VI Всесвітня конференція з питань журналістики розслідувань сьогодні розпочала свою роботу в Женеві (Швейцарія), але ще мало хто знає, що наступна — VII конференція відбудеться 2011 року в столиці України. Таку ухвалу було прийнято на попередній, V Всесвітній конференції, яка проходила в норвезькому місті Ліллегаммері у вересні 2008 року.
Ідея створення міжнародної мережі журналістів-розслідувачів пов’язана з американським проектом «Арізона», коли група американських журналістів прийняла ухвалу продовжити роботу свого колеги Дона Боллеса, члена американської асоціації IRE (Асоціації журналістів і редакторів-розслідувачів), убитого 1976 року через проведення ним розслідування зв’язків організованої злочинності з владою штату Арізона. Сьогодні штаб-квартира IRE розташовується в Школі журналістики університету Міссурі, який вважається найкращою в світі журналістською школою системи вищої освіти. З 1979 року IRE присуджує заохочувальні премії за найкращі журналістські розслідування.
З початку 2000 року міжнародна мережа журналістів-розслідувачів поступово й упевнено розростається в Європі. У багатьох країнах утворено регіональні центри та місцеві пункти журналістики розслідувань. Для узгодження дій та організації спільних заходів створено Міжнародний координаційний комітет, який займається також організацією всесвітніх конференцій, призначених для професійних журналістів-розслідувачів. Перші дві відбулися в Копенгагені 2001 і 2003 років, потім 2005 року в Амстердамі, 2007 року — в Торонто, і 2008 року — в Ліллегаммері.
Успіх і престиж конференцій з питань журналістики розслідувань зростає рік у рік. У Копенгагені конференцію і її 400 учасників вітав прем’єр-міністр Данії. До Амстердама приїхало вже близько 500 журналістів. Канадська і норвезька конференції зібрали по 600 учасників із понад 85 країн. Протягом 4 днів організовуються всілякі міні-конференції, круглі столи, професійні форуми, робочі групи. Знамениті і початкуючі журналісти-розслідувачі, члени редколегій найпрестижніших світових видань і агенцій друку дістають можливість обмінятися досвідом, отримати нові знання і просто налагодити нові контакти та нових колег. Останніми роками все більшу активність проявляють делегації та журналісти з країн з економікою, яка розвивається, — Індії, Китаю, Бразилії, Кореї, Росії. Поява потужних мереж для обміну журналістською інформацією дозволяє прискорити проведення розслідувань у міжнародному масштабі. Так, наприклад, справа про таємні польоти літаків ЦРУ, які перевозять осіб, затриманих чи викрадених, і «підозрюваних у тероризмі» мобілізувала 2006 року зусилля багатьох журналістів, які змогли спільно проводити свої журналістські розслідування завдяки міжнародній мережі журналістів-розслідувачів і контактам, набутим під час робіт усесвітніх конференцій.
Лише за декілька днів до початку VI Всесвітньої конференції з питань журналістики розслідувань у Швейцарії, організаційний комітет дозволив оприлюднити ім’я того, хто офіційно відкриє Конференцію в четвер, 22 квітня. Відомий італійський письменник і журналіст-розслідувач Роберто Савіано, автор опублікованого 2006 року роману-бестселера «Гомора», прибуде до Женеви в супроводі італійських карабінерів. У романі, який описує злочини неаполітанської мафії, було названо реальні імена представників «Каморри», і після численних погроз на свою адресу та замахів на життя, 30-річний національний герой Італії змушений жити під постійною охороною поліції та охоронців.
Іспанський суддя Балтазар Гарзон, всесвітньо відомий за процесом чилійського диктатора Августо Піночета, найбільш знаменитий журналіст Америки Сеймур Герш, відомий своїми розслідуваннями масового розстрілу в’єтнамського мирного населення села Май Лай американськими солдатами в березні 1968 року під час війни у В’єтнамі, провідний журналіст Бі-Бі-Сі Симон Кокс, автор телепрограми The Investigation, і багато іменитих журналістів-розслідувачів вестимуть тематичні дебати та круглі столи. Понад 400 учасників уже акредитовано в Женеві, тематика майбутніх дискусій вражає різноманітністю і глибиною: від практичних «Як організувати розслідування», «Доступ до таємних документів ЦРУ» «Де народжуються журналісти-розслідувачі» до конкретно визначених, наприклад, «З Росії з готівкою: походження маєтностей російських олігархів», «Скандал зі швейцарським банком UBS», «Куплена гра» про корупцію в футболі, «Раби в Європі» про експлуатацію робітників-мігрантів на сільськогосподарських роботах і багато інших.
Київський репортер Влад Лавров представлятиме Україну, і братиме участь у дебатах «Влада і корупція». Погодьтеся, що це найбільш «українська» тема, хоча розмова піде про родину колишнього президента Молдови Володимира Вороніна.
Про секретні служби в путінській Росії розкажуть російські журналісти Андрій Солдатов, директор інтернет-видання Агентура.ру, Ірина Бороган і Роман Шлейнов.
Участь журналістів із колишнього Союзу обмежується цими іменами. Природно, що наш журналіст зі своєю скромною зарплатнею не може сплатити проїзд і перебування в одній із найдорожчих країн Європи. Хоча для учасників із країн, що розвиваються, було надано декілька грантів і пільгові умови акредитації. Сподіватимемося, що VІІ Всесвітня конференція з питань журналістики розслідувань у Києві 2011 року збере рекордну кількість не лише іноземних, а й українських журналістів.