Кращий спосіб захисту — напад. Колишній президент Югославії Слободан Мілошевич, очевидно, добре усвідомив цю істину. Два дні, упродовж яких він зачитував вступну заяву на судовому процесі в Міжнародному трибуналі для колишньої Югославії, у принципі мало відрізнялися від його антинатівських тирад ще на передсудових слуханнях. Мілошевич знову назвав Гаазький суд «політичним фарсом», який немає з правосуддям нічого спільного. Із цим пов’язана нібито і його відмова від адвоката. Окрім традиційної критики Заходу, учора Мілошевич урізноманітнив свою промову деякими додатковими поясненнями та новим ілюстраційним матеріалом (у цьому плані він, схоже, вирішив не відставати від прокурора Карли дель Понте, на прохання якої у перші дні слухань було продемонстровано відеофільм про звірства, які сталися нібито з наказу колишнього югославського лідера).
Чотири години виступу в четвер перед трибуналом виявилися замалими для підсудного Мілошевича. Учора він продовжив свою промову, намагаючись при цьому ще й жартувати. Сумно посміхаючись, югославський екс-президент зазначив, що Білл Клінтон просто хотів «увійти в історію», коли американський бомбардувальник влучив у китайське посольство в Белграді. Згадав Мілошевич про масову втечу косовських албанців весною 1999-го року до сусідніх Алабнії та Македонії, яка нібито доводила гнобительський характер правління Мілошевича і стала підставою для повітряних ударів НАТО. Слобо заявив, що албанці втікали не від сербських утисків, а за наказами албанських ватажків в Косово. Мілошевич повідомив, що лідери Армії визволення Косово (відомої ще як УЧК) звернулися до косовських албанців і заявили, що ті з них, хто не залишить Косово, вважатимуться зрадниками. Свою критику Мілошевич спрямував на НАТО, яке використовувало під час бомбувань Югославії касетні бомби.
Мілошевич не полишав іронізувати під час слухань. «Прокуророві, імовірно, тут нудно. Інакше чому б він позіхав», — зазначив Слобо, коли судді розглядали надані ним фотографії, на яких були зображені обгорілі тіла (нібито жертв натівських ударів). Учора ж він попрохав суддів викликати для допиту нині чинних і колишніх лідерів, міністрів країн, які були причетні до миротворчого процесу на Балканах. «Скажіть, який же це трибунал, якщо ви відмовляєтесь допитати людей за злочини, вчинені лідерами і арміями країн НАТО», — наголосив Мілошевич. «Я збираюсь викликати у свідки сюди і я хочу, аби було можливим поставити запитання Клінтону, Олбрайт, Кінкелю, Шредеру, Колю, Діні, Кофі Аннану, Блеру...», — перелік політиків, названих Мілошевичем, є чималим.
Учора Мілошевич завершив свою вступну промову. Згідно з рішенням суду, він має право говорити на свій захист не більше, ніж говорив його обвинувач (із такою умовою югослав був не зовсім згодний). Помічники екс- президента повідомляли, що Мілошевич дуже стомився від суду, проте він все ще в хорошій формі. До гаазької тюрми екс- лідер Югославії потрапив сім місяців тому. Його звинувачують у злочинах проти людства в Косово в 1999-му році та Хорватії 1991-92 роках, а також — в геноциді протягом боснійської війни (1992-95 роки). Очікується, що суд триватиме не менше двох років. Обвинувальна сторона вимагає для Мілошевича довічного ув’язнення.