Керівник іранської Організації з атомної енергетики Агазаде заявив, що бушерський проект, вартістю $778 мільйонів буде закінчено вчасно, «незважаючи на політичний тиск ззовні». Мається на увазі позиція Сполучених Штатів, які висловлюють побоювання, що Бушер може стати кроком до створення Тегераном власної ядерної бомби. Останнє активно заперечується російським та іранським керівництвом.
Україна ж, що мала свою частку в бушерському проекті, відмовилася від участі в ньому під американським тиском, про що й оголосила в березні цього року. Уряд США пообіцяв посприяти вкладанню американських інвестицій до харківського регіону й зокрема до виробничого об’єднання «Турбоатом», що мало виробляти турбіни для Бушерської АЕС. Проте в будь-якому випадку мова йшла про суму не більшу ніж кілька мільйонів доларів, — фігурувала цифра $5 млн.
Очевидно, що Україна виміняла можливість заробити гроші самостійно на те, щоби не втратити можливості подальших грошових позичок від МВФ та інших західних фінансових організацій, на ухвалення рішень яких має значний вплив уряд США.
Згідно зі щойно підписаною російсько-іранською угодою обидві країни домовилися обговорювати можливу участь Росії в створенні нових електростанцій в Ірані, тобто росіяни отримують добру перспективу взяти участь у реалізації наступних проектів із Тегераном.
Під час візиту росіяни неодноразово заявляли, що провадять незалежний зовнішньополітичний курс і що «жодний тиск ззовні не змусить їх відмовитися від контракту». І така позиція не заважає їм вести переговори із Заходом про нові позики.
№227 26.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»