29-го травня в усьому світі вперше відзначався Міжнародний день миротворців ООН. Виявилося, саме Київ був ініціатором проголошення цього свята. Про історію появи Дня миротворця та його значення для України, яка є одним із найбільших контрибуторів миротворчої допомоги, із читачами «Дня» ділиться Постійний представник України при ООН, Надзвичайний і Повноважний Посол Валерій КУЧИНСЬКИЙ.
Миротворчість завжди була одним з найбільш важливих напрямків діяльності ООН у сфері підтримання міжнародного миру і безпеки. Важливо те, що досвід останніх років підтверджує: ця діяльність є та залишатиметься «затребуваною», і мільйони людей в усьому світі продовжують покладати на ООН надії на припинення кривавих конфліктів та повернення до мирного, нормального життя.
Досить вражаючими є масштаби миротворчої діяльності. Починаючи з 1948 року, в різних регіонах світу було розгорнуто 56 миротворчих операцій ООН, в яких брали участь понад 800 тисяч представників 123 країн. І зараз щодня під прапором ООН десятки тисяч «блакитних шоломів» докладають зусиль задля встановлення стабільності та миру в конфліктних регіонах, полегшення людських страждань, забезпечення прав людини та створення умов для сталого розвитку. На жаль, близько 1800 миротворців поклали своє життя у цій благородній справі. У зв’язку з цим у нас і виникла пропозиція започаткувати щорічне відзначення Міжнародного дня миротворців ООН. Його головне призначення — віддати данину поваги усім, хто брав та продовжує брати участь в миротворчих операціях ООН, а також вшанувати пам’ять тих, хто загинув. Адже фактично саме цим людям, їхньому високому професіоналізму, відданості та мужності Організація Об’єднаних Націй завдячує тими успіхами, яких було досягнуто за роки миротворчої діяльності.
В ООН ця пропозиція була сприйнята дуже позитивно, отримавши справді високу оцінку як з боку усіх держав-членів ООН, так і керівництва Організації. Співавторами проекту резолюції, запропонованого нашою державою, стали понад 50 держав-членів ООН, серед яких усі постійні члени Ради Безпеки ООН, європейські країни та, природно, головні країни, що надають свій персонал до миротворчих операцій. Навіть ті, хто досить неохоче сприймає пропозиції про внесення нових «днів» до міжнародного календаря, повністю підтримали нашу ініціативу. Справді, Організацією проголошено вже десятки різноманітних міжнародних днів. Однак цікаво, що поширеною реакцією під час наших бесід на початку реалізації цієї ініціативи було щире здивування відсутністю до цього часу серед них такого потрібного і нібито цілком очевидного свята, як Міжнародний день миротворців ООН. Дехто, відверто кажучи, навіть поставився до ідеї з певними ревнощами, жалкуючи, що не його країна внесла таку пропозицію.
29 травня було вибрано невипадково. Саме цього числа 1948 року Рада Безпеки ООН за участі України, яка тоді була її непостійним членом, схвалила рішення про розгортання першої миротворчої операції — Органу ООН зі спостереження за перемир’ям. До речі, згадана операція на Близькому Сході діє до цього часу і тому є не лише першою, але й найбільш тривалою. Таким чином, цю дату можна вважати «днем народження» миротворчої діяльності ООН. Продовжуючи «хронологічну» тему, хочу сказати, що цього року відзначення Міжнародного дня миротворців ООН є особливим не лише тому, що це відбувається вперше, але й тому, що збігається з 55-ю річницею миротворчої діяльності Організації.
Україна практично з перших років незалежності виступає активним учасником миротворчих операцій ООН і стала надійним партнером Організації у цій діяльності. За 11 років близько 18 тисяч наших співвітчизників виконали почесну місію миротворців в операціях ООН. Українські представники відіграють гідну роль в миротворчій діяльності ООН, і зараз за кількістю учасників в цих операціях Україна випереджає усі інші європейські країни та посідає одне з провідних місць у світі. Понад тисячу українських хлопців, а з недавнього часу — і дівчат, сьогодні перебувають у складі ООНівських операцій в різних куточках світу — починаючи від Балкан, Грузії, Близького Сходу і закінчуючи низкою країн на Африканському континенті. Для всіх них цей День є професійним святом. Святом приємних зустрічей, цікавих спогадів та, безумовно, великої поваги.