Візит російського президента Дмитра Медведєва до Німеччини на німецькій землі багато хто асоціював iз словом новий. «Нове обличчя, новий спосіб ведення переговорів» — таким чином коментують спостерігачі перший вихід на Захід нового російського президента, який до цього побував з візитами лише в Казахстані та Китаї. Сам же Медведєв, який зайняв президентське крісло на початку травня, після перемовин з німецьким канцлером Ангелою Меркель висловив надію, що Берлін допоможе зняти напруження у відносинах ЄС і Росії, і Москва зможе поглибити зв’язки зі своїм ключовим торговим партнером. Німецькі аналітики вважають, що зв’язки між Росією та Німеччиною можуть покращуватися і далі, з погляду Меркель, якщо Медведєв зробить кроки щодо поліпшення ситуації з правами людини та демократією в Росії.
Російський президент також скористався можливістю окреслити за кордоном свої зовнішньополітичні пріоритети. Виступаючи в Берліні перед представниками політичних, суспільних і бізнесових кіл Німеччини, він зазначив, що Росія «вийшла майже зі сторіччя ізоляції та самоізоляції» і активно повертається в глобальну політику й економіку.
Медведєв закликав відмовитися від форсованого розширення НАТО та розміщення в Європі американської системи ПРО. «Переконаний, що наші відносини з Альянсом будуть просто підірвані, зіпсовані на тривалий час. Конфронтації не буде, але ціна питання буде високою», — заявив російський президент. Як альтернативу він запропонував укласти загальноєвропейський договір про безпеку.
КОМЕНТАР
Дітмар ШТЮДЕМАНН, екс-посол Німеччини в Україні:
— Візит Медведєва отримав у німецькій пресі позитивний відгук. Що стосується зовнішньої політики Медведєв не сказав нічого нового. Він висловив відому позицію, що Росія є надійним партнером, який має намір відігравати свою роль в Європі та у світі. І в цьому не було ніякої несподіванки. Слід звернути увагу на його заяви про верховенства права і необхідність розвитку економіки і соціальної сфери на основі цього принципу. Цю думку він повторював постійно. Я думаю, що він, справді, розуміє якою мірою залежить від цього законність у сучасному суспільстві, демократичний розвиток і розбудова демократичних інститутів. Але питання не в тому, щоб вести розмову про законність і гратися у верховенство права, а насправді впроваджувати це, як свого роду передумову для модернізації і стабільності російського суспільства й держави. Оскільки Медведєв є новим президентом, то ми повинні ловити його на слові й дивитися, як він буде реалізовувати те, про що він говорив. Він, справді, є досить молодим і має мало досвіду. Але на мою думку, у нього є багато доброї волі, щоб представляти Росію у позитивному і відкритому руслі. А чи вдасться йому досягти успіху, залишається почекати і побачити.
Слід зазначити, що ми матимемо справу з особою, яка має необмежену і неконтрольовану владу. Цю систему ми не можемо назвати основою демократії. Навіть, у такому випадку, якщо йому вдасться поширювати верховенство права, розподіл влади, контрольні механізми — все що потрібне у випадку пострадянської ситуації — для модернізації держави і суспільства, то, зрештою, результати можуть бути більш позитивними.
Що стосується реакції Німеччини на нещодавнє звернення російської Думи до керівництва держави про необхідність розірвання Договору між Україною та Росією. На мою думку, це питання не було головним на переговорах між Меркель і Медведєвим. Я переконаний, що німецький канцлер дала чітко зрозуміти, що майбутнє Східної Європи полягатиме в добросусідських відносинах, а не у втручанні.
Що стосується пропозиції російського президента підписати нову угоду про європейську безпеку і реформувати ОБСЄ. У нас є структури безпеки в рамках ЄС. Нам треба зрозуміти, як далеко йдуть російські пропозиції і чи, дійсно, в них є щось нове, щоб вдосконалити ОБСЄ і поліпшити безпеку в Європі, чи це свого роду тактика, щоб спонукати нас відмовитися від того, що ми досягли в рамках НАТО і ОБСЄ. Я думаю, щоб нам потрібні дуже серйозні і глибокі обговорення серед партнерів і всіх європейських країн, які причетні до цього. І лише після цього можна очікувати наступного кроку. Загалом, я думаю, що пропозиції Медведєва спрямовані на те, щоб послабити НАТО і зробити його непотрібним. А наскільки це стане реальністю, це вже інше питання. Чесно кажучи, я не бачу в даний момент шансів реалізації російських пропозицій. Я думаю, що НАТО досі грає фундаментальну роль. Як сказала канцлер у Бухаресті, Україна має право приєднуватися до НАТО і двері для неї відкриті. Питання полягає в тому, як переступити поріг. А для цього Україна повинна приготуватися сама. Росія ж не має права втручатися в цей процес.