Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Лондон пiдозрюють у порушеннi конвенцiї

«Ешелон» може остаточно посварити союзників
29 травня, 2001 - 00:00

Щойно було завершено річне розслідування діяльності шпигунської суперсистеми, яке проводив Європарламент на вимогу Франції. Тепер немає жодних сумнівів у існуванні мережі «Ешелон», керованої Національним Агентством Безпеки США в співпраці з Британією, Канадою, Австралією та Новою Зеландією. Британці надали Вашингтону для використання свої розвідувальні прослуховувальні центри, зокрема Менвіт Хіл у графстві Йоркшир, пише одна з найвпливовіших сьогодні британських газет «Дейлі Телеграф». Щоправда, можливості системи «Ешелон», говориться в статті, досі в повідомленнях ЗМІ перебільшували. «Ешелон» не здатен перехоплювати будь-яке повідомлення, що передається факсом, телефоном чи електронною поштою, як вважалося раніше. Але попри це, участь Британії в розвідувальній мережі може бути розцінена як порушення нею Статті 8 Європейської Конвенції з прав людини, що гарантує право на приватність родинного життя та конфіденційність кореспонденції громадянам країн, що приєдналися до цього документу.

Розслідуванню не вдалося довести, що уряд США використовував «Ешелон» з метою промислового шпіонажу за країнами ЄС. Однак колишній директор ЦРУ Джеймс Вулсі визнав, що за допомогою системи й зараз визначають, яка європейська фірма отримала вигідний контракт завдяки хабарництву. Якщо докази комерційного шпіонажу все ж будуть отримані, Лондон виявиться порушником кількох загальноєвропейських законів, що захищають інформацію та спільний ринок. Зокрема, Статті 10 Амстердамського договору, яка зобов’язує кожну країну-члена Європейського Союзу пильнувати спільних інтересів ЄС.

Оскільки випадок з Великою Британією може виявитися непоодиноким, Європарламент радить кожній країні-члену Європейського Союзу пересвідчитися, що діяльність спецслужб на її території не є порушенням прав людини. Знакове рішення, зважаючи на бажання Європейського Союзу стати потужним членом міжнародних безпекових відносин і спроби сформувати власну, незалежну від США політику в сфері безпеки. І з огляду на те, що вже перші заяви представників ЄС про проведення такої політики і створення Єврокорпусу викликали нервову реакцію в Сполучених Штатах. Скандал з «Ешелоном» може лише заохотити деякі з країн-членів ЄС наполягати на більшій самостійності Західної Європи у вразливих питаннях. Втім, обидві сторони ще намагаються зберегти хоча б видимість єдності. Якій так шкодить «Ешелон», і за яку виступає передусім саме Лондон. Тим більше, що НАТО з провідною роллю США ніхто розпускати не збирається.

Як повідомив «Дню» другий секретар Єврокомісії в Україні пан Денніс Даніілідіс, «ЄС має передусім поліпшити можливості своїх оборонних сил, які, однак, не повинні підмінити НАТО» На його думку створення Єврокорпусу не можна трактувати як конкуруючу структуру Альянсу. За словами пана Даніілідіса, Брюссель наразі розглядає пропозиції української сторони стосовно її участі в Єврокорпусі, однак активним консультаціям з цього питання завадила відставка українського уряду. Представник НАТО заявив «Дню», що «країни ЄС, поліпшивши спроможності своїх збройних сил, зможуть як самостійно вирішувати конфлікти, так і ефективніше брати участь у миротворчих операціях НАТО». На його думку, завжди ліпше мати декілька інструментів для розв’язання конфлікту.

Варвара ЖЛУКТЕНКО
Газета: 
Рубрика: