Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Наївність проти кон’юнктурних інтересів

Російська опозиція звернулася до поляків із листом-застереженням
27 травня, 2010 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Група російських дисидентів і критиків Кремля виступила з відкритим листом, у якому заявила, що Польща занадто довіряє Росії, не ставлячи жодних запитань про російське розслідування квітневої авіакатастрофи, яка забрала життя польського президента. Нагадаємо, що польський уряд вирішив, що розслідування проводитиме російська прокуратура. Це викликало суперечки та занепокоєння стосовно того, що Росія може спробувати приховати власні помилки в організації президентського візиту, який російська влада вважала приватним і таким, що не має великого значення. Польський прем’єр-міністр Дональд Туск спростував цю критику, сказавши, що його адміністрація найближчим часом отримає від російських слідчих польотні дані, а потім винесе власне рішення й озвучить його громадськості. 11 травня лідер партії «Право та справедливість», кандидат у президенти Ярослав Качиньський, брат-близнюк загиблого президента Леха Качиньського, у відеозверненні, розміщеному в інтернеті, висловив вдячність росіянам «за кожну сльозу, свічу й слово співчуття». Нижче читачі «Дня» можуть ознайомитися з текстом відкритого листа російських дисидентів із приводу звернення Ярослава Качиньського до росіян.

— Уже декілька сотень тисяч людей подивилися в інтернеті «Звернення до росіян» кандидата в президенти Польщі Ярослава Качиньського, в якому він зумів знайти щирі й теплі слова вдячності російським людям, які виявляли співчуття й допомагали полякам у важкий для обох наших народів час.

Російські влада не вважає за потрібне ні опублікувати текст цього звернення, ні відповісти на нього. Своїм мовчанням російська влада ще раз продемонструвала, що її офіційні слова й співчуття з приводу загибелі президента Леха Качиньського та осіб, які супроводжували його, були формальною відмовкою і йшли не від серця (як декому з нас хотілося вірити), а з кон’юнктурних міркувань. На жаль, це й не дивно.

Але ми здивовані й серйозно занепокоєні перебігом слідства, покликаного з’ясувати причини катастрофи Ту-154 під Смоленськом. Складається враження, що в той час як російська влада не зацікавлена в з’ясуванні всіх причин катастрофи, польська влада запевняє в повній «відвертості» російської сторони, фактично нічого від неї не вимагаючи й лише терпляче чекаючи, поки з Москви надішлють давно їм обіцяні матеріали.

Важко позбавитися враження, що для польського уряду зближення з нинішньою російською владою виявляється важливішим, ніж з’ясування істини в одній із найбільших національних трагедій. Здається, польські друзі виявляють певну наївність, забуваючи, що інтереси нинішнього російського керівництва та народів сусідніх із Росією держав не збігаються.

Ми занепокоєні тим, що в таких умовах незалежність Польщі й сьогодні, й завтра може опинитися під серйозною загрозою.

Ми сподіваємося, що громадяни Польщі, які цінують свободу своєї країни, зуміють її захистити.

Зокрема, й біля виборчих урн.

 

Rzeczpospolita, Варшава, 25 травня 2010 року

КОМЕНТАР

Марія ПШЕЛОМЕЦ, автор і ведуча програми «Схід», Варшава:

— Польські коментатори до цього листа ставляться дуже обережно, по-перше, тому, що ця заява все-таки належить опозиції. З іншого боку, польські політики говорять, що не дуже добре розуміють недовіру з боку російської опозиції до влади РФ, і, загалом, вони не поділяють точку зору дисидентів. Польські ЗМІ, звісно, пишуть досить багато про цей лист, дають різні оцінки, хтось погоджується, хтось ні. Учора Москва оголосила, що записи чорного ящика з літака, що розбився, будуть передані польській стороні найближчого понеділка. Але в Польщі погано поставилися до того, що Росія не одразу почала надавати всі матеріали, які мали її слідчі щодо авіакатастрофи, матеріали намагалися ніби давати порціями. Також у нас у країні виникло велике роздратування, коли поляки дізналися, що місце катастрофи під Смоленськом погано охороняється, що там вільно ходять якісь люди, котрі збирають уламки літака, підбирають речі, що належали загиблим. Тепер, як я знаю, це місце почали охороняти.

 

Підготувала Аліна ЄРЄМЄЄВА, «День»
Олександр БОНДАРЕВ, Володимир БУКОВСЬКИЙ, Наталія ГОРБАНЕВСЬКА, Андрій ІЛЛАРІОНОВ, Віктор ФАЙНБЕРГ
Газета: 
Рубрика: