Перемога Фокса над кандидатом від правлячої Інституційної революційної партії (ІРП) Франсиско Лабастідою зафіксувала першу за 71 рік існування ІРП перемогу кандидата від опозиції. Між іншим, президент Мексики має фактично необмежені права, які можна порівняти із монаршими.
До цієї перемоги опозиційні партії мали деякі здобутки, зокрема, вони завойовували посади губернаторів і навіть пост мера столиці. Але щоб зазіхнути на президентський пост — такого ще не було. Мабуть, самі мексиканці не вірили в те, що хтось може перемогти ставленика ІРП, який мав за собою потужну виборчу машину — профспілки, селянських лідерів та місцевих керівників, які знали, як забезпечити потрібний результат.
У тому, що ця гігантська машина не спрацювала, заслуга незалежної Федеральної виборчої комісії, яка встановила обладнання вартістю $1 млрд., щоб зменшити шанси підтасування виборів. Допомогла й присутність майже тисячі іноземних спостерігачів, у число яких входив колишній президент США Джіммі Картер та представники Демократичної та Республіканської партій. Навпаки, обіцянки й погрози, яких було чимало, нічим не допомогли «партії влади». У пресі були повідомлення, що деяким мексиканцям обіцяли їжу і навіть велосипеди в обмін на готовність проголосувати за кандидата від ІРП. Інших погрожували викреслити із соціальних програм.
Цікавим є шлях сходження до владної вершини новообраного президента Фокса, якому в недiлю виповнилося 58 рокiв. Його історію цілком можна змалювати за американським сценарієм досягнення успіху. Він виріс із простого «хлопчика на побігеньках» до директора мексиканського філіалу «Кока- Кола». Фокс, двометровий велетень, досi славився не стільки шанобливістю, скільки зухвалістю. Свою першу успішну кампанію він провів 1995 року, ставши губернатором рідного штату Гуанахуато. Нинішню президентську він розпочав три роки тому. І завоював серця виборців очевидно тим, що називав свого опонента «ніженкою» та «трансвеститом». Беззаперечно, успіхові Фокса посприяло й розчарування людей, яким остогидла корупція, злочинність та брудна політика.
Учора в одному з інтерв’ю він назвав свою перемогу «революцією надії» і пообіцяв одразу розпочати роботу над створенням перехідного уряду. Він заявив, що не підведе виборців, водночас зазначивши, що шестирічного терміну недостатньо, щоб вирішити всі проблеми країни. Бідність охоплює 40 млн. із 98-мільйонного населення. Величезних обсягів досягла контрабанда. Галопує рівень злочинності. Оглядачі зазначають, що керувати країною буде набагато складніше, ніж перемогти на виборах. При цьому консервативна партія Фокса не має більшості в конгресі, де домінує ІРП. Невідомо, й чи вдасться новому президентові створити дієздатний коаліційний уряд.