В осени в Польщі, схоже, відбудуться дострокові вибори в сейм — нижню палату парламенту. Це викликане тим, що партія «Самооборона» вийшла зі складу нинішньої урядової коаліції сформованої разом із партією братів Качиньських «Право й справедливість» (ПС) і націоналістичною «Лігою польських сімей» (ЛПС). Оскільки в нинішньому сеймі у «Самооборони» 46 місць із 460, то без них у ПС і ЛПС набирається лише 203 голоси, тоді як для формування уряду необхідна згода понад половини депутатів.
Мотивом до виходу «Самооборони» з коаліції стала відставка лідера цієї партії Анджея Леппера, який займав посади віце- прем’єра й міністра сільського господарства. Як повідомив прес-секретар уряду Ян Дзедзічак, президент Польщі зняв Леппера з усіх урядових посад на прохання прем’єр-міністра країни Ярослава Качиньськогою. Дзедзічак розповів журналістам, що рішення про відставку Леппера прийняте в зв’язку з розслідуванням справи про хабарі, яке веде центральне бюро з боротьби з корупцією, і у зв’язку з якою вже заарештовані дві особи.
У відповідь Анджей Леппер заявив, що його партія — «Самооборона» — виходить із правлячої коаліції. «Моя відставка — це кінець коаліції», — заявив Леппер, додавши, що в уряд не повернеться, і їхні «дороги з братами Качиньськимі розійшлися».
Крім того, між Лепером і Качиньським з’явилися й інші розходження. Партія «Самооборона» вимагала проведення референдуму з питання розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) на території Польщі. Леппер пропонував також вирішувати питання про поновлення поставок польського м’яса в Росію на двосторонній основі, без залучення третіх сторін.
Як заявив прем’єр-міністр Ярослав Качиньський, єдиним виходом із нинішньої політичної кризи є дострокові парламентські вибори, які можуть відбутися вже восени. Опозиційна парламентська фракція союзу демократичних лівих сил (SLD) підхопила цю ідею і вже внесла в парламент Польщі пропозицію про саморозпуск сейму й проведення дострокових виборів у зв’язку з політичною кризою в країні, повідомив журналістам керівник фракції Єжи Шмайдзіньський. За його словами, внесена також пропозиція включити це питання в порядок денний засідання сейму Польщі.
За даними останніх соцопитувань, якби парламентські вибори відбулися найближчими вихідними, союзники партії «Право й справедливість» братів Качиньських з правлячої коаліції — «Самооборона» й «Ліга польських сімей» — не змогли б подолати 5%- й бар’єр, пише варшавська Gazeta Wyborcza. Проте, за даними соціологів, жодна з політичних партій не зможе отримати в парламенті необхідної більшості, а це означає, що польським політикам знову доведеться домовлятися .