Білорусь перебуває в центрі уваги світової громадськості у зв’язку із проведенням президентських виборів, які заплановані на 19 березня цього року. Європейський Союз і США закликають нинішню білоруську владу забезпечити демократичні вибори. Щоправда, мало хто сподівається на те, що білорусам буде забезпечене право на вільний вибір.
Скидається на те, що чинний президент Олександр Лукашенко готовий піти на все, щоб зберегти владу й не допустити прихід до влади опозиції. Про це він заявив на Загальнобілоруському народному зібранні, яке відбулося 2 березня й транслювалось у прямому ефірі білоруського телебачення. Напередодні цієї заяви керівник КДБ Білорусі звинуватив опозицію в підготовці силового сценарію захоплення влади. Зокрема, голова цієї служби Степан Сухоренко заявив, що сценарій передбачає організацію багатотисячного опозиційного мітингу після виборів, захоплення органів влади й шляхів сполучення.
Подробиці заколоту оприлюднив сам президент під час виступу. Він сказав, що білоруські спецслужби розкрили діяльність 72-х радикальних опозиційних організацій, які намагались дестабілізувати ситуацію в країні. За словами О. Лукашенка, у членів цих організацій вилучені мобільні телефони, заготовлені протоколи фальсифікації виборів, з якими, зазначив президент, «вони хотіли вийти й оголосити переможцем когось із «відморозків» і сказати, що влада сфальсифікувала вибори».
Цими днями білоруська міліція затримала опозиційного кандидата Олександра Козуліна при спробі зареєструватися делегатом зборів від Білоруської соціал-демократичної партії «Грамада». Однак адміністратор форуму відмовив О. Козуліну в реєстрації, а охорона запропонувала опозиційному кандидату покинути приміщення. О. Козулін відмовився, тому співробітники правоохоронних органів примусово видворили його з будинку, доправивши до відділення міліції. Згодом, як повідомляє Бі-Бі-Сі, побитого О. Козуліна відпустили. За словами самого опозиціонера, проти нього порушено одну адміністративну й дві кримінальні справи.
Реакція на арешт опозиціонера не забарилася як з боку білоруської опозиційної громади, так і світової спільноти. 2 березня ввечері на одній із центральних площ Мінська зібралось майже три тисячі чоловік на зустріч із іншим опозиційним кандидатом у президенти Олександром Мілінковичем, незважаючи на те, що цей мітинг не був санкціонованим владою. Цього білоруського опозиціонера вважають фаворитом на президентських перегонах. Він на мітингу заявив, що не вірить у чесні вибори, й закликав своїх прихильників у день голосування ввечері зібратися на центральній площі Мінська біля будiвлi Центральної виборчої комісії.
Жорсткі заяви на дії білоруської влади пролунали з боку ЄС і США. Комісар Єврокомісії з міжнародних справ і політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер заявила, що Євросоюз готовий ужити заходів проти білоруських чиновників, якщо влада не забезпечить вільні й чесні вибори. Представник США в ОБСЄ Брюс Коннак також відзначив, що за останні тижні влада Білорусі розгорнула кампанію цькування неурядових організацій і лідерів опозиції. «Мінськ виступає із заявами про загрози, щоб виправдати репресії», — наголосив Б. Коннак.
Тим часом офіційний Вашингтон ще рішучіше засудив побиття й арешт А. Козуліна та закликав білоруський уряд забезпечити вільні демократичні вибори. Представник Держаного департаменту США Девід Крамер відзначив, що у разі продовження нападок на опозицію уряду Лукашенка загрожує міжнародна ізоляція. За словами американського дипломата, зараз США активно обговорюють можливі варіанти покарання Білорусі за невиконання міжнародних правових норм. Фактично мова йде про можливість запровадження проти Білорусі економічних санкцій, а також про ненадання віз білоруському керівництву для в’їзду в низку країн.
Білоруський президент, схоже, не збирається здаватися. Він критикує західні країни, звинувачуючи їх у фінансуванні опозиції. Натомість О. Лукашенко обіцяє білорусам, як не дивно, європейські стандарти життя, які, за його планами, будуть досягнуті до кінця 2010 року. За цей період президент збирається збільшити середню зарплату білорусів удвічі — від 250 до 500 доларів. Водночас він має намір зменшити вдвічі інфляцію, а також збільшити на 55 відсотків ВВП.
Багато експертів називають такі цифри фантастичними й недосяжними, головна мета яких «самопіар» президента. Нагадаємо, що за президентське крісло, крім чинного президента Олександра Лукашенка, який уже дві каденції перебував на цій посаді, змагаються ще три претенденти: Олександр Мілінкевич — єдиний кандидат від Конгресу демократичних сил, лідер Ліберально-демократичної партії Сергій Гайдукевич і лідер Білоруської соціал-демократичної партії «Грамада» Олександр Козулін.