Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Львівський дебют польського посла

Хенрик ЛІТВІН: Ми створимо гарні умови для приєднання України до ЗВТ+
7 квітня, 2011 - 00:00
ХЕНРИК ЛІТВІН

Польща сподівається, що під час її головування в ЄС від 1 липня 2011 року буде підписана, так як і заплановано, нова посилена Угода про асоціацію України з Європейським Союзом. Про це заявив новий посол Республіки Польща в Україні Хенрик Літвін, виступаючи у Львівському національному університеті ім. Івана Франка з лекцією на тему «Східне партнерство — розширені можливості співробітництва». До речі, це перший публічний виступ в Україні пана Літвіна після призначення на посаду глави дипломатичної місії в Києві. За його словами, Польща створить гарні умови для приєднання України до поглибленої і всеохопної зони вільної торгівлі (ЗВТ+).

Говорячи про ініціативу «Східне партнерство», польський дипломат зазначив, що пріоритетним завданням ЄС щодо країн — членів проекту «Східне партнерство» залишається впровадження і виконання реформ, євростандартів, нових ініціатив та налагодження партнерської співпраці з країнами, які зацікавлені в довгостроковій співпраці з ЄС.

Разом з тим пан Літвін наголосив: «Україна, якщо готова, може піти швидше до європейської інтеграції, не чекаючи інші країни, які охоплені цією програмою». На його думку, модернізації економіки України сприятимуть різні програми для малих та середніх підприємств, а також фінансова підтримка Європейського інвестиційного банку, який націлений на залучення інвестицій до країн «Східного партнерства». «Польща мобілізуватиме ЄС до процесу збільшення фінансування Європейським Союзом країн — лідерів процесу реформ», — пообіцяв він.

Серед своїх пріоритетів на посаді посла пан Літвін назвав підтримку в Україні реформ та збільшення польських інвестицій. Пан посол погодився дати відповідь на декілька запитань.

— Коли Україна може досягнути скасування віз із ЄС?

— Безвізовий режим з ЄС Україна може отримати, але не скоро. Наскільки швидко його запровадять, залежить тільки від старань нинішньої влади. Україна повинна показати ЄС список реформ, які вона зробила для безвізового перетину кордону. Насамперед існують технічні питання: паспорти, біометрична інформаційна система. Здається, що їх можна вирішити. Польща весь час є прихильницею відкриття Європи, наголошує на тому, що має позитивний досвід безвізового режиму, зокрема з Україною.

— Українсько-польські відносини можуть бути прикладом для багатьох країн у розв’язанні історичних проблем. Адже маючи чимало суперечливих моментів в історії, ми обрали принцип «Пробачити і попросити вибачення». Проте зараз чимало експертів говорять про те, що ставлення поляків до України змінюється на гірше. Чи так це насправді?

— Я проти твердження, нібито сьогодні наші відносини не такі активні, як за часів президентів Кваснєвського, Качиньського. Звичайно, початок був жвавий. Але треба пам’ятати, що відбулося від початку 2010 року. За минулий і цей рік президенти обох країн, прем’єри зустрілися кілька разів. Та й на інших рівнях співпраця постійна, наприклад в інфраструктурі. Учора мав розмову зі співголовою комітету співробітництва Польщі з Україною, який підтвердив, що на травень цього року заплановано наступну зустріч щодо двохсторонньої співпраці з Україною.

— Польща вступила до ЄС не так давно. Чи почувають поляки себе сповна громадянами ЄС?

— Польща заразом багато втратила, ввійшовши до ЄС. Треба рішуче визначитися, що можна залишити, аби отримати навзаєм. Коли Польща входила до ЄС, то безпосередня вигода для польської економіки була позитивною. Водночас ми мусили залишити деякі зовнішні зв’язки. Стратегія ЄС не має конкретних умов.

Існування кількості скептиків чи ентузіастів входження України до ЄС не є проблемою. Є країни-члени, які підтримують різні швидкості цього процесу. Україні зараз важливо залишити сумніви. Визначайтеся, що можна втратити, або шукайте іншого шляху.

ДОВIДКА «Дня»

Хенрик Літвін — історик, доктор гуманітарних наук Варшавського університету. Вивчає українське питання, 1988 року він захистив докторську дисертацію на тему «Наплив польської шляхти в Україну в 1569—1648 роках». Кар’єру дипломата розпочав 1991 року. Упродовж цього часу Літвін працював у польських дипломатичних і консульських представництвах у Львові, Римі, Москві, був послом Польщі в Білорусі. Генрик Літвін — перший генеральний консул Польщі у Львові.

Христина ГРИЩУК, Львів, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: