Проблема України перехідного періоду полягає не в дефіциті демократії, а в складності завдань, які доводиться вирішувати, вважає Президент України Леонід Кучма. Про це він сказав, виступаючи на Міжнародній конференції «Діалог цивілізації», яка розпочалася сьогодні у Вільнюсі і триватиме до 26 квітня.
Як повідомив УНІАН, за словами Президента України, проблемою всіх пострадянських країн є те, що вони будують демократію «практично з чистого аркуша». Президент переконаний, що «експорт будь-яких цінностей є таким же контрпродуктивним, яким свого часу був експорт революції».
Кучма вважає, що в жодному разі не можна проводити «розмежування між цивілізаціями і дотримуватися теорії їх зіткнення». «Особливо небезпечним є розподіл Європи на Латинську і Візантійську частини, з яких лише одна ніби здатна приймати європейські цінності», — наголосив Президент. Таке розмежування, вважає Кучма, в межах колишнього кордону давно неіснуючої імперії назавжди відрізало половину Європи від сучасних процесів. «У зв’язку з цим виникає питання, чи було доцільним накладати штучний ліміт на розширення Європейського Союзу і зупиняти його на західному кордоні України? Якими будуть моральні основи і наслідки такого рішення? Хто в цьому випадку візьме на себе роль верховного судді і тлумача істини перед європейськими народами?» — запитав Президент.
На його думку, ключ до повноцінного діалогу між цивілізаціями не в прагненні нав’язати власну думку, а в умінні сприймати цінності інших цивілізацій. При цьому глава держави зазначив: «Це зовсім не означає, що потрібно заплющувати очі на грубі порушення прав людини, обгрунтовуючи це місцевими традиціями». На думку Кучми, «ігнорування культурних і релігійних особливостей будь-яких націй може мати надзвичайно серйозні наслідки». Він висловив думку, що «революція у сфері комунікацій, розвиток Інтернету зовсім не означає розширення ідей глобалізації лише на частину країн, що володіють технологічними ресурсами. Швидке поширення ідей і таких понять, як «демократія», що приходять із західної культури, зовсім не означає, що тільки одна цивілізація має на них монопольне право власності».
Кучма нагадав, що «хоча демократія, плюралізм і моральність асоціюються із західною культурою», але перша українська конституція була прийнята демократичним шляхом ще в 1710 році, а американська — лише через 77 років, французька — через 81 рік.
Присутні на конференції президенти Литви Валдас Адамкус та Польщі Александр Квасьнєвський разом із українським главою з приводу внутрішньоукраїнських проблем висловились за її вирішення шляхом діалогу. Квасьнєвський також повідомив, що вчора він підтвердив готовність виступити посередником у вирішенні питань, і якщо буде необхідно, «запропонувати себе самого» для налагодження діалогу між політичними силами, опозицією та керівництвом України. Леонід Кучма між тим заявив в інтерв’ю литовським журналістам, що не вважає, що хтось із президентів сусідніх країн повинен допомагати Україні подолати політичну кризу.