Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Михайло КIРСЕНКО: «Якщо президент Чеської Республіки приїздить до Києва, це означає, що він вірить у перспективи України»

22 жовтня, 2013 - 11:59
ФОТО РЕЙТЕР

Про серйозність і важливість першого офіційного візиту до України президента Чеської Республіки Мілоша Земана говорить багато чинників. Один із них — його делегація. Чеського лідера супроводжувало майже 80 чеських підприємців. Серед гостей також були: міністр оборони Чеської Республіки Властіміл Піцек, перший заступник міністра закордонних справ Чеської Республіки Їржі Шнайдер і заступник міністра промисловості та торгівлі Чеської Республіки Александра Рудишарова.

Візит Земана до України проходив у три дні. У перший він разом із головою КМДА Олександром Поповим відкрив виставку «Визволяли Київ під чехословацьким прапором», зустрівся з чехами, які проживають в Україні.

Учора Президент України Віктор Янукович і Мілош Земан підписали ряд договорів щодо припинення подвійного оподаткування, реадмісії, піклування про військові поховання та сертифікації виробів оборонного призначення. Земан також зустрівся з прем’єр-міністром Миколою Азаровим і спікером Верховної Ради Володимиром Рибаком.

«Наші переговори з президентом Чеської Республіки Мілошем Земаном підтвердили обопільне прагнення всебічно розвивати дружні відносини та взаємовигідну співпрацю між Україною та Чехією», — зазначив Віктор Янукович під час спілкування з журналістами після завершення українсько-чеських переговорів. На думку Януковича, двостороння взаємодія між Чеською Республікою та Україною вийшла на новий рівень, свідченням чого й є приїзд Земана.

«Нами досягнуто домовленості докладати спільних зусиль для активізації українсько-чеської торгівлі та інвестиційного співробітництва, які мають значний невикористаний потенціал», — додав Янукович. Водночас глава Української держави також відзначив важливість роботи на задоволення потреб української громади в ЧР, а також чехів, які мешкають в Україні. Янукович також висловив упевненість, що нові домовленості між Києвом та Прагою «нададуть суттєвого, нового, імпульсу розвитку» двосторонніх відносин.

У свою чергу Мілош Земан відзначив зацікавленість у співпраці як чеських, так і українських підприємців: «Цей факт свідчить про велику зацікавленість підприємницької громади,  як української, так і чеської,  такими царинами, як, наприклад, машинобудування, енергетика, транспорт, а також поштове обслуговування», — наводить його слова прес-служба Президента України.

За результатами переговорів глави держав підписали Спільну заяву, а також ряд документів, серед яких:

— Міжурядова угода про військові поховання.

— Угода між Міністерствами оборони України та Чеської Республіки про взаємний контроль якості продукції оборонного призначення під час здійснення військово-технічного співробітництва.

— Протокол до міжурядової Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням щодо податків на доходи та майно.

— Міжурядовий Імплементаційний протокол до Угоди між Україною та Європейським співтовариством про реадмісію осіб.

Під час зустрічі тет-а-тет президенти також торкнулися питання екс-прем’єра Юлії Тимошенко. За словами чеського президента, воно є досить важливим. «Я вважаю, що передчасна медіалізація цього питання скоріше була б на шкоду, ніж на користь. І все ж таки я з впевненістю, яка наближається до ста відсотків, можу сказати, що я б на це дав десь від 0 до 100%», — сказав Мілош Земан.

Ключовим під час візиту Земана стало питання євроінтеграції, оскільки до саміту Східного партнерства у Вільнюсі залишається фактично місяць. «В Україні високо цінують те, що Чеська Республіка є нашим надійним партнером у процесі європейської інтеграції», — сказав Янукович. До речі, приїзд Земана він назвав «символічним» перед самітом, на якому «ми плануємо підписати Угоду про асоціацію»...

У свою чергу Земан зазначив, що «Чеська Республіка не лише підтримує прагнення України підписати Угоду про асоціацію з ЄС, але також підтримує усі напрями зовнішньої політики України, наприклад, її прагнення стати членом Ради Безпеки ООН». Крім того, Мілош Земан також повідомив, що Чеська Республіка планує збільшити кількість генеральних консулів в Україні, а також прагне лібералізувати візовий режим з Україною, оскільки це зробить співпрацю між країнами активнішою.

Сьогодні, в останній день свого візиту до України, президент ЧР відвідає Донецьк, де зустрінеться з керівництвом міста та області, візьме участь у чесько-українському бізнес-форумі, відвідає Центр слов’янської культури міста Донецька, а також «Донбас Арену».

«День» попросив прокоментувати візит Мілоша Земана до України доктора історичних наук, професора Михайла КІРСЕНКА:

— Цей візит Земана — чудова нагода для української влади зберегти обличчя й  без будь-яких втрат для престижу зберегти свої позиції. Тобто досягти реальних успіхів і водночас показати, що вона не йде на принципові поступки, а просто дотримується нормальних умов спілкування з Європейським Союзом. Політика — це мистецтво компромісів і можливостей, тож для такого діалогу потрібна згода обох сторін і шанування спільних правил. Чехи — це шлях і контакт до Німеччини та Брюсселя.

Крім того, його візит підтверджує, що не лише Польща є лобістом України, а й те, що Україною цікавляться й інші країни Центральної та Східної Європи в контексті зусиль ЄС і Ради Європи. По-друге, зацікавленість чехів показує, що з Президентом України готові спілкуватися на паритетних засадах лідери європейських країн.

По-третє, європейці лишаються одностайними в просуванні своїх умов і вимог до України перед підписанням Угоди про асоціацію. По-четверте, чехи — дуже великі прагматики. Якщо президент Чеської Республіки приїздить до Києва, це означає, що він вірить у перспективи України. Тим більше, це ще пов’язано з їхнім наміром купити в Києві нерухомість у престижному районі. Йдеться про будинок, в якому тимчасово перебував у Києві голова Чехословацької народної ради й майбутній перший президент Чехословаччини Томаш Гарріг Масарик у 1917 — 1918 рр. Він тут був, тому що в Києві народилася Чехословацька армія і чехословацькі легіони, з яких потім розвивалися й збройні сили, і сама республіка. Це, до речі, також свідчить про серйозне ставлення чехів до України — що вони вірять у її майбутнє, й цим не можна нехтувати — це дуже важливо, й це треба розвивати й підтримувати. Українці в Чеській Республіці мають непогану репутацію. У Західній Європі, порівняно з іншими іноземними робітниками, їхній імідж ще кращий.

Чехи не мають сентиментів. Вони підкреслюють двосторонні традиції від самих початків Чехословаччини та України у 1917 — 1918 рр. Також слід пам’ятати, що Земан представляє тут на найвищому рівні весь Європейський Союз. Чехія — найрозвиненіша держава Центрально-Східної Європи, яка також є «ланкою» до німецьких грошей і капіталів. Не менш важливим є й те, що візит Земана не знімає європейських вимог: Європа з нами не в дурницями займається, а всерйоз висуває свої вимоги! Якщо ми розумні, то це треба врахувати і йти їй назустріч. Це не означає, що якщо ми не підпишемо Угоду про асоціацію,  все пропало. Просто цей процес буде повільнішим, важчим, довшим і дорожче коштуватиме і Україні в цілому, й Вікторові Федоровичу зокрема.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: