Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Місія розширена

ЄС допоможе Україні та Молдові боротися з контрабандою
11 липня, 2006 - 00:00

ЄС активізує співпрацю з Україною та Молдовою в царині прикордонного і митного контролю на українсько-молдовському кордоні. Нещодавно за згодою Києва і Кишинева в Брюсселі було ухвалено рішення розширити місію ЄС з надання прикордонної допомоги Молдові та Україні. Нові пости місії ЄС будуть відкриті в порту Одеса, звідки контролюватиметься діяльність Одеського та Іллічівського портiв. На додаткову місію в Кишиневі покладатиметься завдання відстежувати ситуацію на молдовсько-придністровському кордоні. Як пояснив голова Представництва ЄС в Україні Ієн Боуг, нові пости займатимуться здебiльшого аналітичною діяльністю. На базі отриманої інформації єесівські аналітики допомагатимуть визначати пріоритети і більш проблемні регіони і сфери, яким необхідно приділяти особливу увагу. Очевидно, від них слід очікувати рекомендації з перекриття нових каналів контрабанди. Штат розширеної місії становитиме майже 100 чоловік. При цьому бюджет місії до кінця 2007 сягатиме 20 млн. євро.

Як відомо, діяльність такої місії ЄС було розпочато 30 листопада 2005 року у відповідь на звернення президентів України та Молдови Віктора Ющенка та Віктора Вороніна. З самого початку в місії нараховувалося 50 фахівців із різних країн ЄС, які надають українським і молдовським посадовцям консультації для підвищення ефективності прикордонного і митного контролю. У ЄС вважають виправданим запровадження такої місії. Це дозволило, зазначив голова Представництва ЄС в Україні Ієн Боуг, виявити на українсько-молдовському кордоні значну контрабандну діяльність, а також зрозуміти, що кордон є об’єктом діяльності організованих злочинних груп. Єесівський дипломат наголосив, що місія ЄС надає допомогу прикордонним і митним службам України та Молдови, а не заміняє їх. Конкретні цифри з контрабанди товарів навів заступник міністра закордонних справ України Андрій Веселовський. Він зокрема сказав, що протягом операції «Квітень» з березня по початок липня на українсько-молдовському кордоні було затримано 322 нелегали, 52 тонни контрабандного м’яса, 63 тонни овочів, 16 кг наркотиків, а також великі партії сигарет і алкоголю. Водночас український дипломат зазначив, що кількість контрабанди через спільний кордон зменшується.

Веселовський вважає, що діяльність розширеної місії ЄС з аналітичними відділами в Одесі та Кишиневі дозволить налагодити Україні та Молдові системну роботу з боротьби з контрабандою на українсько- молдовському кордоні. І тільки після цього, на його думку, потреба в місії ЄС відпаде. Український дипломат зазначив, що позитивом єесівської місії є те, що українські митники і прикордонники по-новому почали ставитися до роботи.

Наразі термін дії місії обмежується строком два роки. І.Боуг висловив сподівання, що цього часу вистачить для того, щоб українсько-молдовський кордон досяг рівня, який відповідає європейським стандартам.

Представник ЄС в Україні вважає малоймовірним те, що нова коаліція—Партія регіонів, СПУ і КПУ— відмовиться від підходів нинішнього українського уряду щодо врегулювання придністровської конфлікту. «Вирішення придністровської проблеми, що включає запровадження нинішнього прикордонного режиму, — в інтересах України і також буде в інтересах уряду, який буде сформовано», — зазначив Боуг.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: