Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Надзвичайний стан — проти терору

9 листопада, 2004 - 00:00
КОАЛІЦІЙНІ ВІЙСЬКА В ІРАКУ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У ЖОРСТОКИХ БОЯХ ІЗ ПОВСТАНЦЯМИ / ФОТО РЕЙТЕР

Тимчасовий уряд Іраку оголосив про запровадження в країні надзвичайного стану на 60 днів. Таке рішення прийняв прем’єр-міністр Іраку Айяд Аллаві.

Такий поворот подій був цілком прогнозований із огляду на активізацію виступів бойовиків проти державних структур країни. По- перше, в неділю сталися напади екстремістів на поліцейські дільниці в містах Хадіта й Хакланія. Внаслідок цього було вбито щонайменше 22-х співробітникiв поліції. По- друге, в Іраку було вбито трьох чиновників. За даними правоохоронних органів, невідомі вбили заступника губернатора провінції Діяла, члена Законодавчої ради й заступника голови муніципалітету міста Баакуба.

Потужні вибухи відбуваються в Іраку майже щодня. У більшості випадків вони спрямовані проти іракської поліції та представників коаліційних сил. Ще місяць тому американські мас-медіа повідомляли, що Пентагон підготовив спеціальний план із придушення повстань в Іраку до кінця січня 2005 року, коли в країні мають відбутися загальнонаціональні вибори. Згідно з планом, порядок американці наводитимуть приблизно в 20-30 населених пунктах. Особливу увагу буде приділено містам Фаллуджа, Рамаді, а також провінції Бабіль, що на півночі Іраку. Можна припустити, що запровадження надзвичайного стану в Іраку певним чином пов’язане з новою американською тактикою.

Нестабільною ситуація залишається не лише в столиці, але й у цілому в країні. У менших містах почасти панує суцільний хаос — повстанці просто не дозволяють уряду й військам коаліції ввійти в ці зони. Фаллуджа — одне з таких міст. Учора там тривали воєнні дії між американськими військовими та іракськими повстанцями. Жертвами цих боїв стають здебільшого мирні жителі. Іракському уряду важко утримувати контроль над ситуацією в країні, а тому чимало експертів ставить під сумнів перспективу проведення виборів у наступному році. Нещодавно президент Газі Аль- Явар заявив, що дата проведення загальних виборів, які призначені на 31 січня, не є остаточною. «Якщо ми побачимо, що через недостатню безпеку проведення виборів у цей день наша країна матиме негативні наслідки, ми без сумнівів перенесемо їх на інший день», — запевнив він. Готуючись до виборів, іракці планують в останні місяці цього року збільшити кількість своїх сил безпеки від 45 до 135 тисяч чоловік. Чи гарантуватиме це безпеку на виборах? Остаточної відповіді поки що немає.

Наталія ГУМЕНЮК
Газета: 
Рубрика: