Багато років тому я взяв своїх дітей, щоб показати їм місце висадки союзників у Нормандії. Я хотів, аби вони зрозуміли, які жертви було принесено, щоб Європа і Північна Америка могли користуватися благами життя, свободою і прагнути щастя. Ми бачили пляжі, назви яких відображають усю історію — Омаха, Юта, Джуно. Ці пляжі є меморіалом ідеї, що разом ми можемо подолати будь-які загрози, незалежно від того, наскільки вони великі.
Ми усвідомлюємо, яке майбутнє могло б спіткати не лише Європу, але й увесь світ, якби Північна Америка не допомогла Європі у скрутну хвилину. І ми розуміємо, що ця висадка створила унікальний зв’язок між нашими континентами.
Цей зв’язок залишається життєво важливим для збереження наших цінностей і нашої безпеки. Але після закінчення холодної війни багато хто передбачав, що його інституційне втілення — НАТО — зникне. Однак цього не сталося, оскільки наш зв’язок заснований не лише на спільних загрозах, але й на спільних ідеалах. Він не міг зникнути, поки наше прагнення свободи не вичерпано. Для збереження НАТО не обов’язково мати зовнішні загрози. Проте історія їх представить доволі швидко.
У Боснії і Косовому НАТО втрутилась, аби зупинити масове порушення прав людини. У Лівії ми застосували резолюцію Ради Безпеки ООН із захисту цивільного населення. А в Афганістані ми не дозволяємо екстремістам створити притулок.
Альянс перетворився на справжню гнучку, ефективну і рентабельну організацію управління безпекою. Загрози змінились і стали більш глобальними, і ми змінилися, щоб на них реагувати.
НАТО займається розробкою системи оборони від балістичних ракет для захисту нашого європейського населення і території від великої загрози, що зростає. В Індійському океані НАТО співпрацює з Європейським Союзом і багатьма іншими державами, щоб охороняти основні морські шляхи від піратів. І в різних країнах світу вона також виконує такі завдання, як розмінування, ліквідація наслідків стихійних лих, консультування з приводу того, як поставити збройні сили під демократичний контроль, а також тісно співпрацює з ООН у справі захисту дітей.
Ці зусилля можуть не потрапляти до заголовків ЗМІ. Але безпека схожа на здоров’я — ви ніколи не звертаєте на нього увагу, поки воно не почне погіршуватись. Ось чому вам потрібна страховка. І НАТО є найміцнішою страховкою безпеки у світі. Створена з 28 членів, вона надавала вигоди безпеки всім союзникам з року в рік упродовж понад 60 років.
У ці вихідні в Чикаго представники приблизно 60 держав-членів, країн-партнерів і міжнародних організацій зберуться на самміті НАТО, найбільшого в історії альянсу, щоб вирішити деякі з найсерйозніших проблем нашого часу.
Наші дискусії будуть зосереджені на трьох питаннях: передачі повної відповідальності за забезпечення безпеки Афганістану, подальшому розвитку військового потенціалу союзників і глобальної мережі партнерських відносин НАТО.
По-перше, ми знову підтвердимо наші зобов’язання щодо забезпечення стабільності і безпеки в Афганістані. Упродовж наступних кількох місяців наша роль полягатиме в переході від бойових дій до підготовки і наставництва. І до кінця 2014 року афганці нестимуть повну відповідальність за свою власну безпеку.
По-друге, у міру того, як наша військова участь в Афганістані наблизиться до завершення, ми повинні дивитися вперед і розробляти нові можливості для нової ери. У часи, коли оборонні бюджети скорочуються у всьому Альянсі, потрібен новий підхід.
Працюючи разом, щоб максимізувати свої активи і ресурси, ми можемо зробити більше з тим, що у нас є. Це суть «розумної оборони». У Чикаго союзники візьмуть курс на такий підхід як довгострокову стратегію для покращення можливостей НАТО.
Нарешті, на порядку денному в Чикаго видне місце посяде партнерство. За останні 20 років НАТО створила мережу партнерства з безпеки з країнами у всьому світі. На відміну від союзників, партнери не потрапляють під дію статті 5, пункту колективної оборони договору НАТО. Але транснаціональні загрози вимагають багатонаціональних рішень, і наше партнерство допоможе нам у вирішенні спільних проблем.
НАТО проводить регулярні консультації з усіма своїми партнерами. Альянс допомагає зацікавленим партнерам у проведенні військової реформи. І багато наших партнерів приносять цінні можливості і досвід у нашу діяльність.
Я почав з відступу на особисту тему, говорячи про зв’язок між Північною Америкою і Європою. Але цей зв’язок набагато глибший, ніж ви думаєте. Чикаго вже давно є домівкою для багатьох європейських іммігрантів. Мій син живе у штаті Іллінойс, неподалік Чикаго, разом із дружиною і двома дітьми. З моїх чотирьох онуків двоє живуть у Європі і двоє — в Америці.
Коли я думаю про причини збереження нашого трансатлантичного зв’язку для майбутніх поколінь, я не думаю про свою безпеку. Я думаю про них. І це єдина причина, яка мені потрібна.
Андерс Фог РАСМУССЕН — генеральний секретар НАТО з 2009 року. Раніше був прем’єр-міністром Данії.