Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

НАТО допоможе знешкодити боєприпаси

9 липня, 2005 - 00:00

Експерти НАТО пообіцяли допомогти Україні розв'язати питання утилізації боєприпасів та знищення надлишкової та застарілої зброї у Новобогданівці (Запорізька обл.). У планах Альянсу — надання Києву не тільки консультативної допомоги, але й забезпечення необхідними технологіями та спеціальним обладнанням, що допоможе очистити небезпечну ділянку території від наслідків торішнього вибуху в найкоротші строки.

Цього тижня експерти НАТО провели переговори з представниками Міністерства оборони, Міністерства закордонних справ, посольств, під час яких обговорювалася реалізація проекту Трастового фонду НАТО в рамках програми «Партнерство заради миру» (ПЗМ) iз утилізації та знищення надлишкових боєприпасів в Україні. Із цільового фонду ПЗМ будуть виділені кошти на придбання та розробку утилізаційного обладнання і, власне, знищення близько 133 тис. тонн боєприпасів, півтора мільйона одиниць легких озброєнь і стрілецької зброї та тисячі переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК).

За словами директора Департаменту утилізації ракет і боєприпасів Міноборони Володимира Поповича, проект розрахований на 12 років і відбуватиметься в 4 етапи. Роль провідної країни у виконані робіт першого етапу, який триватиме 3 роки, взяли на себе Сполучені Штати. Велика Британія та Норвегія також виділили кошти для фінансування проекту. На прохання міністра закордонних справ України група фахівців НАТО ознайомилася з проблемами складів зброї у Новобогданівці, де торік сталися трагічні події через вибухи боєприпасів. Експерти НАТО після двох днів перебування зазначають, що ситуація там є досить небезпечною: боєприпаси або підірвані, або пошкоджені, розкидані по всій території майданчика; внаслідок вибуху утворилось багато воронок, усе заросло травою і це викликає труднощі у виявленні боєприпасів. Проблема полягає в тому, щоб очистити цю територію, вивезти й знешкодити залишки «небезпечного арсеналу». Тому й розробляється план вирішення цієї проблеми, обираються найкращі технології, визначаються шляхи допомоги з боку НАТО.

В. Попович зазначив, що невдовзі буде проведений тендер по виконанню робіт першого етапу серед вітчизняних компаній, до участі в якому запрошуються підприємства, які здійснюють утилізацію та знищення боєприпасів, а також ті, які мають промислові й технічні можливості та відповідний досвід. Він наголосив, що в Новобогданівці — не класична система утилізації, що потребує особливої уваги з боку виконавців утилізаційних робіт.

Олена КАМІНСЬКА
Газета: 
Рубрика: