нинішнє голосування суттєво не вплине на позиції уряду, однак воно є генеральною репетицією майбутніх загальних виборів.
Як західні лідери, так і представники нової іракської адміністрації не приховують, що резолюція Ради Безпеки ООН не принесе до країни негайного миру та спокою. Посол Організації Об’єднаних Націй в Іраку Лахдар Брахімі заявив, що після офіційної передачі влади тимчасовому уряду, запланованої на 30 червня, сплине не менше восьми місяців, перш ніж у країні можна буде провести безпечні та демократичні вибори.