Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Малі» європейці образилися

10 листопада, 2001 - 00:00

У країн Європейського Союзу вкотре виникла дилема, як розподіляти повноваження великим впливовим державам (Велика Британія, Німеччина, Франція) та іншим 12 («малим»), які просто губляться в тіні згаданих держав. Проблемною видається і діяльність виконавчих структур Європейського Союзу, які, схоже, просто ігноруються окремими країнами єврооб’єднання. Канцлер Австрії Вольфганг Шюссель піддав критиці політику керівника Європейської комісії Романо Проді, оскільки, на думку австрійця, великі держави ЄС не прислуховуються до малих країн при плануванні операції в Афганістані. Він звинуватив Проді в тому, що той не наполягає на участі «малих» держав у міжнародних зустрічах, присвячених ходу антитерористичної кампанії. Шюссель заявив, що його точку зору поділяють також уряди Португалії, Фінляндії, Данії, Греції, Ірландії та Люксембургу.

Не сподобалось цим країнам, зокрема, коли минулої неділі британський прем’єр- міністр Тоні Блер, організовуючи міні-саміт з питань антитерористичної кампанії, запросив тільки керівників Німеччини та Франції. Те, що на зустріч приїхали представники ще чотирьох країн ЄС, фактично заслуга останніх. Оскільки скидалося, що їм довелося просто напроситися на зустріч у Британії. В останню хвилину прибули на саміт керівники Італії, Іспанії, Бельгії, Нідерландів та представник Євросоюзу Хав’єр Солана. У Британії зробили вигляд, ніби нічого не сталося. Аналогічною була реакція і ЄС. Там назвали цілком нормальною зустріч окремих лідерів країн, якщо у них виникла на те воля. «Малі» країни, щоправда, навели свої аргументи — питання безпеки Європейського Союзу повинні вирішуватися усіма представниками об’єднання, а не тільки деякими лідерами. Речник Єврокомісії Джонатан Фолл між тим заявив, що подібні зустрічі є справою абсолютно незалежною від ЄС. Він також додав, що військова політика будь-якого члена Євросоюзу є справою окремо взятої країни. Тому, на його думку, є цілком природно, що представники ЄС не були запрошені на самміт у Британії. Цікаво, що три тижні тому, коли британський прем’єр організував аналогічний саміт, ЄС висловив своє невдоволення. Цього разу Романо Проді заявив, що для нього «всі країни ЄС рівні». Він також сказав, що не має нічого проти співпраці окремих країн ЄС — «якщо вона не заважає загальноєвропейській праці».

Представники «малих» європейських країн були менш перебірливими у своїх коментарях щодо британсько-німецько-французького «сепаратизму». «Ми вважаємо це неприйнятним. Усі ми наполягаємо на тому, аби найважливіші питання європейської та світової політики не вирішувались більше без нашої участі. Не дарма ж ми звемо Європу спільним домом!», — підкреслив австрійський канцлер Шюссель. «Такого плану ініціативи просто неможливі, і вони не повинні увійти у звичку», — у такий спосіб, як повідомила бельгійська преса, відреагував на міні-саміт голландський прем’єр Вім Кок. «Подібна ініціатива не сприяє співпраці у боротьбі проти тероризму, так само як і не може вважатися продуктивною для європейської єдності», — так відреагували в Португалії. У «малих» країнах, за словами Шюсселя, розуміють, що деякі держави воліють обговорювати свої дії таємно, але наполягають на тому, щоб вони мали право голосу, коли йдеться про гуманітарні аспекти антитерористичної операції. Романо Проді, за повідомленням Бі- Бі-Сі, зрештою заявив: «Якщо деякі країни спробують узурпувати права Єврокомісії, я не мовчатиму й битимуся як тигр».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: