Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не чекайте кінця світу

13 березня, 2001 - 00:00

Після п’ятирічного буму, який супроводжувався більш ніж чотиривідсотковим щорічним зростанням, темпи розвитку американської економіки знизилися майже до нуля. Як завжди, поштовх дала Федеральна резервна система (ФРС). Історія США не знає жодного періоду економічного підйому, який би закінчився природним чином, — уповільнення економічного підйому завжди викликалося ФРС, і завжди з однiєї ж причини: через загрозу інфляції. Зараз, однак, склалася дещо інша ситуація, оскільки ФРС почала діяти вже тоді, коли інфляція все ще була на дуже низькому рівні. В результаті, вдалося обійтися набагато більш м’якими заходами лікування — помірним зростанням безробіття і недовгою паузою в зростанні економіки (а не повномасштабною рецесією, що супроводжується значним зростанням числа безробітних). Поки що все йде за планом. Не можна не визнати, що в порівнянні з «м’якою посадкою» відмова від економічного зростання — більш радикальна і сильнодіюча міра, а кількість високотехнологічних фірм, що закриваються, виглядає жахливо великою, і на якийсь момент це навіть стало предметом серйозних побоювань. Але на зміну швидко приходить питання «Що буде далі?». Очевидно, відповідь полягає в економічному відродженні. Інфляція знаходиться під контролем, і настав час зайнятися підйомом економіки.

З американською економікою не відбувається нічого принципово поганого; принаймні нічого того, що могло б призвести до необхідності рецесії. Проблеми полягали в перегріві економіки і в загрозі інфляції. Настав час задуматися про джерела економічного підйому. Як і у всіх попередніх випадках економічного відродження, рішенням, безсумнівно, послужить монетарна та фіскальна політика. Після скасування інфляції можна вільно провести монетарну політику, спрямовану на скорочення вартості капіталу й на відновлення споживання, а також фінансової стабільності. Фіскальна політика також майже нічим не скута, оскільки рекордне позитивне сальдо бюджету просто волає про скорочення податків. І дійсно, за даними опиту Геллапа, 71 відсоток респондентів вважає, що податки занадто високі; люди не можуть чекати торгових знижок і готові відправитися за покупками прямо зараз. Як монетарна, так і фіскальна політика довели свою дієвість в Америці; їх правильне застосування виводило країну з усіх без виключення рецесій, і, безсумнівно, з їх допомогою можливо подолати паузу, яка виникла в зростанні економіки. Через шість місяців економіка знову опиниться на підйомі та в русі.

Безсумнівно, цим рожевим сценаріям багато що загрожує. Менші очікування корпоративних прибутків (котрі призвели до падіння курсу акцій), можливо, не скоро будуть переглянуті в бік збільшення, тому довір’я споживачів може впасти ще далі. Але навряд чи це призведе до великих проблем. Швидше, реальною проблемою виявиться дуже енергійний підйом економіки. На ФРС давлять з тим, щоб та компенсувала те падіння темпів економічного зростання, що перевершило очікування. З іншого боку, від Казначейства вимагають скорочення податків (і ця вимога користується підтримкою з боку обох партій); останнє означає негайне збільшення споживчого попиту, оскільки гроші потраплять у кишені людей, готових їх витратити.

У такій напруженій ситуації насилу можна гарантувати, що політики не натиснуть на акселератор трохи сильніше, ніж треба. В цьому полягає реальна проблема сьогоднішньої Америки: натиснеш на газ надто слабо — можеш скотитися до кризи, натиснеш надто сильно — опинишся за межами повної зайнятості. Причина криється в приблизно дев’ятимісячній затримці, з якою монетарна політика починає приносити плоди; саме з цієї причини ФРС повинна вживати заходів, не чекаючи реакції у відповідь з боку Казначейства. Казначейство ж буде діяти, виходячи з тиску, викликаного поточним економічним спадом, і не чекаючи, доки почне діяти допінг ФРС. У такій ситуації важливо не перестаратися. Не забувайте, що на сьогоднішній день американська економіка оперує в умовах повної зайнятості, і будь-яке прискорення економічного зростання, перевищуюче 3 відсотки на рік, виявиться надмірним.

Деякі оглядачі зауважать, що все вищевикладене не відповідає на питання про те, як США можуть власними силами виплутатися з труднощів. Вони стверджують, що скорочення податків заохочує американські сім’ї витрачати ще більше, а скорочення облікової ставки гарантує все ще завищений курс акцій, тому картковому будиночку давно призначено розсипатися. Однак не чекайте обвалу — ані на фондовому, ані на споживчому, ані на кредитному ринках. Американська економіка фундаментальна: всі працюють, ціни регулярно скорочуються, постійно з’являються різні нововведення, а інвестори досить активні. Підтримка інвесторів включає в себе підтримку з-за кордону, оскільки на даний момент Японію або Європу навряд чи можна назвати більш динамічною економікою, яка володіє кращим потенціалом. Але уявіть собі, що вихідні передумови невірні, і крах таки стався. Будьте обережні з похмурими прогнозами. Бо якщо проблема США не випадкова, а закономірна, то весь інший світ також приречений проїхати цим шляхом. Тому ми всі зацікавлені в тому, щоб США відродилися швидко й упевнено.

Руді ДОРНБУШ — професор економіки МТІ i колишній головний економічний радник при МВФ і Свiтовому банку. Проект Синдикат для «Дня»
Газета: 
Рубрика: