Організація Transparency International опублікувала чергову щорічну доповідь про поширення корупції в різних державах світу. Звіт базується на даних, отриманих внаслідок соціологічного опитування, проведеного Інститутом Геллапа в 47 країнах. У ньому взяли участь понад 40 тис. осіб. В Україні на цей раз дослідження не проводилися. На запитання, в якій сфері суспільного життя їм більше за все хотілося б викоренити продажність, мешканці трьох з кожних чотирьох держав відповідали: в політиці. «Народи світу ясно дають зрозуміти політичним лідерам, що їм треба відновити довіру простих людей, — заявив президент Transparency Петер Айген. — Час усвідомити повні масштаби корумпованості політичних еліт — і в розвинутих країнах, і в країнах, які розвиваються».
Особливо стурбовані корумпованістю політичних партій громадяни Аргентини (58,2%) та Японії (51,9%). Ці цифри є високими в Туреччині (42,5%), Великій Британії та Індії (по 41,2%), а також у США (39,1%). Услід за політикою йдуть такі сфери суспільного життя, як діяльність поліції, судів, систем охорони здоров’я. Найменше зачепленими корупцією громадяни вважають освіту, митну, податкову та паспортну служби, ліцензування бізнесу, приватний сектор.
Продажною вважають свою поліцію мешканці Мексики (36,6%), Сянгана (колишній Гонконг, 35,4%), Нігерії (32,1%) і Малайзії (32%). Судова влада бачиться найбільш корумпованою громадянам Перу, Індонезії та Камеруну, а в Хорватії, Грузії та Польщі обурюються хабарництвом медиків.
Особисто страждають від корумпованості державних і приватних інституцій мешканці Боснії та Герцеговини, Болгарії, Коста-Ріки та Туреччини (від 65% до 77% респондентів у цих країнах сказали, що часто відчувають на собі наслідки нечесності та несумлінності). Менше за все, судячи з результатів опитування, стикаються з корупцією мешканці таких благополучних країн, як Данія, Фінляндія, Німеччина та Люксембург.
При цьому 30% опитаних упевнені, що корупція зростатиме, в її скорочення вірять лише 20% анкетованих. Найбільш оптимістично налаштовані громадяни Колумбії, Хорватії та Індонезії, а песимісти переважають у Індії, Камеруні, ПАР та Туреччині. Transparency International фокусує увагу на корупції в державному секторі й визначає корупцію, як зловживання службовим становищем з метою особистої вигоди. Адміністративний і політичний типи корупції не розділяються. Основою індексу слугують 15 різних опитувань, що збирають оцінки громадян країни, іноземців, які постійно мешкають у ній, підприємців і аналітиків.
Організація сподівається, що результати її досліджень сприятимуть тому, що країни-члени ООН підпишуть підготовлювану сьогодні Конвенцію проти корупції. Зокрема, стаття 10 цього документа встановлює необхідність обов’язково декларувати великі внески до скарбниці партій чи передвиборного фонду політика. Робота над конвенцією має завершитися до кінця місяця. Однак у Transparency International чудово розуміють, що підписання і навіть ратифікація документа ще не означають, що його норми виконуватимуться.