Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не втратити історичного шансу

Угоду про асоціацію перекладено 28 мовами. Для її підписання Україні треба продемонструвати відчутний прогрес
27 лютого, 2013 - 11:49
ШТЕФАН ФЮЛЕ

У Брюсселі вважають позитивним саміт Україна — ЄС, що завершився позавчора ввечері у столиці Бельгії. Про це, зокрема, заявив на зустрічі з українськими журналістами європейський комісар із питань політики розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле. За його словами, лідери Євросоюзу та України у форматі тет-а-тет говорили по майбутнє, на противагу попередньому саміту в грудні 2011 року в Києві, де мова йшла про минуле. Також важливим було те, що обидві сторони підтвердили зобов’язання щодо підписання Угоди про асоціацію, яка охоплює поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі DCFTA. Пан Фюле наголосив, що підписання цієї угоди еволюціонує відносини між ЄС та Україною й, більше того, це буде конкретний крок у реалізації європейських устремлінь України.

Єврокомісар повідомив, що минулої п’ятниці угоду, а це майже 12 тис. сторінок, було перекладено 28 мовами, за винятком хорватської.

Відтак, уже в середині весни, сказав Фюле, угоду потрібно відправляти країнам-членам ЄС, щоб вони дали мандат на її підписання. Він також зазначив, що цей унікальний документ передбачає застосування деяких положень DCFTA уже через тижні чи місяці після його підписання, звісно, зі згоди Європейського парламенту.

Для підписання цієї угоди Україні необхідно продемонструвати відчутний прогрес і рішучі дії в окреслених трьох областях, про що «День» писав раніше. Ці слова є чіткими і, зокрема, містяться у спільній декларації, що була підписана за підсумками саміту, наголосив Фюле.

Що ж до того, яким чином у ЄС визначатимуть відчутний прогрес та рішучі дії України, джерело в Європейській Комісії відзначило, що це покладається на місію двох президентів Кокса — Квасневського, які «мають через 1,5 місяця надати відповідну оцінку, і це якраз станеться до того, як ми будемо відправляти угоду в Раду Європейського Союзу». Співрозмовник також сказав, що завдяки цій місії в ЄС мають одну, а не 28 оцінок того, що робиться в Україні, «ми віримо у цю місію та підтримуємо її». За словами європейського чиновника, в ЄС оцінили те, що в камері Тимошенко знято відеокамери, й вона припинила акцію непокори. «Нас не хвилює, як це було зроблено. Ми також завжди звертали увагу на вибіркове правосуддя, але не прописуємо, як це має вирішуватися. І для нас головне, щоб це не повторювалось, а це стосується продовження судової реформи», — сказав співрозмовник «Дня». Він також вважає, що Луценка буде звільнено, а проблему щодо Тимошенко буде вирішено. На пряме запитання, чи означає це звільнення її з в’язниці, єврочиновник сказав: «А де ви бачили в європейських документах, що ми вимагаємо звільнення Тимошенко?»

Співрозмовник звернув увагу на значення комісії Кокса —Квасневського та, зокрема, важливість того, які висновки вона зробить щодо виконання рекомендації Ради міністрів закордонних справ від 10 грудня минулого року. Він заперечив, що на цю місію двох президентів може вплинути український олігарх Віктор Пінчук, який, як відомо, фінансував колишнього польського президента (Александра Квасневського. — Ред.). «Це виключено. Обидва президенти розуміють важливість своєї місії і вже декілька разів довели, що не дозволяють маніпулювати собою. Одним із таких прикладів було спростування ними заяви пенітенціарної служби, що президенти були задоволені умовами у в’язниці, де перебуває Тимошенко», — сказав єврочиновник.

«Ми розуміємо, — зізнався він, — що неможливо вирішити всі проблеми до саміту у Вільнюсі, але якщо не буде відчутного прогресу та рішучих дій або навпаки почнуться регрес, хто дав гарантію, що місія двох президентів буде продовжувати роботу?»

Європейський чиновник також повідомив, що найближчими днями Президент України Віктор Янукович видасть указ, своєрідну «дорожню карту», яка передбачатиме інструменти, необхідні для вирішення проблем, вказаних у висновках Ради міністрів закордонних справ від 10 грудня. Також очікується створення координаційного органу для імплементації названої вище «дорожньої карти».

Микола СІРУК, «День», Брюссель
Газета: 
Рубрика: