Схоже на те, що політична криза в Брюсселі добігає свого кінця. Завтра Європейський парламент буде голосувати за новий склад Європейської Комісії, й швидше за все результат голосування буде позитивним.
Попередній склад майбутньої Єврокомісії, що мав перебрати повноваження від команди Романо Проді 1 листопада, був відкликаний особисто президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Дурао Баррозу напередодні голосування. Європарламент погрожував не затвердити його в цілому. Причиною спротиву європарламентаріїв стали одіозні для ЄС як для світської та демократичної організації висловлювання італійського комісара з питань права та внутрішньої політики Рокко Бутильйоне. Консервативний католик надто різко озвучив власну позицію щодо прав сексуальних меншин та гендерної рівності. Отже, європарламентарії поставили вимогу заміни італійського політика. Окрім того, через очевидну некомпетентність їх не влаштовували комісари — від Латвії Інгрід Удре, що мала займатися податковою політикою ЄС, та угорця Ласло Ковача, що виявився необізнаним у питаннях енергетики.
Протягом двох тижнів Жозе Мануел Баррозу займався перестановками у своїй команді. Латвійку Інгрід Удре змінив колишній міністр фінансів країни Андріс Пібалгс — йому дістався енергетичний портфель від Ласло Ковача. Кандидатуру угорця Баррозу не змінив, доручивши Ковачу займатися податками. Натомість найчутливішим моментом була саме заміна Рокко Бутильйоне. На його місце особисто прем’єром Сильвіо Берлусконі був запропонований міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні. Йому довелося витримати доволі гострий натиск європейських законотворців під час слухання у Європарламенті.
Пам’ятаючи Бутильйоне, європарламентарії сфокусувалися не на моментах, що входять до компетенції комісара з питань права і внутрішньої політики (згадувалися тільки імміграційні питання), а виключно на особистісних речах. Так, їх цікавили його власні погляди на рівність статей та права меншин. Фраттіні відповів, що він глибоко переконаний у тому, що саме рівність є найвищою цінністю демократії. Не менш дипломатично італієць обійшов і закиди щодо того, як він зможе оберігати європейське право, коли свого часу сприяв відвертому його порушенню в Італії. Він допоміг Сильвіо Берлусконі «протягнути» закон про його імунітет та дозвіл на одночасну діяльність у сфері бізнесу та політики. «Я буду захищати інтереси Європи», — коротко і однозначно відповів дипломат. Фраттіні також відкинув звинувачення у масонстві, які були озвучені ображеним Бутильйоне, але водночас відмовився відверто засуджувати свого попередника.
Таким чином, європарламентарії залишилися задоволеними. Адвокат, що став у 38 років наймолодшим міністром закордонних справ Італії, викликав певну симпатію у Брюсселі. І хоча від декого з депутатів звучать закиди з приводу того, що однопартієць і близький товариш Берлусконі на посаді комісара з правових питань — це відвертий нонсенс, лідери більшості парламентських груп засвідчили, що готові прийняти новий склад Єврокомісії. Отже, у разі успішного завтрашнього голосування команда Жозе Мануела Дурау Баррозу вже 22 листопада зможе розпочати свою роботу. Хоч із тритижневим запізненням.
Голосування «проти» навряд чи можливе, оскільки Єворпарламент може відкинути тільки весь склад комісії, а не окремих комісарів. Швидше за все, він не ризикне поставити Європейський Союз на межі глибинної політичної кризи і повністю зруйнувати його імідж. Насправді Європейський парламент у такий спосiб вирішив нагадати, що він теж має певні можливості й на його думку слід зважати, оскільки саме він є єдиним органом, що формується безпосередньо європейцями. Дуже часто лідери країн-членів, обираючи своїх представників у Європейській Комісії, не зважають на уподобання європарламентаріїв. Зміни у команді Баррозу — реалізоване самоствердження законодавчого органу ЄС. Отже, надалі у Брюсселі все повинно бути спокійно...