Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Непотрібний референдум» у Південній Осетії

14 листопада, 2006 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Південноосетини повторно проголосували за незалежність. На референдумі, який пройшов минулої неділі, жителі невизнаної південноосетинської республіки дали майже одноголосну (99%) ствердну відповідь на запитання референдуму: «Чи згодні ви з тим, щоб республіка Південна Осетія зберегла свій нинішній статус незалежної держави і була визнана міжнародним співтовариством?». Явка виборців становила 95% (понад 50 тисяч чоловік). Одночасно проходили й треті вибори президента самопроголошеної республіки. На цю посаду, крім нинішнього глави республіки Едуарда Кокойти, претендували ще три кандидати. Однак, ще до початку голосування більшість оглядачів не сумнівалися в перемозі чинного президента. За попередніми підсумками, 96% виборців віддали свій голос саме йому. Оцінюючи референдум та вибори, група міжнародних спостерігачів, представників неурядових організацій, парламентів, політичних партій та ЗМІ різних країн світу зробила висновок, що голосування, яке відбулося, відповідало національному законодавству, загальновизнаним принципам, а також нормам організації та проведення демократичних виборів. Фактів втручання в роботу виборчих комісій адміністративних або правоохоронних органів, або ж тиску і залякування виборців виявлено не було.

Проти референдуму виступили Євросоюз та НАТО, однак Москва заявляє, що міжнародне співтовариство має враховувати думку жителів республіки. Голова Ради Європи Террі Девіс назвав референдум у Південній Осетії непотрібним, некорисним і нечесним. «Результати не будуть визнані міжнародним співтовариством, голосування нічого не зробило для пошуку мирного політичного рішення», — заявив він. Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер заявив, що не збирається визнавати результати референдуму про незалежність Південної Осетії. Він відзначив, що такі дії можуть призвести тільки до нових безладь у регіоні.

Південна Осетія стала останньою невизнаною республікою, де цієї осені пройшли референдуми з питання незалежності. Раніше аналогічні голосування відбулися в Абхазії та Придністров’ї, де жителі також висловилися за незалежність від Грузії (у випадку з Абхазією) та Молдови (у випадку з Придністров’ям).

Частина експертів вважає, що новий референдум може перекреслити результати попереднього, який відбувся 19 січня 1992 року. На ньому Південна Осетія вже підтвердила свій суверенітет, надалі закріплений у відповідному акті парламенту, однак міжнародного визнання республіка не добилася. Нинішній референдум спостерігачі пов’язують iз перспективою отримання незалежності населеним албанцями сербським краєм Косово. У випадку, якщо Косово стане незалежним, самопроголошені держави, які виникли на пострадянському просторі, вимагатимуть, щоб до них були застосованi ті ж самі стандарти, що й до жителів краю.

Офіційний Тбілісі голосування вважає незаконним. Тому в південно- осетинських селах, контрольованих грузинською владою, пройшли альтернативні вибори президента Південної Осетії. Там головним кандидатом на пост лідера республіки виступав Дмитро Санакоєв — колишній прем’єр і міністр оборони республіки. На референдумі жителі цих районів висловилися за надання Південній Осетії статусу суб’єкта федерації.

Підготувала Олена КОНДРАТЮК
Газета: 
Рубрика: